şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda bir arkadaşım sayesinde keşfettiğim ve baya ilgimi çeken garip olay;
  ağaçların birbirleriyle iletişim haline olduğunu, yardım ettiği,takas yaptığı ve hatta savaştıklarını anlatıyor. bunu ise köklerinin içinde ve çevresinde büyüyen mantarlar yoluyla ve çeşitli kimyasallar salgılayarak yapıyorlar. ağaçlara bakış açımı değiştiren ufuk açan bir muhabbet direkt video için link aşağıda efenim

  --- spoiler ---

  ağaçlar birbirlerinden bağımsız gibi görünseler de altlarındaki toprak aksini söylüyor. ağaçlar takas yapıyor ve hatta birbirleriyle savaşıyor.
  yeraltı internet ağıyla iletişim kuruyorlar: bunu köklerinin içinde ve çevresinde büyüyen mantarlar yoluyla yapıyorlar. mantarlar ağaçlara gerekli olan besinleri sağlıyor, karşılığında şeker alıyor. ama bilim insanları bu ilişkinin görünenden çok daha derin olduğunu keşfetti. mantar ağına bağlanarak ağaçlar kaynaklarını paylaşabiliyor. bu yeraltı 'internet ağı' ağaçların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyor.

  yaşlı ağaçlar küçük fidanlara yardım ediyor: ağdaki daha yaşlı 'ana ağaçlar' bu sistem yoluyla gölgede kalan küçük fidanlara gerekli şekeri sağlayıp hayatta kalma şanslarını artırıyor. hasta ya da ölmek üzere olan ağaçların bu mantar ağına aktardıkları kaynaklar, daha sağlıklı komşuları tarafından kullanılıyor. bu mantar ağı diğer bitkilerce de kullanılıyor. bir bitki saldırıya uğradığında kimyasal maddeler salgılayarak komşularını uyarıyor. ama aynı internet gibi, bu ağın da 'karanlık bir tarafı var. bazı orkide türleri korsanlık yaparak yakındaki ağaçların kaynaklarını çalıyor.

  rakiplerini zehirli kimyasallarla zehirliyor: karaceviz gibi türler ise zehirli kimyasallarla rakiplerini zehirliyor. yani çevremizde canlılar arasında bizim sandığımızdan daha güçlü bağlar var.
  --- spoiler ---

  (bkz: ilgili video: https://www.youtube.com/watch?v=j4c0umy24cc)
 • işte bu yüzden: (bkz: kitap okuyan insanın doğayı tahrip ettiği gerçeği)

  kitap okuyan insanın minik kuzuyu yiyen insandan farkı yoktur. nokta.
 • muhtemelen ağaç kesen insanları gördüklerinde birbirlerine, geldi yine tipini siktiğimin diyorlardır.
 • etyemezlere anlatmaya çalıştığım da buydu.
  bitkiler hakkında çok az şey biliyoruz. canlılar arasında seçicilik, ayrımcılık doğru değil.
 • (bkz: ent)
 • kıçımdan sallamiyorsam dünyanın en genis organizması bu mantar ağıdır ve kuzey amerikayı (kanada ormanları dogudan batiya) komple sarmıştır.

  ss: bu bilgi yalan filan değildir biraz ingilizce ile doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. ayrica bu kanıtlanmış bilimsel bi araştırma, mantar lobisi degil yani.*
 • miyazaki’nin prenses mononoke animasyonu geldi aklıma. orman canlıdır. lütfen bunu unutmayalım. ve yakıp kesmeyelim ağaçları.
 • bu konuda from tree to shining tree isminde cok guzel bir radiolab bolumu mevcuttur. onerim sessiz bir yerde uzanip izleyin.
 • (bkz: allelopati)
  (bkz: allelopatik etki) bitkilerin kökleriyle kimyasal madde salgılayıp diğerlerini kötü etkilemesi.

  videoyu sesli izleyemedim ama eğer kaynak belirtilmemişse büyük ihtimalle uydurmadır. bana avatar filminden çalınmış bir fantazi gibi geldi.

  bu arada konuyla ilgilenenler rhizobium bakterilerini de inceleyebilirler. bunlar baklagillerin köklerinde nodüller oluşturup bitkiden besin maddesi alırlar, karşılığında da bitkiye azot verirler.

  edit: anise mahlaslı yazarın gönderdiği şu videoyu izlemekte de fayda var.

  olay konuşma gibi değil de yardımlaşma, etkileşme. yani buna konuşma diyebiliyorsak öyleyse bazı fasulye ve mısır bitkilerinin tırtıllar tarafından zarar gördüğünde eşek arılarını çağırmasına da konuşma diyebiliriz. bu bitkiler zarar görünce eşek arılarına çekici gelen bir salgı salgılarlar, eşek arıları da gelip zarar veren tırtıllara larvalarını enjekte eder. larvalar tırtılları yeyip bitkiyi kurtarırlar.

  başka bir örnek, karıncalar ile yaprak bitlerinin arasındaki etkileşim. karıncalar yaprak bitlerini avcılara karşı korur, gerektiğinde onları uygun yerlere taşır, yeri gelir alıp evine yerleştirir mevsimi gelince onları tekrar çıkarır, onlara yuva yapar. karşılığında yaprak bitlerinin tatlı dışkılarını beslenme amacıyla alırlar. karıncalar ile yaprak bitleri gizlice birbirleriyle konuşuyor mu?

  ne çok konuşan varmış değil mi?