şükela:  tümü | bugün
 • ağahan'ı gördüm

  "bir fransız der ki:
  - asrımızın en büyük keşifçisi ampulu bulan edison değildir, ağahan'dır.

  açıklar ve izah eder:

  - hintliler cennete gitmek için paralarını suya atarlardı. ağahan: '- bana veriniz!' dedi. o günden beri ismailî hintliler paralarını ağahan'a veriyorlar. keşif buna derler.

  dün sabah sokakta dolaşırken, otelinden çıkan ağahan'ı gördüm. yakındaki alaturka hamamda yıkanmaya gidiyordu. kim bilir hangi gece kulübünde sabahlamıştı. şakakları, hâlâ, viski sarısı terliyor.

  biraz sonra, başından, iki kurna dolusu ılık su boşaltacaklar. çünkü hindistan'a gidecek mukaddes şişeleri doldurmak lazımdır. eskiden paralarını ganj'ın çamurlu suyuna atıp kurtulan hintliler, şimdi, üstelik ağahan'ın sabun tortulu bulaşık suyunu da içiyorlar. ağahan göbek taşı üstüne yığılmış, genç tellaklara, bir dolama sarık gibi kat kat karnının göbek yağlarını oğduruyor. hint şişelerine giren sular?

  ganj'ın kenarında bütün kıvrılmış barsakların şifa diye bekleştiği su, kimin kirinin suyu, kimin teri, kimin yağı?

  ve londra'nın yer altı kulüplerinde bütün orospular hint nezirlerini paylaşıyor. nisli satıcı kız, ağahan'ın çocuğunu büyütüyor: o da ter suyu, kir suyu, göbek ve apış suyu, kulak ve ayak suyu satacak. londra zemzemi."
  1933

  falih rıfkı atay - gezerek gördüklerim
  .../...
  ağa han'ın bu ülke için bir ilginç tarafı şudur ki kendisi londra islam cemiyeti’nin reisi seyit emir ali ile birlikte 9 kasım 1923’de türkiye'ye yazdığı mektupta atatürk'e "halife olun" teklifinde bulunmuştur. atatürk bunu şiddetle reddetmiştir.

  kendisi bir rivayete göre 1919’da toplanan paris konferansı’na, “britanya ajanı” resmi kimliğiyle katılmıştır. seyit emir ali için de “ingiliz hükümetinin resmi kalemi” denmiştir.
 • bugunku aga han aslinda 4. aga handir. (sallamiyorsam asil adi kerim'dir, ama aga hanlar yasarken kendi isimleri pek kullanilmaz, bu babadan ogula gecis olayi icin (bkz: ismailiyye) ) bugunku aga han'in dedesi 3. aga han milletler cemiyeti'nin baskanligini falan yapmistir, hatta lozan'da masadaki kisilerden biridir. 4. aga han 1957 dedesi olunce, harvard'daki dersinden cikartilip cemaatin lideri olmus, bir yil sonra okula geri donup islam tarihi bolumunden mezun olmustur. evet efendim eger imam olarak aga han'i goruyorsaniz, eh tabii o da bunu biliyorsa, amerikada istediginiz universiteye hemen burs alabilirsiniz.
 • da vinci'nin şifresi'nde anlatılan hikaye ağa han hanedanının tarihiyle enteresan paralellikler içerir.

  - romana göre isa'nın soyu devam etmektedir. tarihsel bilgilerimize göre ağa han hanedanın soyağacı kızı fatma vasıtasıyla muhammed'e bağlanır.

  - romana göre isa'nın soyunu korumaya and içmiş bir grup şövalye soyu devam ettirmek için isa'nın kızını fransa'ya kaçırmışlardır. gerçekte hüseyin'e bağlı bazı kimseler fatma'nın soyunu devam ettirebilmek için hüseyin'in kundaktaki oğlunu kerbela'dan kaçırmışlardır.

  - romana göre isa'nın soyu fransa krallığı'nı kurmuştur. ağa han hanedanının ataları fatımi devletini kurmuştur.

