şükela:  tümü | bugün
 • sengoku jidai dönemini anlatan ve 24 şubatta yayınlanacak netflix belgeseli. muhtemelen rise of empires ottoman gibi bir şey olacak. gerçi orada karakterler ingilice konuşurken bu seride japon karakterler japonca konuşuyor gibi duruyor.

  resmi hesapta trailer göremedim şimdilik şununla idare edin. çok iyi bir şey beklemiyorum ama bakalım yine de o dönem bana hep enteresan gelmiştir, merakla bekliyorum.
 • animesever ve bu tarz şeylere merak duyan bir insan olarak az evvel tadımlığına denk gelip hatırlatıcıyı açtığım netflix belgeselidir, merakla beklemedeyiz. japon iç savaşının yaşandığı döneme (sengoku dönemi) odaklanıyor olması ve japon tarihinin meşhur kişiliklerine yer verecek olması yönüyle dikkat çekeceğe benziyor. belgeselin bilgi anlatımı kısmına japonca seslendirme alternatifi de getirirlerse fena olmaz. neyse, ben umutluyum bundan. en azından konuya meraklı insanları tatmin edeceğini düşünüyorum.

  izledim editi: bilgi ve hikaye anlatımı kısmında japonca seslendirme seçeneği olmaması (özellikle ingilizce altyazıyla izlemek isteyenler için) büyük eksiklikti, arada konuşan 2 japon akademisyen bu eksikliği gidermeye maalesef yeterli olmadı. onun dışında hitler's circle of evil tadında ve gayet tatmin edici bir belgeseldi. umarım tokugawa shogunluğu ve meiji restorasyonu arasındaki dönem için de benzer tarz bir şeyler yapılır.
 • geçmişte deli gibi total war shogun 2 oynamış ve bu döneme meraklı bir kişi olarak bünyemi sevindirmiş belgeseldir.
 • acayip yükseldiğim dizi. hemen izlensin.

  total war shogun 2 olsun, nobunaga's ambition serisi olsun japon tarihine ve özellikle sengoku jidai dönemine çok meraklıydım her zaman.
 • --- spoiler ---

  kısaca "age of samurai", şimdilik 1 sezon ve 6 bölüm olarak yayınlanan abd yapımı ve japonya'nın ortaçağ dönemindeki samuray kültürünü ve bu dönemde yaşanan çatışmaları konu olan belgesel dizi. neredeyse bir savaş filmi kalitesinde çekilen belgesel, özellikle kanlı savaş sahneleriyle dikkat çeken kaliteli bir yapımdır. son olarak, belgeselin imdb.com puanı 7,7/10.

  konusu
  savaşın pençesindeki 16. yüzyıl feodal japonyası'nın çalkantılı tarihini ve iktidar mücadelelerini aksiyon dolu canlandırmalar ve uzman yorumları eşliğinde keşfedin.

  netflix resmi sayfası - https://www.netflix.com/tr/title/80237990

  imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt10551256/

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=ews39axtb3s

  --- spoiler ---
 • ilk bölümü itibariyle güzel bir belgesel olduğunu söyleyebilirim. aslında diziye başlarken shogun 2 total war tarzı geleneksel japon ezgileri duyma beklentisi vardı ama neredeyse hiç kullanılmaması biraz hayal kırıklığına uğrattı. bu haliyle de feodal japonya atmosferine pek sokamadı beni. yine de döneme dair gayet bilgilendirici görünüyor. prodüksiyon olarak da fena iş çıkarılmamış. gayet kanlı sahneler var. aslında oyunculara biraz daha diyalog kullanıldırılsa fena olmazmış. o havaya sokamama durumu japoncayı pek duyamamaktan da kaynaklanıyor.

  aynı dönemi biraz kıyısından biraz da kurgusal olarak anlatan akira kurosava'nın kagemuşa filmi de izlenmeye değer.
 • izledikten sonra gaza geldiğim, steamden hemen shogun total war 2'yi indirmek istediğim ama 150 liralık fiyatıyla moralimi bozan belgesel dizidir. işin kötüsü geçen sene pandemi başında steam, pandemi nedeniyle oyunu bedavaya verirken, avrupa sevdalısı bünyem "ne gerek var uzak doğuya, medieval bana yeter" diyerek oyunu almamıştım. şimdi 2 ay daha bekleyelim summer salede ucuzlar da alırım.

