şükela:  tümü | bugün
 • yaşam(ay)a dair yapılacak en güzel işlerden birisi.

  nazım hikmet' in;
  ..."yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,
  hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
  ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,
  yaşamak yani ağır bastığından" da dediği gibi...
 • çok yapınca orman yarattığımızı zannettiğimiz eylem. oysa çok büyük bir çukur kazıp içini suyla doldurunca ne kadar "göl" oluyorsa, yan yana dikilmiş binlerce ağaç da o derece orman oluyor.

  ağaç dikelim, diktirtelim. (sen ağaç dikimine karşı mısın uleayn! şeklindeki mesajlara yönelik preemptive p.s.)
 • ağaç dikmek bazen insana çok gereksiz gelebilir."ben dikmesem pek bir şey kaybetmezler herhalde."diyenler olabilmektedir.ağaç dikmek de bir koro misalidir.kimse ses çıkarmazsa koro da olmaz.
  ağaç dikelim,dikmeyenleri dikelim.(yerine göre ölmüş bir ağacın odunuyla dövülebilir,kafidir.)
 • insana bu dünya için güzel bir şey yaptığı hissini veren eylem.
 • yaşam zorlaşınca, çıkmaz sokaklarda soluksuz kalınca, göz görmeyince, gönül hissetmeyince, bünyeyi rahatlatmak ve ferahlatmak için yapılan eylemlerden biri. hatta toprak ana ile birebir teması içerdiğinden bireyselin üzerinde, toplumsal ve ekolojik bir hamle. her ne kadar son zamanlarda kavramın içi boşaltılıp daha hafifletilmiş olsa da kaçınılmaz olanı engellemek için tek çare. (bkz: erozyon)

  nasıl yapılır, nerelerden izinler alınır, bildiğimiz kadarıyla yazalım.

  1- eğer ki bilfiil ağaç dikmeye vaktiniz yoksa, toz toprak bozuyorsa, ya da herhangi bir nedenden olayı "ben bulaşmayayım ama ağaçlar büyüsün" diyorsanız, tema ve çekül sizin için dikiyorlar efenim. bir banka havalesi ile kayıt yaptırıyorsunuz, ilk ağaç dikim organizasyonunda size sertifika gönderiyorlar.

  2- yok "kendi ağacımı kendim dikmek isterim" diyorsanız, 10cm'lik çamlara, yarım metrelik çınarlara bitiyorsanız, o zaman değişik seçenekleriniz var. ilki, gene tema ve çekül'ün her sene düzenlediği ağaç dikim organizasyonları. her sene seçilen yere otobüsle gidiliyor. 30 yaş üzeri grup bunu tercih ediyor gözlemlediğim kadarıyla.

  3- 30 yaş altı grup için (ki bir yaş sınırlaması da yok hani, öyle bir gelenek olmuş diye söylüyorum) yurtiçi /yurtdışı uluslararası gönüllü gençlik kampları bulunmakta. her türlü sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirildiği bu kampların bazıları da ağaç dikim kampları. daha fazla bilgi için buyrun buradan bakınız: gençtur

  4- yok ikisi de beni açmadı, başka seçenek yok mu'cular için cevap: "nasıl olmaz?" efenim, ilçenizin belediyesinin kapısını tıklatabilirsiniz. misal bir hatıra ormanı yaptırmak istiyorsunuz. belediyeye başvuruyorsunuz, o da size çorak bir arazi tahsis ediyor. fidanları fidanlıklardan alabildiğiniz gibi orman bölge müdürlüklerinden de alabilirsiniz. fidanları, suları ve üçbeş çapayı alıp biniyorsunuz minibüse.

  5- hayır, ben balkonumda yetiştireceğim derseniz, o da mümkün. alın 0 yaşında bir fidan, büyütün de büyütün. boyu 1 mt'ye yaklaştığında (yarım metre de olur) atın arabaya yolda gördüğünüz bir yerde durun dikin. kimse size neden diktiniz demez. sadece daha önce ağaçlandırılmış bir yere ya da yol kenarına dikiyorsanız, ağacın güneşsizlikten zayıflama (1.seçenek) ya da tozdan ölme ihtimali (2.) var. hani daha aklı selim bir yere dikmek faydalı olacaktır.

  6- güneşli bir günde yürüyüşe çıktığınızda orman bölge müdürlüklerindeki orman mühendisi abilere bir çay içmeye de uğrayabilirsiniz. evet, aynen, "ben geldim" şeklinde. orman mühendisi abiler, ağaçlara çocukları gibi baktıkları için (based on a true story) hem sizin ağaç dikme isteğinize cevap verecekler, hem de ağaçlar hakkında bilgilendireceklerdir. artı, yanlarından ayrıldığınızda yüzünüzde bir gülümseme olacaktır.

  ayrıca şöyle başlıklar da var:

  (bkz: ekşi sözlük hatıra ormanı)
  (bkz: burgazada eksi sozluk ormani)

  (bkz: şimdi değilse ne zaman)
 • çocukken anasını ağlattığım eylem; ama ne oldu? fıs! o diktiğimiz bütün çamlar yıllarca büyüdü büyüdü, ki bir kaçı hala duruyor, sonra belediye geldi bizim ağaç diktiğimiz yeri kiraya verdi. adam ağaçları söktü/kesti (inşallah en azından söküp başka yere dikmiştir) yaptı oraya ağaç ev mi bungalov mu ne ondan sonra buralar çok doğal yerler. lan oğlum o bungalovu mu diktim ben yıllar önce oraya? nerede ulan benim diktiğim çam ağaçları?

  inşallah bir yerinize girer o ağaçlar!
 • bir insanın yaşamı boyunca yapabileceği en güzel eylemlerden biridir. keşke türkiye'deki tüm okullarda bütün çocuklara bir kez de olsa bu duygu yaşatılsa.
 • kitap alırken hissedilenlere benzer bir duyguya sebep olan eylem. toprağın kokusu ellerinde cansuyunu verirken huzura doyarsın. üstelik dikilen erik fidanıysa keyif ikiye üçe katlanabilir.
 • facebook, twitter gibi sosyal medyada orada burada yazılanları görüp buraya copy paste yapanları da gösterir.

  çok keyiflidir, hatta evin önüne çocukken dikilen ağaçla beraber büyümek kadar güzeli yoktur.

hesabın var mı? giriş yap