şükela:  tümü | bugün
  • güzel bir android strateji oyunu.
    https://play.google.com/…vilizations.jakowski&hl=tr
  • bağımlıklık yapan android oyunu.

türkiye'yle birkaç başarısız denemeden sonra stratejik derinlik kozumu kullanarak yunanistan ve iran'ı dost belledim ve ırak'la saldırmazlık paktı imzaladım. arabistan'ın üzerine yürüyüp körfezi komple işgal ettikten sonra önce afrika ve sonra avrupa'yı savaşa savaşa dize getirdim. asya'da kazakistan'ı , amerika'da da meksika'yı sildikten sonra dünyaya kalıcı barışı getirdim.

ne haldeyim siz görün. :(
  • keyifli bir oyun, kafa dağıtmak için bire bir. fazlaca kaptırmayın kendinizi. ilk oyunda bocalıyorsunuz ama ikinci defa oynadığınızda kolayca alışıyorsunuz oyuna.
  • ikinci versiyonunun çalışmaları son hızıyla devam eden hatta facebookta hayranlarına şurası şöyle mi olsun böyle mi olsun diye soran resmen el bebek gül bebek büyüttüğümüz enfes strateji oyunu
  • ülkesine göre inanilmaz zor olabilen mükemmel oyun. örneğin amerika ya da afrika kıtasından bir ülke seçmek en kolay, avusturalya keza aynı sekilde kolay iken, avrupadan bir ülke seçmek ya da türkiye olmak oldukça zor.

ama şimdi asıl soru söylüyorum. bu oyunda almanya en ama en zor ülke. kesinlikle tüm dünya almanyaya giriyor.
    sağdan fransa ispanya alttan italya yunanistan(yunanistan genelde yukarı doğru hamle yapıp komşu oluyor bir şekilde) sagdan romanya polonya rusya üstten iskandinav ülkeleri denizden irlanda izlanda ingiltere. herkes mi girer yahu almanyaya? diğer ülkelerde 1-2 defa deneyip oyunda ilk turnlerde hayatta kalabildikten sonra gerisi gelirken almanyayla o ilk turnleri atlatabilmek için bazen 20 defa yeni oyuna baslamak başlamak gerekiyor çünkü anlatılmıyor o ilk turnler. ki almanyayla olay sadece ilk turnler de değil. hadi ittifak falan ilk turnlerden sag çıktın. sağdan direkt bir rusya ya da kırgızistan atağı geliyor. denizden irlanda sürekli çıkartma yapıyor ya da iskandinavya dalıyor. hadi bu orta dönem turnler de geçti siz biraz kendinizi toparladınız, sizin almanya ile toparlamanız öyle uzun sürüyor ki bu sırada diğer kıtalar çoktan birleşmiş oluyor ve amerika kıtasından bi ülke gelip direkt size hükmedebiliyor ya da afrika da aynı şekilde. almanya cidden en zor ülke. en kek ülke için mesela kanada, mesela madagaskar.
  • almanya'ya zorsa lüksemburg nedir arkadaş? hayata 10-0 yenik başlıyorsunuz paranız yok denize kıyınız yok 3 tarafınız düşmanlarla çevrili parayla asker basıp saldırıyorsunuz fransa-belçika-almanya üçlüsü size dalınca yeniliyorsunuz.

ben artık hep çok zor modunda oynadığım için çok zor modda kolaylaşmaya başladı fakat lüksemburg'u alınca hiçbir şekilde hayatta kalamıyorum ülke elden gidiyor.

ortadoğu'da kıçınızı sağlama alıp asya'ya y da batı'ya yayılabilirsiniz.
  • bu oyunun kitabını yazarım arkadaş, lütfen izin almadan paylaşmayın ya da rephrase yapmayın.

ilk olarak age of civilizations oyunlarından birini indiriyoruz. ben bu rehberde age of civilizations europe'u kullanacağım.

herhangi bir age of civilizations oyununu google play'den indirin. sonra dil seçin ben ingilizce seçtim çünkü yeni sürümlerde türkçe desteği olmayabiliyor alışmanız lazım.

ana menü'den games kısmına giriyoruz.

games kısmından new games'i seçiyoruz. kesinlikle random games'i seçmiyoruz çünkü başkentler ve ülke yerleri karıştığından harita bilginiz mahvolur.

new game kısmında ilk olarak map type - harita çeşidi belirliyoruz. burada oynadığınız oyun versiyonuna göre mesela age of civilizations europe oynuyorsanız europe'u seçin; gidip mantıksız haritalar seçmeyin orada çeşitli harita isimleri olduğu için böyle diyorum.

ardından senaryo kısmına geçiyoruz. modern world (senaryo) yazan kısımda iki tür harita var. mesela "1914" ve "1914 full".

1. sadece yıl yazan 1914 gibi haritalarda başkentler gerçek konumunda oluyor fakat ülke sınırları daha çizilmemiş oluyor. atıyorum istanbul daha kimse tarafından fethedilmemiş oluyor. ülkeler her turda bir yerleri fethettikten sonra oyun başlıyor. ayrıca sadece yıl yazan bu haritalar sizin coğrafya bilginizi karıştırır.

2. yıl ve full yazan 1914 full haritalarda ise ülke sınırları belli her toprak fethedilmiş olduğundan hangi ülkenin nerede olduğunu aklınızda tutabilirsiniz.

peki senaryo kısmı nasıl oluyor derseniz o da şöyle oluyor 1914 haritasında 1914 yılındaki ülkelerin bulunduğu müttefiklik-düşmanlık durumu ve topraklarının kapladığı alan gibi kriterlere göre senaryo oluşturulmuş.

mesela cold war modunda ise ve soğuk savaş döneminde kim kimle müttefik ona göre yapılmış ya da 1936 senaryosunda işte nazi almanyası'nın olduğu bir almanya felan var.

civilization kısmında ise istediğiniz ülkeyi random veya kendi elinizle seçebilirsiniz. 1914 haritasında osmanlı'yı alırsanız sıçma ihtimaliniz yüksek alttan araplar sol alttan ingilizler batıdan yunanistan doğudan rusya sizi öpmeye çalışıyor. gelin 1936 haritasından osmanlı'yı alın sovyetlere dalıp nasyonal sosyalistler ile dünyanın a*ına bile koyabilirsiniz.

diffuculty'yi istedigin gibi seçin başta çok kasmayın.

fog of war - savaş sisi normal olarak kalsın.

random placement - rastgele yerleştirme
    random fill -rastgele doldur
    sandbox mode - hileli mod

bu üçünü hiç ellemeyin.

gelelim nasıl oynadığına.

devamını yazacağım