  ------spoiler-----
  oda nobunaga'yı japonya'nın kurucusu, modern silahları ilk kullanan shogun olarak bilirdim, bu kadar eli kanlı olduğunu bilmezdim.
 • isminde "samuray" olmasına aldanılmamasını söyleyebileceğim; yine de manga-anime camiasına bolca malzeme çıkarmış olan yüzyıllık iç savaş ve birleşmenin olduğu sengoku döneminin anlatıldığı 6 bölümlük amerikan yapımı mini belgesel dizi.

  konu, japonyanın muromachi-ashikaga döneminin içerisinde yer alan; derebeyliklerin deli divane kaptıştığı sengoku dönemini kapsıyor. hikayenin anlatılmaya başlandığı nokta ise, sengoku döneminin henüz ortalarında iken oda klanının lideri olan oda nobuhide'nin ölümüyle, klanın varisi ve en büyük oğul olan oda nobunaga'nın elini masaya vurmasıyla başlıyor. mahşerin üç atlısı oda,toyotomi ve togukawa klanlarının yükselişi, japonyanın tek bir çatı altında toplanması anlatılıyor ve japonyada 200 yıl boyunca domine ve izole edecek olan edo döneminin başında noktalanıyor.

  iyi, güzel, hoş. bu noktadan itibaren izlenimlerim dahilindeki tenkitlerime geçiyorum. ne yazık ki olumludan çok olumsuz görüşlerim ağır basmakta:

  -ilgi çekmesi için dizinin isminin age of samurai olması biraz yanlış tercih olmuş çünkü ne samuraylıkla, ne bushido ile , ne de kılıç-teknik ile ilgili bir şey anlatılmıyor. kaldı ki bushido kavramı sengoku döneminden sonra ortaya çıkan bir kavram ama izleyiciye salt tarih anlatmamak da lazım. samuray nedir, ne değildir biraz detay girilebilirdi. kısacası, dizinin gerçeği iki nokta üst üste işaretinden sonra gelen battle for japan'de yatıyor.

  -toyotomi hideyoshi'ye daha detaylı değinilebilirdi. kendi ismi bile olmayan bir ashigaru olan bu adam, belgeselde o kadar hızlı yükseldi ki anlayamadım bile. neticede beyaz yakaya hitaben kapsül bilgi akımının bir ürünü bu tip belgeseller ama bu biraz aşırı olmuş.

  -hristiyanlığın ülkeye girişine ve arkebüzlerin ortaya çıkışına daha fazla değinilebilirdi. ülkeye portekizlilerin girmesiyle, franscisco xavier ve cizvit tarikatı akımının yayılması çok büyük bir olay çünkü. japonyadaki savaş düzeninden tutun, yemek alışkanlıklarına kadar(bkz: tempura) her şey değişmeye başlıyor bu noktadan itibaren . ayrıca kasetli döner topların savaş silahları arasına girmesinden hiç bahsedilmemiş. dizide bütçe kısıtı olduğunu çok bariz.

  -shogun nedir ve bu sırada shogun ne yapıyor konusunun üstünde daha anlaşılır bir şekilde durulması gerekirdi. neden bir otorite boşluğu var ve ashikaga yoshiaki ne diye higashiyama kültürünü geliştirmeye adamış kendini gibi şeyleri anlatabilirlerdi.

