• ağaoğlu 300 daireyi satışa çıkarınca arka plandaki işçi arkadaşlar niye sevinir? yüzde mi alıyorlar satıştan?
  • zenginlerin hiç fakir görmeden yaşayabileceği sitelerden biri olacak. bu zenginler öyle acayip adamlar ki gecekondu mahallesinde oturup hiç fakir görmemeyi başarabiliyorlar.
  • ali ağaoğlu'nun "inşaata başladık bile" dedikten sonra tüm işçilerle birlikte katıla katıla gülmesi ile acaip kıllandıran proje. araziyi görmeden inanmam.
  • şimdi geçen pazar günü biz de toplandık gittik, bakalım bu evleri kimler alıyor, evler kaça gidiyor bir gözümüzle görelim dedik. uygun 2+1 lerden bir tane seçtik. bu seyrantepe manzaralı, arsanın şu an için çukur kısmındaki golf residence'tandı. sıra aldık ama epey bekledik... bu arada dışarıda insanlarla konuşma, evleri alanları tanıma şansımız oldu. kim bu insanlar merak edenlere söyleyim, laleli de deri tüccari, tekstilci, halde sebze tüccarı vs. çoğu şuan yatırım için almışlar. ilerde mühendise, pilota, hostese kiraya verecekler ya da satacaklar.

neyse sıra geldi. amanın bir suratsız kız çıktı bahtımıza, hemen hangisine bakıyorsunuz dedi. söyledik, bir iki soru sorduk. şu an almayacaksınız bekleyen çok siz şimdi gidin, almak isterseniz sıraya girmeden gelin dedi. yani satış için ikna çalışması yok. evler zaten satılacak çok meşgul etmeyin bizi modundaydı hatun.

şimdi bizim seçtiğimiz çukur arazideki (ama bu fark kapatılacakmış), 20. kattaki golf residence'taki 2+1 daire brüt 120m2. bunun 16m2si bahçe balkon. brüt 104 m2 kaldı odalar için. 25m2 salon, 15 m2 ebeveyn yatak odası, 10 m2 diğer yatak odası. mutfak 8.5 m2. bunlar brüt, netini hayal edeceksiniz şimdilik.

gelelim merak ettiğiniz daire fiyatı kısmına. bu daire 295.850 tl. 10 bin peşin, sonrası için kredi kullanıcam dediniz. hemen veriyorum size ödeme planını.

öncelikle şimdi 10 bini verdiniz, 15 aralık 2010 da yani 2 ay sonra ara ödeme olarak tam 31.375 tl ödüyorsunuz. bu paranın aynısını bir de 15 aralık 2011 de yani 14 ay sonra ödeyeceksiniz. ne kaldı dostum? 218.250 tl. bunu 12 ayda ödemek isterseniz, ayda 19.314 tl ödemeniz gerekiyor.
    60 ayda tamamlayım derseniz ayda 4.594 tl. 120 ayda tamamlarım diyorsanız ayda 2.908 tl ödeyeceksiniz.

evet dostlar, bu da tüm ev almak isteyenlere hizmetim olsun. yalnız ben gittiğimde bir türlü çay içemedim. çay demlenmek bilmedi. neyse ki aç değildim, oradaki bedava döner ayran kuyruğu yaklaşık 100 kişi idi gün boyu.. öyle bedava yemek var diye düşünmemek lazım. ama cola ve meyve suyu çay gibi değil, istediğiniz zaman içebiliyorsunuz. alanlara şimdiden hayırlı olsun. ama şimdilik komşu olamayacağız. başka projelere kısmetse...

not: 2. etap fiyat listesi, 3 ekim 2010
  • projedeki en ucuz 2+1 evin 228 bin tl olmasıyla "herkes iyi yaşamayı hak ediyor" sloganındaki herkesin içinde bulunmayı hak edemediğimi öğrendim.

kusura bakmasınlar ama itin öldüğü yerde yaşamak için olmayan 228bin lirami veremem. sanırım u2 bi daha gelirse konsere gitmenin kolay olması dışında bir avantajı yok.

