şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kafa karışıklığına mahal vermemek adına düzeltme: mevzu bahis kuşlar gece kuşları değil. normalde geceyi uykuda geçiren serçe gibi gündüz ötücüleri. serçeye benzer sesi olabilecek bülbüllerden bahsetmiyorum, çünkü gözlem kadıköy'de şehir bölgesinde yapılmıştır. bu iki özel örnekten yola çıkarak küresel iklim değişikliğinin gündelik hayatta gözlemlenen sonuçlarından olan zamana ve mekana bağlı sapmaları, olağanüstü halleri paylaşan genel bir günce oluşturabilmektir niyet. ılıman bir bölgeden ya da güney yarım küreden, aralık ayında ağaçlar yaprak dökmedi diye örnek vermek konuyla bağlantısız olacaktır.

  ___

  aralık ayını ortaladık neredeyse, hâlâ yapraklarını dökmemiş ağaçlar var istanbul'da. birçokları da yeni yeni döküyor. bir de kuşlar seher vakti gelmeden gece yarısında ötmeye başlar oldular. gece gece ortalık kuş sesleri ile cıvıldıyor. hatta geçen hafta cırcır böcekleri dahi ötüşüyordu. üsküdar'da sivrisinekler daha yeni ortadan kayboldular ki bu vakte kadar kalmaları oldukça garip. küresel iklim krizi kapıda değil, kapıyı kırıp geldi bile.

  diğer şehirlerimizde benzeri durumlar yaşanıyor mu acaba? ankara'da bu durumun görülmediğini biliyorum. ancak orada da kış git gide geç gelmeye başladı. ardahan hâlâ en soğuk ilimiz olsa da kars'ta ve ardahan'da artık eskisi gibi kışlar yaşanmıyor, akarsuların debisi oldukça düştü.

  düzeltme: mamma mia gli turchi diyor ki ankara'daki evinin bahçesindeki çınar ağacı henüz yaprak dökmemiş. yani fenomen ankara'da da ortaya çıkmış.

  30 aralık 2015 düzeltmesi: iki gündür ısınan havanın etkisiyle sivrisinekler üsküdar'da yeniden çıkmıştı. bugünse aniden kar yağışı başladı.
 • bugün (7 şubat 2016) olağan durumda baharda çıkması gerekirken, kadıköy'de bir kenarda açmış karahindiba çiçeği gördüm.
 • bugün (23 şubat 2016) istanbul'da kıyıda köşede renk renk çiçekler açmaya başladı. bazı ağaçlar tomurcuklandı.
 • bugün (25 şubat 2016) istanbul'daki ağaçların tomurcukları çiçeğe dönüştü. kış vakti her yerde çiçek açmış ağaçlar var.
 • şaka maka küresel ısınma denen şeyin yaşanmaya başladığının işaretleri olabilir. ntv'de görmüştüm galiba. 2014 son bilmemkaç yılın en sıcak yılıyken, 2015 onu da geçmiş. bir oğlum var ve ciddi ciddi endişelenmeye başladım.

  beyler :(
 • mart ayını henüz ortalamadık. kediler çoktan çiftleşme dönemlerini geçirmiş istanbul'da, ortalıkta kocaman karınlarıyla dişi kediler dolanıyor. belli ki mart bitmeden doğum yapacaklar.
 • bir haftadır istanbul'da hamile kediler ortalıkta görünmüyor. muhtemelen sığındıkları bir yuvada yavrularını dünyaya getirdiler. gebelik süreleri iki ay olduğuna göre demek oluyor ki ocak sonunda daha çiftleşme dönemlerine girmişlerdi. yani kış ortasında...
 • bugün (31 mart 2016) hala martılar gecenin köründe bağıra bağıra toplu kalkış gerçekleştiriyor. hayır gece gece noldu amk ne bu şiddet bu celal. yatın uyuyun kart sesli canlı kardeşlerim.
 • gece kuslarin otmesi sasirilacak bir sey degildir. buna ilk kez yillar once bulgaristan'da gece yarisi bir ormanda yururken sahit olmustum. gecenin 3'unde bulbuller otuyordu ve etrafta isik falan yoktu.