şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilkinin ardından yıllardır çıkmasını beklediğim, ha çıktı ha çıkacak derken bu sene piyasaya sürüleceğini öğrenmemle içimde kelebekler oluşnasını sağlamış tatlı oyun. ilk oyundaki basitliğin ardından daha önce hiçbir mobil uygulamanın olmadığı kadar karmaşık ve detaylı bir strateji oyunu ile karşı karşıya kalacağız. bilgisayarda rakibi çok olsa da mobilde kesinlikle rakibi olmayacağına inanıyorum.

bu arada oyun hakkındaki her türlü güncellemeyi takip etmek için: https://www.facebook.com/…eofcivilizationsjakowski/
  • biran önce çıkmasını beklediğim oyun. acaba ne zaman çıkacak bilgisi olanlar yazabilirse sevinirim.

oyunun steam mağazası: https://store.steampowered.com/…f_civilizations_ii/

edit: yapımcısı twitter'da bu ay (kasım 2018) çıkıyor yazmış.
  • 22 kasım 2018 itibariyle piyasadaki yerini almıştır. meraklılarına ve bekleyenlere duyurulur.
  • cikmis, oynayip oynamama konusunda kararsiz kaldigim oyundur,
  • age of empire ile civilization efsanelerinin tırnağı olamazken pay2win e kalkışmış bir android bozuntusu
  • şu sıralar deli gibi sardığım oyun. editör sayesinde ülkelerin coğrafi sınırlarını belirleyebiliyor, yeni medeniyetler oluşturabiliyorsunuz gerçekten mükemmel oyun.
  • oyun esasında büyük bir boşluğu doldurdu. savaş mekaniği çok basit fakat diplomasi kısmı detaylı. eu4 ve hoi4 bunun yanı sıra (bkz: total war) oyunlarını oynamış biri olarak, bu oyunundaki kadar detaylı bir diplomasi kısmı görmedim. kullanıcı arayüzü amatör duruyor fakat alıştıktan sonra göze batmaz.

oyunun bir sürü çağı bulunuyor. roma imparatorluğu döneminden, günümüz dünyasına kadar bir sürü senaryo var.

oyunun müzikleri telifsiz müziklerden eklenmiş. youtube videoları izliyorsanız bir çoğunu zaten duymuşsunuzdur, benim çok hoşuma gitti.

aslında şu hoşuma gitti: eğer youtubeden harita üzerinden gösterilen ww2 yahut buna benzer savaşlar izlediyseniz, bu oyun da tıpkı onun gibi. harita boyama gibi, benim çok hoşuma gidiyor bu özellik. demek istediğimi tam anlatamadım, şu video gibi oyunun şehir ele geçirmesi.

fiyatı çok ucuz. ülkemizde indirimsiz fiyatı 11.50 tl. dolar olarak da sanırım 5$.

(bkz: strateji) oyunlarından hoşlanıyorsanız bir bakmanızı tavsiye ederim. buradan
    oyunu inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. özellikle (bkz: paradox) adlı şirketin gereksiz ve beni rahatsız eden ek paket politikası yüzünden muhakkak bu tür rekabet yaratacak oyunlar desteklenmeli.

(bkz: eu4) ek paketleri biraz da olsa kabul edilebilir. fakat hoı 4'ün ek paketleri resmen rezalet. iki-üç küçük özellik ekleyip bunu satmak kelimenin tam anlamıyla kurnazlık, daha ağır tabirleri var fakat küfür kullanmak istemiyorum.

ben birkaç gün önce satın aldım fakat hala henüz pek oynamış değilim. ayrıca oyun (bkz: türkçe) dil desteğine sahip ve ülkemize özel fiyat belirlenmiş.