  - romana göre isa'nın soyunu korumaya and içen şövalyeler askeri bir tarikat şeklinde yapılanmışlardır. gerçekte fatma'nın soyunu korumaya and içen bağlıları hasan sabbah önderliğinde bir mezhep kurmuşlardır.

  - romana göre bir grup şövalye isa'nın naaşını kaçırıp saklamıştır. nizari ismailileri ebu müslim horasani'nin önderliğinde ali bin ebu talip'in naaşını kaçırıp kendi yurtlarına götürmüşlerdir. hatta naaşı gömdükleri yerde bugün bir şehir oluşmuştur ve şehrin adı kutsal mezar* anlamına gelmektedir.

  - romana göre isa'nın soyunu ve inancını koruyan şövalyeler bu sırrı ezoterik şifrelerle gelecek nesillere aktarırlar. nizari ismailileri veya batıniler inançlarını çeşitli gizcil ögeler ve sanat eserleriyle aktarırlar.

  - romana göre isa'nın soyunu korumaya and içen şövalyeler arasında leonardo da vinci, isaac newton gibi pek çok sanatçı ve bilim adamı bulunmaktadır. gerçekte fatma'nın soyunu korumaya and içen bağlılarının arasında ibn-i sina, nasreddin tusi gibi ünlü sanatçı ve bilim adamları bulunmaktadır.
 • "musluman ulkelerin mimarlarina her sene olmak uzere verilen onemli bir odul"

  15 yıllık bir entriye istinaden yazmak bir nebze garip olmakla birlikte, ilk entri olmasından sebep olası yanlış bilgilendirmelere engel olmaktır niyetim.

  söze mastır luke'tan bir alıntıyla başlamak isterim:
  "çok enteresan, az önce söylediklerinin her kelimesi yanlıştı."

  müslüman ülkelerin mimarlarına verilmez. öyle olsa son derece saçma bir ödül olurdu zaten. müslüman ağırlıklı nüfusun yaşadığı ülkelerde gerçekleştirilen projelere verilir.
  ayrıca proje sahibinin mimar olması da şart değildir. yani yeri gelir kuzey dakotalı katolik taş fırın ustası birisi de bu ödülü alabilir. yeter ki projesi ilgili ülkelerden birinde olsun ve aranılan kriterleri karşılasın. ve son olarak; her sene değil, üç senede bir verilir.
 • fakir müridlerin paralarını pahalı fahişelere yediren aile imiş. murat bardakçı'dan geliyor
 • hem dunyanin cesitli noktalarinda yasayan ve highness unvani tasiyan aileyi, hem tarikati hem de kisinin kendisini temsil eden soylu isim. haliyle ortaliklarda dolasan bir suru coluk cocuk, skandal filan olsa da iste mimari odulu de var, buyuk burslar veren egitim vakfi da, mankenlerle, aktrislerle evlenen erkekleri de mevcut. hayat gibi iste her sey var. yakinlarda kucuk oglan amerikali manken ile evlenmis de gazetelere konu olmus.

  http://www.dailymail.co.uk/…ent-princess-salwa.html

  http://shine.yahoo.com/…hoto-2683410-013300193.html

  http://www.rferl.org/…-khan-explainer/24686969.html
 • 3. ağa han'ın halifeliğinin kaldırılmamasına yönelik mektubu:

  ''cihanın hür milletleri, cemiyetin müstakil bir azası olan türkiye’nin daimi dostları ve emellerinin hakiki taraftarları sıfatı ile biz, halife imam hazretlerinin şimdiki müphem vaziyetlerinin, ehli sünnetten olan halk üzerinde icra ettiği pek endişe veren tesirlere büyük millet meclisinin, müsaadei mahsusanızla, dikkat nazarını çekmek istiyoruz.

  halifenin şeref ve kudretine, nüfuz ve tesiratına tân olan zaaftan dolayı içtimai ve manevi büyük bir kuvvet sayılan islamiyetin, ehli sünnet olan halkın, geniş tabakaları arasında gevşemekte olduğunu kemali teessüfle müşahede eyledik.

