şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı bakiyesi bir bölgedir. bu konuyu inceleyen bir dr. göktürk tüysüzoğlu makalesi için; http://politikaakademisi.org/…anli-bakiyesi-agadez/
  • kuzey nijer'in en büyük şehri olmasının yanında, the mars volta'nın 2008 çıkışlı the bedlam in goliath albümünden enfes bir şarkıdır.
  • vaktiyle iktidar davasını çözemeyen yöre halkı tuaregler, dönemin en büyük islami devleti olarak gördükleri osmanlı'ya giderek bir lider seçmelerini istemişler. nijer'den kalkıp istanbul'a gelmiş ve bi şekilde padişah ile görüşmüşler. rivayete göre yıldırım beyazid siyahi afrikalı cariyerlerinin birisinden olma oğlu şehzade yunus'u buraya sultan olarak atamış. bölgede sultanın yaşadığı yerleşim biriminin adı ise istanbulewa. bizim ebesinin fizan'ı dediğimiz bölgenin en ucunda yer alıyormuş.

    trt konu üzerine bir belgesel yapmış. https://youtu.be/jchf1xg6wrs

    garibanların ağzılarında diş yok, fransızlar petrolünden uranyumuna kadar bütün kaynakları sömürmeye devam ederken hala türkiye'den medet umuyorlar. türkiye'nin avrupa birliğine girmesi bizi de bir adım yaklaştırır diyorlar.