şükela:  tümü | bugün
 • şebnem işigüzel'in aralık 2016'da can yayınlarından çıkan, 360 sayfa olan şimdilik son romanının ismi. editörlüğünü mustafa çevikdoğan'ın yaptığı bu güzel roman, ilk baskısını 7000 adet yapmış.

  arka kapak tanıtım yazısı şöyledir:

  "bu zamanın ruhunun, içinden geçtiğimiz günlerin romanı.
  hayatın altüst olması diye bir şey varsa bunu bizden başkası bilemez. ne olacak kaygısıyla yaşayan, endişeli, hayat standartları şaşmış, işinden olmuş. ama her şeye rağmen hayat dolu, umut eden, direnen.
  şebnem işigüzel anlatıyor. coşkuyla, tutkuyla, hazla. eşsiz bir hayal gücüyle taçlanan ağaçtaki kız unutulmayacak bir hikâye sunuyor.
  aklınızın ucundan geçmeyecek bir yerde karşılıyor bizi genç kahramanımız. sonra başlıyor içtenlikle, tatlı tatlı şakımaya, anlatmaya.
  “bu bir özgürlük ve aşk hikâyesidir. iki hasta gencin hikâyesi. birisi benim.”
  böyle söylemesine rağmen bu aynı zamanda manzaraya hasret kalanların, aşkın, âşıkların, arkadaşlıkların, vicdan sahibi insanların, hayallerin, yere çakılmanın, bu hayatın romanı.
  genç kız tam da bizi anlatıyor: gençlerini, çocuklarını, kadınlarını sevmeyen ülkeyi.
  dallardaki kuşlar gibi cıvıl cıvıl diliyle bir solukta okunan, soluksuz okunan bir roman bu."
 • girişinde dili yüzünden biraz zorlandığım, iki gün içinde bitirdiğim şahane roman.

  --- spoiler ---

  sonu çok koydu be. bu kız ne yapsın şimdi? allahtan olayı duyamayacağını ümit ettim artık.
  --- spoiler ---
 • cogunlukla yakin tarih uzerinden ilerleyen sebnem isiguzel romani. gercekten de genclerini, cocuklarini, kadinlarini sevmeyen ulkeyi anlatiyor. 6 -7 olaylarina dokunmasi ayrica guzel. tarihin oyle ya da boyle tekerrur ettigini gozumuze sokmadan hatirlatiyor. ailenin uc kusak kadinina bakinca zaman gecse bile kadinlarin yaralanma ve direnme bicimlerinin cok degismedigi dusunulebilir. sebnem isiguzel’in neredeyse butun kitaplarini okumusumdur. en son okudugum gozyasi konagi daha fazla etkilemisti beni. belki de agactaki kiz’da anlatilanlar henuz taze oldugu icindir. son olarak edebiyat ogretmeni uzerinden kendi elestirisini yapmasi da, biraz uzun tutulmus olsa da, hos bir detay olmus.