şükela:  tümü | bugün
 • bayaa kitabini okudum..hicbiri sanatsal deger tasimasada zamaninizi iyi gecirtir..ii bitirisleri vardir.
  tipi kayiktir..okunusa efem
 • denir ki her kitabını yazarken ushagı ile bırlıkte denemeler yaparmısh, ve denırkı hayatında bı onbır gunu nerde ve nasıl gechırdıgı bellı deılmısh ( aslında bunalımdaymısh ve istanbulda bir oteldeymish hatta otelde onun kaldıgı oda anı odasına donushturulmush)
 • kitapları milyonlarca satan ingiliz kadın yazar. incil ve shakespeare den sonra en iyi bestsellerları yazan kadın. sanırsam 80 adet dedektiflik romanı var.
  bence en iyi kitabı the murder of roger ackroyd, the curtain de şaşırtıcı sonu ile gayet iyidir. kraliçe için yazdığı mousetrap isimli oyunu tarihte en uzun süre aralıksız oynanlılan tiyatro oyunudur. (20 seneden fazla zamandır), londra'ya yolunuz düşerse hala seyredebilirsiniz zevkle. bunun yanısıra çok mutsuz bir evlilik yapmış, boşanmış, daha sonra arkeolog bir adamla evlenip ortadoğuda yaşamıştır, büyük ihtimalle ingliz gizli servisi için çalışmış olduğu söylenir.
 • 12 ocak 1976'da ölen yazar.
 • mevzuları çoğunlukla amcaoğlu, halaoğlu, kayıp kuzen, gizli baldız gibi ailevi konulara dayandırarak, soyağacı çeşitliliği üzerinden kafa karıştıran genllikle de başarılı olan yazar. allahına hile yaptığı 10 küçük zenci hariç katili bilemediğim bir roman yazmış değil ki buna dün gece yaptığım şey demek ne de güzel olur.
 • çoğu zaman çaktırmadan hile yapan,kitabın önceki bölümlerinde bahsetmediği bir ayrıntıyı katilin bulunma sebebi diye sunan, her şeye rağmen sürükleyici romanlar yazmış yazar.

  on iki yıl sonra gelen edit: kadının günahını almışız gençlik heyecanıyla. vinyl sağolsun şöyle bir açıklama yolladı: "altın kitaplar agatha christie serisini ilk defa basarken çevirmenlere 150 sayfa sınırı koymuş. o yuzden epeyce kısım çeviride atılmış. aslında kadın hile yapmıyor, eksik okurmuşuz. yeni baskılar tam metin."
 • ingiliz, polisiye roman yazaridir. yarattigi en onemli kahramanlardan birisi "miss marple" dir. kullandigi karekterler cok zekidir, zor olaylari cozerler. romanlari normal kaliplasmis polisye romanlarinin disindadir. cinayetin cozumu kitabin sonudadir hep.
 • kitap isimlerindeki 'cinayet' / 'ölüm' / vb kelimelerin 'seks' kelimesiyle değiştirilmesi durumunda ilginç fanteziler olabiliyor;
  "golf sahasında seks", "üç perdelik seks", "doğu ekspresinde seks", "nil'de seks", "papaz evinde seks", vs...
 • cinayetler oteli,cinayet alfabesi,ölüm diken üstünde,porsuk ağacı cinayeti,yılan içini döktü gibi polisiye romanlarını ölümsüzleştiren cinayetlere fazla takıntısı olan kadın yazar.
 • kolay anlaşılan dili ve sakin tarzı sebebiyle dinlenmek için okunan , zamanla alışkanlık yaratan yazar.uzun süre okunmayınca sıcak evde yayılıp , bir kitabına başlama ve bitirme isteği doğurur.olayların 50li yıllarda ,küçük kasabalarda ,başta tanıtılan belli kişiler arasında aile ortamı gibi bir ortamda geçmesi sebebiyledir sanırım bu istek.cinayet değil aşk romanıymış gibi bir hava yarattım ama gerçekten dinlendirir bu kitaplar.tek kötü tarafı zamanla kitapları karıştırmanız ,başladığınız bir kitabın önceden okuduğunuz bir kitap olduğunu farketmenizdir.üzülür insan o vakit.