şükela:  tümü | bugün
  • tostumu yedim lince hazırım. evet ağaç önemlidir, güzeldir, oksijen moksijen. akp tarzı her gördüğünü kesmek de salaklıktır eyvallah fakat, hayatında orman’a mangal hariç gitmeyen adamın ağaç edebiyatı yapması komik oluyor. öyle bir abartıyor ki küçük bir ilçede hastane olmasın hastane yapmak için ağaç kessinler bu adam gene çıkıp der “ağaçların anasını ziktiniz sizin gibi devletin anasını avradını..” sonuçta 2017 yılına geldik, bilim ve teknoloji gitgide ilerliyor. ilerde ağaç sorununa da çözüm bulunacağına inanıyorum, dünya nüfusu gitgide artıyor. insanların barınmaya ve ulaşıma olan ihtiyacı da bu doğrultuda artıyor.
  • özet:

"beynim yok beynim yok ben yanıyorum aman allah tutuşuyorum"
  • 'overrated' in türkçe karsiligini ve onun anlamini bilmeyen birisi tarafından kurulabilecek bir cümle.
  • tüm ağaçlar 10/10 iken böyle bir başlık açılmasını saçma bulduğum bir başlık. dünyada tek iyi şey var o da o yeşil şeyler.
  • overrated falan bilmem ama yeryüzü oksijen kaynağı olarak abartıldığı söyleniyorsa haklılık payı vardır. yeryüzü oksijenin cok buyuk yuzdesi (%95'den fazlası) alglerden saglanir. ama agac birer canlidir ve en az bir insan kadar kiymetlidir.
  • normalde uzun bir ekolojik şekilde senin o bahsettiğin bilim ile çokta bilimsel bir açıklama yazardım ama bu cümleyi yazarken bile üşendim, gerisini sen düşün.
    (bkz: bir mal beyanatı)
  • bahçeme diktiğim 1 zeytin, 16 limon, 2 şeftali, 1 dut ile birlikte hep beraber hassiktir diyoruz.
  • türkiye'de olmayan olay. en büyük şehir içi yeşil alanları mezarlık olan bir yer türkiye. ağac çok abartılıyor ingilterede brightonda preston parka ne güzel dev bina dikiliridi avm yapılırdı (hadi hastane olsun) falan diyorsan anlarım diyecektim ki onu bile anlamam. böyle bir düşünceye sahip olanlar bir zahmet yurtdışına medeni ülke şehirlerine gitsinler. ne kaçırdıklarını hayatlarında nelerin eksik olduğunu görmeleri yararlı olacaktır diye umuyorum.
    not: bu arada ağaçlar sadece oksijen üretmez. havayı filteler zararlı kimyasalları (nitrogen oxides, ammonia, sulfur dioxide and ozone) temizler. çevre sağlık vs umrunuzda değil mi kısa dönemli kar peşinde misin sizin içinde geliyor. ağaçlar aynı zamanda çevresindeki emlak fiyatlarını artırır daha değerli kılar.
    eklemeye üşendiğim ekstralar için
    https://www.treepeople.org/resources/tree-benefits
  • türkçe bilmeyen mal beyanı...