şükela:  tümü | bugün soru sor
 • balık tutmayı seven insanların zevk aldığı eylemdir. her ağaç seyrederken farklı hissettirir. örneğin elma ağacını ele alalım ki bu başlı başına uzmanlık konusudur. çünkü bazı mevsimlerde pek dikkat dağıtır. bir çiçeklenir bir çiçeklenir. sonra pır pır dökülür. küçük olur, güzel olur. hele de elması amasya'ysa. amasya elması elmaların kavunudur, mis gibi kokar. ağaçların early greyi ardıç ise genel olarak görünümü için değil rengi için seyredilebilir.
 • ağaç seyredicilerinin favori ağaçları bulunur. gelir geçerken ağaçlarını takip ederler. seyrettikleri ağaç türünün diğer mensuplarını görmek için seyahat ederler. ağaç seyretme eylemi için gerçek ağaca gerek yoktur. bir ağaç yerleşirse zihinlerine orada büyüyüp yeşerebilir. bakımı itina ile yapılır.

  ama öyle şeylerden anlamam diyenler meşeye bakabilirler. meşe ağacı boyuyla posuyla yerini dolduran, insana güven veren baba bir ağaçtır. üzerine kalp çizilecek ağaç değildir. seyirlik bir ağaçtır. seyirlik ağaçlar, her mevsim takip edilebilir. yazı farklıdır kışı farklıdır. bu fark kargaya kuzgun gelmesi gibi bir fark değildir. basbayağıdır.
 • yapraklarının yönüne göre seyredilebilir. örneğin söğüt ağacını yarattığı taramalar çam ağaçından farklıdır. gece de uyugunabilir. rüzgarda bir başka güzel olabilir. ağaç seyretmek teknik bir iştir. şirin bir iş değildir. ciddi ciddi yapılır. zaman ayrılır. allahım bu ne güzeelik tanrım beni baştan yarrat denecekse yapılmaması önerilir.
 • gövdenin duruşu asaleti, asabiyeti de dikkat çekici bir seyretme türüdür. örneğin bir zeytin ağaçının gövdesi ile kavak ağaçının ki dikkat çekicidir.
 • toroslara çıktığınızda, yol kenarında bir çeşmede durup dağlara baktığınızda gözlerinizin seyretmekte kararsız kalacağı manzalardan biri ağaçlardır; ağaç seyretmek ile masmavi gökyüzünü seyretmek arasında kararsız kalırsınız.
 • yapraklarının renklerine göre de seyretme yöntemi farklılaşabilir. örneğin sedir ağaçı ve manolya ağacı seyretmek konusunda farkılılık yaratır. çünkü bu türde, yakından bakmak, belki de dokunmak gerekir. gece yapılmayan bir yöntemdir. akşam sefası özelliklerini taşıyan bir ağaç henüz bilinmemektedir.
 • altina uzanilir uzun uzun altindan en yuksekte ki yapraklarina bakilinir. yapraklarin arasindan giren gunes isiginin yansimalari ve piriltilari hayretle izlenir. cok fazla seyredildikten sonra agacin govdesine dokulunur.agac elin
  icinde hissedilir. kabuklari incelenir. dogaya asik olunur
 • agaclardan ormani gorememek de vardır öte yanda
 • ağaçları seyretmekte cinsiyet önemli bir faktördür. efendim hem izleyen hem de izlenenler için.. meşenin cinsiyeti örneğin bir tartışılsa cinsler arasında resmen cıngar çıkar. çünkü meşe kalındır o yüzden erkektir demek biraz alt düzey bir benzetme olabilir.