edit: fiyat duzelten arkadaslar kusura bakmayin, proje ilk sunuldugunda 189bin tl olmasi an itibariyle 228bin tl olmasi gercegini degistirmiyor. benim satin alamayacagim gercegini de degistirmiyor. alabilenin, gucu yetenin onunde durmuyorum; kimseye "alma" demiyorum. nedir bu duzeltme telasi?
  • başakşehir gibi kente ait olmayı becerememiş bir toplu konut yığını yerleşim alanına ali ağaoğlu mimarları tarafından konumlandırılmış, kentli olmanın anlamını bilmeyenlerin, kent yaşamı diye sarılacakları projedir.

birkaç konsept etrafında toparlanmış, isimlendirilmiş tipik konutların yer aldığı projenin herbirinin eleştirilecek birçok yönü var.

pool residence : 32 katlı yapı bloklarında her konuta ait kat bahçesi olduğunu söylemişler. hatta çatı katında açık alanlar var. 5. kattan sonrasında insanların nefes almak için balkona dahi çıkamayacaklarını bilen mimarların böyle şahane projelere imza atmalarını hayranlıkla izliyorum(!)

arena residence : yapı bloklarını birleştirip bir duvar yaratan, bunu da "çok estetik ve karakteristik bir mimari" diye sunan sevgili mimarlar ancak ağaoğlu ile çalışabilirler. 18-26 kat arasında değişen yapının teraslarına çıkabilecek ve uçmayan insanlar teras keyfi yapabilirler. normal katlarda düzenlenen, kesintisiz devam eden bahçevari balkonlar konut mahremiyetiyle bağdaşmamaktadır.

golf residence : tanıtımında " golf sporu artık ulaşılamayacak bir ayrıcalık değil, my world europe sakinleri için diledikleri an ulaşabilecekleri bir imkan haline geldi." denilmiş. zaten golf arka bahçe sporu, kişiye özel alanı olabilen bir spor değildir. şu ana kadar onlarca toplu konut projesi inceledim, tesisat balkonu diye bir kavrama rastlamadım. hadi tesisatı içeride çözemedi onca mimar ve makina mühendisi diyelim de hangi aklı önde giden mimarın fikri tesisat balkonu denilen yere oda cephesi vermek?

vaziyet planına bakıldığında doğu-batı doğrultusunda yönlenmiş konutların fazlalığı temel yerleşim kararlarının yanlış atıldığını gösteriyor. kat planları olarak verilen gerçekte sadece konut tiplerini gösteren planlarda mekan büyüklüklerinin orantısız dağılımı da ayrı bir hata. bazı tiplerde mutfak ve yaşama alanı neredeyse eşit büyüklüğe sahip. yaşama alanını dolaşarak ulaşılan bir mutfak çözülmüş olabilir mi? her daire için otopark diye övünmüşler ama yönetmelik zaten bunu koşul olarak sunuyor.

yüz binlerce tl ödeyip bu saçma sapan konutları tüketen bir kesim var, onlar için de mimar olamamış ama mimari proje üreten inşaat sektörü çalışan grubu. alan razı satan razı sanırım.

proje sayfası
  • reklamı konuşturan proje. ağaoğlu sahte samimiyetini öyle güzel pazarlıyor ki, sanki o tiradının ardından "güneşli, güzel günlere inanan bir yusufçuk havalanabilir şimdi artık" diyor insan.
  • alternatif enerji değil, bildiğin doğalgaz çevrim santrali ile elektriğini ve buharını üüretecektir. yalnız şu aşağıdaki alıntıyı pazarlama ofisinden kim yazdıysa iyi uçmuş

"my world europe, böylece dünya standartlarında ısı yalıtım teknolojisiyle minimum enerji tüketecek şekilde tasarlanmış olup binalar maksimum verimlilik ve minimum atık ile şu ana kadar geliştirilen çevreye en duyarlı proje ünvanını kazanmaktadır. "

reklam özdenetim kurulu diye bir şey duydunuz mu canım? reklam yönetmeliği? eşeğin bir tarafına su kaçırmak?
  • 5 gun once tasindigim site.

hicbir evime 5 gun icinde bu kadar cok usta girmemisti. evler bildigin dokuluyor amk.
  • ağaoğlu my ass projesine komşuymuş.
hesabın var mı? giriş yap