  hilafet dıştan hücumlara maruz bulunduğu zaman, bütün yeryüzünde bulunan müslümanların, duyguları galeyana gelmiş ve türklerin istiklali için çalışmak, uğraşmak, aynı zamanda, müslüman tesanüdünü temsil eden müesseseleri tam ve kâmil olarak muhafaza etmek demek olduğu kanaati ile hint müslümanları da, bu meyanda türk milletine muhabbet ve muavenet göstermişti. bu tehlikeli zamanlarda, biz ‘türkiye davası’ için çok çalıştık.

  trablus ve bingazi’de olan türk-italyan harbinden beri, biz, ingiliz müslüman müessesesi olarak, türkler arasındaki yeis ve ıstırabı tahfif ve tadile bütün kuvvetlerini hasrettik. bu itibarla bütün müslümanlarla beraber, derinden ilgili olduğumuz bir mesele hakkındaki bütün düşünce ve tekliflerimizin, zat-ı devletlerinin hükümeti tarafından gayet iyi kabul göreceğine itimadımız vardır. mülahazalarımızdan dolayı millet mümessilleri nüfuzunu zerre kadar azaltmak istediğimiz bir an bile hatıra gelmemelidir. hür milletten talep etmek istediğimiz şey, islam âleminin dini riyasetinin (halifeliğin) şer’i şerife göre tam ve kâmil olarak muhafazasıdır.

  halifenin nüfuzunun azaltılması veya dini amil gibi, türkiye teşkilatı esasiyesi’nden onun uzaklaştırılması, bizim fikrimizce, islam âleminin dağılması ve manevi cihan kuvvetinin ameli surette ziyanı demek olacaktır.

  bu öyle bir haldir ki, ne büyük millet meclisi’nin, ne de cumhur reisi mustafa kemal paşa haz-retlerinin dikkat gözünden, mümkün değil, kaçamaz.

  bizim fikrimize göre, halife-imam ehli sünnetin birliğini temsil eder. halifenin türk milletinin bir ferdi olması türk devletinin kurucularının torunlarından bulunması, islam milletleri arasında, türklüğe mübeccel bir mevki bahşeder.

  bu, ondört asırdan beri, ehli sünnet arasında bir esas olarak telakki edilmiştir. halifenin islam cemaatinin imamı olduğunda icmai ümmet vardır. onunla müminler arasında bir nifak hasıl etmeksizin bu dini unsur, islam fikrinden çıkarılıp atılamaz.

  eğer islamiyet dünyada büyük kuvvet olarak muhafaza edilmek isteniyorsa, halifenin nüfuz ve şerefi, hiç bir zaman papa’nın nüfuz ve şerefinden az olmamalıdır.

  işte bu ve bunlara benzeyen diğer sebeplerden dolayı, türkiye’nin hakiki dostları sıfatı ile biz, hilafet ve imamlığın müslüman milletin itimat ve hürmetine layık olan bir mevkie konulmasını ve öylece türkiye’ye de kuvvet ve şeref bahşedilmesini kemali hürmetle türkiye büyük millet meclisi’nden ve onun büyük basiretli reislerinden istirham eyleriz.''

  ancak bu mektup 3. ağa han'ın azılı bir ingiliz destekçisi olması sebebiyle ters tepmiş, halifeliğin kaldırılmasını kolaylaştırmıştır.
 • ismaili tarikatı liderlerine verilen ad.meshur olan ve harvardda adına burs verilen aga han(3.su) vefat etmistir.mezarı saglık sorunları nedeniyle kuru havaya ihtiyac duydugundan yerlestigi aswandaki kalesinde bulunur. saglıgında, yılda bir kez yapılan torenlerde, mezhebinin ona agırlıgınca altın veya platin verdigi soylenir. bu paralar oglunu donemin unlu playboylarından biri haline getirmistir. rita hayworth'un kayınpederligi olayı da buna baglı gelismistir. su andaki aga han da karısından bosanmak uzereydi, tek haberlerde gorme sansımız bu sekilde olmustu.
 • surekasinin onemli bir bolumu fransa'da chantilly'de yasamaktadir. zaten cok zengin bir yer olan chantilly'nin imari icin elini sik sik cebine atmaktadir.