• seray şahinler'in orhan veli'nin kız kardeşi füruzan yolyapan'la 2012 yılında yaptığı görüşmelerden yola çıkarak hazırladığı biyografi / anı türündeki kitabı. eser doğan kitap'tan ocak 2021'de çıktı.

    kitap füruzan hanım'la yapılan söyleşilerle şekillenmiş olsa da onun tanıklığıyla orhan veli'nin hayatına kronolojik olarak odaklanıyor. şahinler şairle ilgili metinleri, haberleri, yazıları incelemiş. hepsinden haberdar.

    240 sayfadan müteşekkil kitap, bildiğimiz biyografi ya da anı kitaplarından farklı olarak fotoğraf ve belgelerin çokluğuyla uzun bir gazete yazısını andırıyor. odaklandığı temel nokta orhan veli'nin aşkları. özellikle nahit hanım'la olan ilişkisine özel bir yer ayrılmış. orhan veli'nin nahit hanım'a yazdığı mektupların arka planında yaşananlara füruzan hanım aracılığıyla bakma imkanı veren kitapta aşk, entrika, kıskançlık her şey var.*

    her ne kadar seray şahinler önsözde on yıllık bir çalışmanın ürünü demiş olsa da öyle derinlikli bir araştırma olmadığı aşikar. altı ayda hadi en kötü bir yılda derlenip toparlanacak bilgilerle çok rahat hazırlanacak kitap için bunca zaman beklenilmesinin sebebi ocak 2021'de orhan veli için telifin kalkmış olmasını gösterebiliriz. zira kitapta şairin eserlerinden bolca alıntı var.

    kitabın en ilginç yanlarından biri ölümünden sonra şairin bütün şiirlerini derleyen asım bezirci'nin şiirlerin bir kısmını yanlış yayımlamasına dairdi. füruzan hanım, nahit hanım'ın da yardımıyla şiirleri düzeltmiş. eski yazının azizliğine uğramış görünüyor asım bezirci.

    orhan veli'yi gündemine almak isteyenler için keyifle okunacak bir kitap. roman tadında.
hesabın var mı? giriş yap