şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen ağaç kesen insanları gördüklerinde birbirlerine, geldi yine tipini siktiğimin diyorlardır.
 • etyemezlere anlatmaya çalıştığım da buydu.
  bitkiler hakkında çok az şey biliyoruz. canlılar arasında seçicilik, ayrımcılık doğru değil.
 • (bkz: ent)
 • kıçımdan sallamiyorsam dünyanın en genis organizması bu mantar ağıdır ve kuzey amerikayı (kanada ormanları dogudan batiya) komple sarmıştır.

  ss: bu bilgi yalan filan değildir biraz ingilizce ile doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. ayrica bu kanıtlanmış bilimsel bi araştırma, mantar lobisi degil yani.*
 • doğru. bence de öyle.
 • bu konuda from tree to shining tree isminde cok guzel bir radiolab bolumu mevcuttur. onerim sessiz bir yerde uzanip izleyin.
 • (bkz: allelopati)
  (bkz: allelopatik etki) bitkilerin kökleriyle kimyasal madde salgılayıp diğerlerini kötü etkilemesi.

  videoyu sesli izleyemedim ama eğer kaynak belirtilmemişse büyük ihtimalle uydurmadır. bana avatar filminden çalınmış bir fantazi gibi geldi.

  bu arada konuyla ilgilenenler rhizobium bakterilerini de inceleyebilirler. bunlar baklagillerin köklerinde nodüller oluşturup bitkiden besin maddesi alırlar, karşılığında da bitkiye azot verirler.

  edit: anise mahlaslı yazarın gönderdiği şu videoyu izlemekte de fayda var.

  olay konuşma gibi değil de yardımlaşma, etkileşme. yani buna konuşma diyebiliyorsak öyleyse bazı fasulye ve mısır bitkilerinin tırtıllar tarafından zarar gördüğünde eşek arılarını çağırmasına da konuşma diyebiliriz. bu bitkiler zarar görünce eşek arılarına çekici gelen bir salgı salgılarlar, eşek arıları da gelip zarar veren tırtıllara larvalarını enjekte eder. larvalar tırtılları yeyip bitkiyi kurtarırlar.

  başka bir örnek, karıncalar ile yaprak bitlerinin arasındaki etkileşim. karıncalar yaprak bitlerini avcılara karşı korur, gerektiğinde onları uygun yerlere taşır, yeri gelir alıp evine yerleştirir mevsimi gelince onları tekrar çıkarır, onlara yuva yapar. karşılığında yaprak bitlerinin tatlı dışkılarını beslenme amacıyla alırlar. karıncalar ile yaprak bitleri gizlice birbirleriyle konuşuyor mu?

  ne çok konuşan varmış değil mi?
 • (bkz: şerefsizim aklıma gelmişti)

  hatta rüzgarlar da yardım ediyor ağaçlara, konuşacakları zaman esip iletişime köprü kuruyorlar.
hesabın var mı? giriş yap