şükela:  tümü | bugün
 • musluman ulkelerin mimarlarina her sene olmak uzere verilen onemli bir odul, ayrica veren adamin adi, zengin bir insan, bir de olu galiba. sanirim sedad hakki eldem zeyrek'teki binası ile almisti bu odulu. aydin boysan uyuz olur odule ve bu kadar onemli gorulmesine, neticede siyasi, siyasi olmasa da dini bir arkaplani vardir, objektif degildir.
 • nail cakirhan gibi mimar olmayanlara verildiği zaman türk mimarlarını kızdıran aga han odulunun kurucusu ismailiye mezhebinin lideri.
 • harvard'da kursusu bulunan organizasyon.
 • ayrica kisi olan aga han rita hayworth'un da kayinpederlerindendir.
 • bugunku aga han aslinda 4. aga handir. (sallamiyorsam asil adi kerim'dir, ama aga hanlar yasarken kendi isimleri pek kullanilmaz, bu babadan ogula gecis olayi icin (bkz: ismailiyye) ) bugunku aga han'in dedesi 3. aga han milletler cemiyeti'nin baskanligini falan yapmistir, hatta lozan'da masadaki kisilerden biridir. 4. aga han 1957 dedesi olunce, harvard'daki dersinden cikartilip cemaatin lideri olmus, bir yil sonra okula geri donup islam tarihi bolumunden mezun olmustur. evet efendim eger imam olarak aga han'i goruyorsaniz, eh tabii o da bunu biliyorsa, amerikada istediginiz universiteye hemen burs alabilirsiniz.
 • ismaili tarikatı liderlerine verilen ad.meshur olan ve harvardda adına burs verilen aga han(3.su) vefat etmistir.mezarı saglık sorunları nedeniyle kuru havaya ihtiyac duydugundan yerlestigi aswandaki kalesinde bulunur. saglıgında, yılda bir kez yapılan torenlerde, mezhebinin ona agırlıgınca altın veya platin verdigi soylenir. bu paralar oglunu donemin unlu playboylarından biri haline getirmistir. rita hayworth'un kayınpederligi olayı da buna baglı gelismistir. su andaki aga han da karısından bosanmak uzereydi, tek haberlerde gorme sansımız bu sekilde olmustu.
 • surekasinin onemli bir bolumu fransa'da chantilly'de yasamaktadir. zaten cok zengin bir yer olan chantilly'nin imari icin elini sik sik cebine atmaktadir.
 • ağahan'ı gördüm

  "bir fransız der ki:
  - asrımızın en büyük keşifçisi ampulu bulan edison değildir, ağahan'dır.

  açıklar ve izah eder:

  - hintliler cennete gitmek için paralarını suya atarlardı. ağahan: '- bana veriniz!' dedi. o günden beri ismailî hintliler paralarını ağahan'a veriyorlar. keşif buna derler.

  dün sabah sokakta dolaşırken, otelinden çıkan ağahan'ı gördüm. yakındaki alaturka hamamda yıkanmaya gidiyordu. kim bilir hangi gece kulübünde sabahlamıştı. şakakları, hâlâ, viski sarısı terliyor.

  biraz sonra, başından, iki kurna dolusu ılık su boşaltacaklar. çünkü hindistan'a gidecek mukaddes şişeleri doldurmak lazımdır. eskiden paralarını ganj'ın çamurlu suyuna atıp kurtulan hintliler, şimdi, üstelik ağahan'ın sabun tortulu bulaşık suyunu da içiyorlar. ağahan göbek taşı üstüne yığılmış, genç tellaklara, bir dolama sarık gibi kat kat karnının göbek yağlarını oğduruyor. hint şişelerine giren sular?

  ganj'ın kenarında bütün kıvrılmış barsakların şifa diye bekleştiği su, kimin kirinin suyu, kimin teri, kimin yağı?

  ve londra'nın yer altı kulüplerinde bütün orospular hint nezirlerini paylaşıyor. nisli satıcı kız, ağahan'ın çocuğunu büyütüyor: o da ter suyu, kir suyu, göbek ve apış suyu, kulak ve ayak suyu satacak. londra zemzemi."
  1933

  falih rıfkı atay - gezerek gördüklerim
  .../...
  ağa han'ın bu ülke için bir ilginç tarafı şudur ki kendisi londra islam cemiyeti’nin reisi seyit emir ali ile birlikte 9 kasım 1923’de türkiye'ye yazdığı mektupta atatürk'e "halife olun" teklifinde bulunmuştur. atatürk bunu şiddetle reddetmiştir.

  kendisi bir rivayete göre 1919’da toplanan paris konferansı’na, “britanya ajanı” resmi kimliğiyle katılmıştır. seyit emir ali için de “ingiliz hükümetinin resmi kalemi” denmiştir.
 • 1977 yılından beri islam kültürü’nün mimari üzerindeki etkisini anlamak ve değerlendirmek için düzenlenen ödül törenidir.2004 – 2007 dönemi büyük jüri üyeleri arasında han tümertekin de bulunmaktadır.bu sene ödül alan projeler;

  - samir kassir meydanı, beyrut, lübnan
  - shibam city rehabilitasyonu, yemen
  - central market, koudougou, burkina faso
  - university of technology petronas, bandar seri iskandar, malezya
  - amiriya kompleksi restorasyonu, rada, yemen
  - moulmein rise konut kulesi, singapur
  - hollanda elçiliği, addis ababa, etiyopya
  - walled city rehabilitasyonu, lefkoşa, kıbrıs
  - rudrapur’da okul, dinajpur, bangladeş