şükela:  tümü | bugün
 • fındık bahçemizin hemen dış tarafında bulunan palamut ağacı geniş, yüksek ve endamlı görünen bir bitkidir. bir gün bu ağaca tırmanıp üst tarafından fındıklığın resmini çekmeyi düşünüyorduk.

  ilk tırmanmaya başlayan ben ağacın ortasına geldiğimde etrafım vozur vozur sesler çıkartan ve bana agresif tavırlar gösteren 4-5 adet eşek arısı ile çevrilmişti. kendimi aşağı nasıl attım hiç hatırlamıyorum, kendime geldiğimde 20 metre uzaktan ağaca bakıyordum. çok şükür sokulmaktan kendimi kurtarabilmiş idim. diğer arkadaşlar da çok geçmeden yanıma gelmişlerdi arılar onlara da musallat olmuş ama kovalamadıkları için onlar da sokulmamıştı.o gün bu gündür o ağacın yanına dahi yaklaşmaktan korkarız hatta herhangi uçan bir böceğin kanatları vozurdama sesini çıkarınca bile huylanırım.

  aman diyelim sözlük, sizin de bahçenizde böyle eski ve kadim bir ağaç varsa ve o ağaca tırmanmayı düşünürseniz size pek kibar davranmaya niyeti olmayan canlılar olabileceğini unutmayın.
 • çok eski atalarımızın beslenmek, barınmak ve yırtıcı hayvanlardan korunmak amacıyla zorunlu olarak yaptığı eylem. afrika'da halen ağaç evlerinde yaşayan kabileler vardır.

  günümüzde ise genellikle aşağıda sayılan amaçlarla yapılagelmektedir:

  - eğlence, oyun, hobi:
  özellikle çocuklar için eğlencelidir. sık yapraklı ağaçlar, saklanmak için, meyve ağaçları dalmak için idealdir. ağaç dallarına salıncak kurulur. batı ülkelerinde "ağaç evi" yapmak birçok çocuğun ve hatta yetişkinin hayalini süsler.

  ağaç otelleri bile vardır. örneğin: kadir's tree houses. keza, lüks ve konforlu, çok odalı ağaç evleri bulunur. bunları inşaa eden profesyonel şirketler ve bu konu ile ilgili televizyon dizilerini hatırlayınız (bkz: treehouse masters).

  - spor:
  ağaca tırmanmak, giderek popülerleşen bir spor dalıdır. uluslararası düzeyde şampiyonalar düzenlenmektedir. bu alanda uluslarası çatı örgütleri de mevcuttur. örneğin:

  - "tree climbers international". web sitesi: treeclimbing.com
  - "isa international society of arboriculture". web sitesi: www.itcc-isa.com
  - "global organization of tree climbers". web sitesi: www.gotreeclimbing.org

  - beslenme (hasat):
  çağdaş tarım teknikleri ve kültürleme sayesinde, görece küçük ve alçak meyve ağaçlarından daha fazla ürün elde edilebilmektedir. böylelikle, daha hızlı, verimli ve ekonomik bir hasat mümkün hale gelmiştir.

  buna rağmen; dut, çam fıstığı gibi yüksek ağaçlarda veya aguaje ve hurma gibi yüksek palmiyelerde yetişen bazı meyveleri toplamak için halen tırmanmak gerekebilmektedir.

  - budama (ağaç bakımı veya hayvanlara yem sağlama):
  şehircilik ve çevre düzenleme çalışmaları bağlamında ağaçların budanması yaygındır. bu amaçla genellikle alet ve iş makinaları kullanılsa da, bazı hallerde görevlinin bizzat tırmanması gerekir.

  öte yandan, özellikle karadeniz yöresinde, taze yem elde etmek için hayvanların çok sevdiği akasya gibi ağaçlar budanır. akasyanın (karadeniz'de "diken ağacı" denir) gövdesi uzun, düz ve dikenli olduğu için buna tırmanmak özel maharet ister.

  - bilimsel araştırma:
  yağmur ormanları; botanik, dendroloji, entomoloji, zooloji, ilaç endüstrisi, müzecilik ve birçok bilim dalının ilgi alanına girer.

  bu bölgelerde habitat genellikle yüksek ağaçların taç bölgesinde yoğunlaştığı için, bilim insanları gözlem yapmak ve numune toplamak amacıyla ağaçlara tırmanmak zorundadır.

  ağaca tırmanırken nelere dikkat edilmelidir?

  en önemli risk yüksekten düşme tehlikesidir. bunun yanısıra, ağaçta barınan arı, kuş ve diğer yabani canlıların saldırısına uğrama, olası yaralanma ve çiziklere bağlı enfeksiyon, alerji ve zehirlenme riski de dikkate alınmalıdır.

  yukarıda ayrıntılarına yer verilen, bilimsel araştırma, spor ve hobi gibi amaçlarla ağaca tırmananlar için özel teknikler ve ekipmanlar mevcuttur. bunlar, özel eğitim almış profesyonellerdir.

  hiç tırmanmamış veya yeni heveslenenler nelere dikkat etmelidir?

