şükela:  tümü | bugün
 • türk sinema tarihi adına son derece otomot yazılar hazırlamış şahıs ...
 • hangi sahafta kitaplarina baksaniz hepsi de her hafta mutlaka bana ugrar der, ama bir kere bile karsilasamadim. bir de agiz birligi etmiscesine adamin yuzlerce yesilcam yildizi ya da yildiz adayiyla yattiğini soylerler. (bkz: ben onlarin yalancisiyim)
 • kendisini $ahsen tanımı$ olduğum için : kadıköy - beyoğlu sahaflarında rastlanıldığı doğrudur. her zaman bir$eyler arar durur.milliyet sanatta ki tematik türk sineması yazıları okunulacak kalitededir.
 • gerekli şeyler dergisinde her ay yayınlanmak üzere başlamış olan yazı dizisiyle türk sinema tarihi'ndeki bilim kurgu ve fantastik örnekler konusundaki bilgilerini ve elindeki fotoğraf arşivini paylaşmaktadır.
 • agâh (nedim) özgüç 1932’de istanbul’da doğdu. yeşilköy pansiyonlu ilkokul ve haydarpaşa lisesi’nde yatılı okudu. 1950’li yıllarda attila ilhan’ın etkileriyle taşra ve istanbul’da yayımlanan yelken, petek, şairler yaprağı, türk sanatı, salkım gibi birçok edebiyat dergisine şiirler, denemeler yazdı. 1961’de profesyonel olarak gazeteciliğe başladı. artist, sinema, ses ve perde gibi dönemin sine-magazin ağırlıklı dergilerinde çalıştı. çalışmalarını, belli aralıklarla kadrosuz olarak hafta sonu, expres, akşam, yeni gazete, milliyet (pazar eki) gazetelerde erkekçe, kadınca, bravo, playboy, playmen gibi aylık dergilerde sürdürdü. tv’de 7 gün, video haber, gelişim sinema, beyaz perde, cumhuriyet dergi, antrakt, sinema, albüm, öküz ve ismini ve de kesin sayısını unuttuğu birçok dergiye yazdı. birçok yayın kuruluşuna özel arşivinden görsel malzeme katkısında bulundu, sinema belgesellerinde danışmanlık yaptı. bu arada 12 sayı çıkan sinema 65 dergisini yönetti. tarık dursun k.’ya “kelebekler çift uçar” adlı filmde asistanlık yaptı.ünlü haftalık dergisi pazar’da yaklaşık 10 yılı geçti. bir 10 yılını da, haftanın sesi gazetesi’nde geçirdi. en hafif yayın organlarından en ciddi gazetelere dek, dışarıdan ve içeriden, sürekli ve süreksiz hep yazdı. bazı yazı ve kitaplarında berna ilhan takma adını kullandı. 45 yıllık profesyonel meslek yaşamında hemen hemen yazmadığı, çalışmadığı yayın kalmadı. sürekli sarı basın kartı’nı gazetecilik mesleğinin 40’ıncı yılına girerken alabildi. 1960’dan bu yana geçimini yalnızca yazarlıkla sağladı. şimdilerde yeni kitap çalışmalarının yanısıra mega movie, popüler sinema ve milliyet sanat dergisi’nde yazmaya devam ediyor. bu arada yurt içinde, yurt dışında “sinema afişi sergileri” düzenliyor.

  1999 yılında ii. ankara uluslararası film festivali tarafından “aziz nesin emek ödülü” şu gerekçeyle verildi:

  “... sinemamızla ilgili tüm önemli önemsizmiş gibi görünen ayrıntıları hiç durmadan belgeledi. sinemamızla ilgili herhangi bir gerçeği araştıranlar, onun kitaplarına başvurmadan yapamazlar. onun belgelerini karıştırmadan sinemamızı anlamamız ve doğru bir değerlendirme yapmamız olanaksızdır. tüm yaşamı boyunca bu çalışmayı sürdürmesi nedeniyle bu en önemli ödülümüze değer görüldü.”

  ödülleri:

  1992 altın artemis ödülü – 9 eylül üniversitesi

  1992-93 sinema ödülü – ankara sanat kurumu

  1999 aziz nesin emek ödülü – ii. ankara uluslar arası film festivali

  2000 emek ödülü – sinema yazarları derneği

  2004 sinema ödülü – ifsak

  yapitlari:

  türk filmleri sözlüğü 1914-1999/3 cilt (sesam)

  türk sineması sansür dosyası (koza)

  arkadaşım yılmaz güney (broy)

  peçete kağıtlarındaki anılar-cahide (uçan süpürge)

  türk sinemasında 10 kadın (broy)

  bütün filmleriyle yılmaz güney (afa)

  türk sinemasında ilkler (yılmaz)

  bir sinema günlüğünden aykırı notlar (drahma)

  80. yılında türk sineması (kültür bakanlığı)

  türk sinemasında cinayetler ve intiharlar dosyası (vizyon)

  türk film yönetmenleri sözlüğü (agora)

  100 filmle başlangıcından günümüze türk sineması (bilgi)

  türk film yapımcıları sözlüğü (fiyap)

  türk sinemasında cinselliğin tarihi (parantez)

  türkan şoray-türk sinemasında bir diva (açıkşehir)

  afişlerle türk sineması (mimeray)

  dunyakitap.com'dan
 • roportaji filmartinin temmuz sayisinda sansur dosyasinda yayinlanacak, turk sinemasinin degerli yazar/arsivcilerinden biri.
 • bilgi yayınevinden çıkmış, 100 filmde başlangıcından günümüze türk sineması adlı kitabı, 150 sayfada türk sinema tarihine yorulmadan, üzülmeden bir bakış atmak için son derece tercih edilesi bir kitaptır.
 • son kitabı 'türk sinemasında cinselliğin tarihi' de önceki çalışmaları gibi okunmaya layık kitaplardan olan, 1932 doğumlu, en çok attila ilhan'dan etkilenmiş, geçmişte bazı yazılarında berna ilhan adını kullanmış, sinemaya katkılarından dolayı el üstünde tutulması gereken gazeteci-yazar.
 • cinemascope dergisinde yazmaya ba$lamı$ ar$ivci üstad. bi gün umarım tanı$ırım.
 • arkadaşımın mezuniyet projesi sayesinde tanıştığım ve konuşmaktan keyif aldığım, yaşıyla uzaktan yakından alakası olmayan, tatlı dilli, süper enerjik, anlatacak bi sürü hikayesi olan ve dinlemek isteyenlere zaman ayırmaktan mutluluk duyan çok değerli bir sinema üstadı