  - yerçekimi kanununa saygı duyun. o karıncaya da, insana da eşit davranır. dolayısıyla, her canlı kendi ağırlığından sorumludur.

  - ağacın altındaki zemini inceleyin. sert, sivri taşlar, parmaklık, çit, dikenli tel vb. varsa riske girmeyin. kurumuş dalları olan ağaçların altında durmayın.

  - tırmanmak istediğiniz ağaç hakkında ön bilgi edinin (dalları esnek midir, gevrek midir, dayanıklı mıdır, meyveleri (varsa) yenir mi, vs.)

  - ağaca, doğaya saygı duyun, koruyun. bir çok ağaç muhtemelen sizden daha yaşlı olacaktır.

  - gerekmediği sürece (yemeyecekseniz) meyvelerini, yapraklarını koparmayın. çünkü bunlar birçok hayvan için yaşamsal önemde besin kaynağı olabilir.

  - kavak gibi uzun, düz gövdeli ağaçlara tırmanmayın, ne işiniz var? bu hem zordur, hem de özel teknik ve sürtünmeyi artıran, kaymayı önleyen mekanik aletler gerektirir (palmiyelere tırmanan yerliler veya elektrik direğine tırmanan görevliler bunlardan yararlanır).

  - burası çokomelli: dalların gövdeye yakın, budak kısmına basın. dal uçlarına ağırlık vermeyin. cansız, kurumuş dal ve budaklara basmayın, tutunmayın.

  - gövde üzerindeki kav vb. mantarlara basmayın, tutunmayın. bunlar kaygan veya kırılgan olabilir.

  - bastığınız, oturduğunuz dal sağlam olsa da, elleriniz de boş durmasın. aynı anda başka dallara tutunmayı ihmal etmeyin.

  - incir ağacı oldukça tehlikelidir. odunu yumuşak ve gevrektir. dalları hiçbir belirti göstermeden budağından "pıt" diye kopuverir. anadolu'da "incirden düşen iflah olmaz" denir, doğruluk payı vardır.

  - kuş veya sincap yuvası, arı kovanı, karınca katarı, tırtıl olan ağaçlardan uzak durun. yuvasını savunan bir canlı çok tehlikeli olabilir. örneğin kargalar sürü halinde savunmaya geçer. sivri gagaları ve bıçak gibi sivri pençeleri vardır. arı, karınca ve bazı tırtıllar zehirlidir. saldırı altında panikleyebilirsiniz ve düşme riskiniz artar.

  - içini göremediğiniz delik veya kovuklara dokunmayın.

  - ağaçta kalmış kediyi kurtarmak için tırmanmayın, itfaiye çağırın. aceleyle, temel güvenlik tedbirlerini gözardı etmeniz muhtemeldir. ayrıca, kedi paniğe kapılıp size zarar verebilir. tekrar: itfaiye çağırın.

  - son olarak: bu keyfi güneşli havalara bırakın. yağmurlu, gök gürültülü havalarda tırmanmayın. kayıp düşebilirsiniz. daha da önemlisi: ağaçlara yıldırım düşme riski daha fazladır.
 • yaklaşık 20 yıl sonra yeniden deneyince insanı 20 yıldır eskimeyen bir heyecan kaplıyor, demek ki zaman aşımına uğramayan bir eylem. coşkusu, korkusu her bir hissi aynen yaşatmaya devam o zaman.
 • bahçelerinde meyve ağaçları olan insanların sıklıkla yaptığı bir şeydir. yani pek de büyütmeye gerek yok.
  geçen bahar köydeki erik ağacına merdiveni dayarken annemi yakaladım. 51 yaşındaki kadın hala ağaç tepelerine çıkmaya uğraşıyor. "kırcan bir yerlerini, ben çıkarım!" derken soluğu ağacın tepesinde aldım. böyle bir şey yapacaksanız çıplak ayakla yapınız.
 • küçüklüğümde sık sık yaptığımdır. bahçemizde büyük bir kiraz ağacı vardı ve önce duvara tırmanıp ardından ağaca çıkardım. hatta abim kalın bir dalın üzerine tahta çakmıştı ve mahalle arkadaşımla o tahtanın üzerinde bir şeyler yerdik. şimdi ne o kiraz ağacı kaldı geriye ne de ağaca tırmanma isteği.
 • dün yaptiğim eylem, gözümü kararttim ve kendimden ummayacağim bir çeviklikle iki yavru kedi'yi kurtardim, en fazla düşer geberirim ya da kolumu bacağimi sakatlarim diye düşünürken kucuk bebeklerimi guvenli bir alana tasidim, komsunun yavru kedisinide bir arabanin kaportasindan cikardim,aslinda cok uzun hikaye kedileri kim bu kadar korkuttu tahmin edebiliyorum ama bunu neden yaptığini hic ama hic anlamiyorum.tam 5 saat deliler gibi sokak aralarinda yavru kedileri aradim eğer bulamasam gunlerce kendimi yerdim onu biliyorum.