  -------
  edit:ikko ikki konusunda @banabirazkendindenbahset'in alttaki entrysine katılıyorum. nobunaga'nın ilerleyişindeki en büyük rakibi diğer daimyo'lar değil, jodo shinju tarikatının ikko-shu(tek yöne/budaya yönelenler) akımıyla oluşan ikko ikki olmuştu. düşünün ki, onin savaşından sonra sıkıntılarla boğuşan bir halk, herkesin anlayabileceği ve cennetin garantilendiği bir budizmden haberdar oluyor. tası tarağı bırakıp bu tapınakların etrafına yerleşen halkla birlikte tapınak şehir kavramı ortaya çıkıyor. bu şehirler de etrafı sur-hendek-gözetleme kulesi gibi donanımlı şehirlere evriliyor. bunlar üç beş çapulcu da değiller, samurayları yenip kaga vilayetini alan ve hyaskusho no mochitaru kuniyi; yani köylülerin sahip olduğu ülkeyi kuran, hükümete(kendileri işlevsiz olsa da) ültimatom veren, enryaku-ji'de 60.000 kişilik kuvvet toplayabilen insanlar. nobunaga bunları yaldır yaldır ezerek geçmiş gibi ve enryaku-ji'yi yakınca çat diye bitmiş gibi anlatmışlar. halbuki bunlarla mücadelesi devam ediyor ve 3 tane nagashima savaşı gerçekleşiyor ve ilk ikisini kaybediyor nobunaga. ancak 3.'de galip gelebiliyor. devamında 2. kizugawaguchi gibi deniz savaşları da oluyor. 10 dakikada bunların hepsinin geçilmiş olması üzücü ne yazıkki.

  ancak kai kaplanı takeda shingen ve echigo ejderi uesugu kenshin konusunda kısmen katılmakla beraber katılmadığımı belirtmek isterim. daimyolar arasında en dişli iki rakibiydi bunlardı evet, bu bilinen bir şey. ama bu ikisi birbirleriyle kapışıp duruyordu. kawanakajima savaşlarının adı bile geçmedi dizide yanlış hatırlamıyorsam. ne zaman ki hiei dağındaki olay oldu, ancak o zaman nobunagayı laciverte boyamaya karar verdi shingen. togukawa'ya iki şamar attı ama çat diye bilinmeyen bir şekilde öldüğü de diğer gerçeğimiz. aynı şekilde echigo ejderi de. bu ikisi de çat diye öldüler. ana hikaye nobunaga ve onun yayılma politikası olduğu için ve muhtemelen bütçe kısıtı sebebiyle pek bu iki lidere yer kalmamış. gönül isterdi ki daha çok yer verilsin, savaş sahneleri göstersinler. o konuda sonuna kadar katılıyorum.
  -------

  -iga bölgesi ve meşhur ninjalarına güzel değinmişler. içeriğini biraz daha genişletselermiş aslında çok daha hoş olurdu.

  -müzik seçimleri pek uygun olmamış. arkaya orkestral davul, nefesli ve yaylılar koyulmuş iyi güzel de; japonya belgeseli çekip arka plana shakuhachi, shamisen, koto, wadaiko koymuyorsan burada çok büyük bir sıkıntı var demektir.

  -zırh, kılıç ve geleneksel kıyafet düzenlemeleri başarılıydı. aynı şekilde setleri iyi ayarlamışlar.

  -izlenebilirlik zayıf kalmış. ufak alanlarda çekilen savaş sahneleri dışında sadece aralara serpiştirilmiş gökyüzünde bulut, sisli dağlar, kalelerden bir tanesinin yer seviyesinden resmi ve uçuşan kuzgunlardan başka bir şey görmüyorsunuz. bir tek son bölümde fuji-san'ı koymayı ve bir kaç yüzen shinto kapılarından koymayı akıl edebilmişler. ayrıca koyu-gri bir filtre kullanmışlar çekimlerde ve bir noktadan sonra "acaba renk körü mü oldum" noktasına getirecek kadar rahatsız ediciydi. kan efektlerine biraz daha çalışılabilirmiş ayrıca.

  -toyotomi hideyoshinin cenazesinde , hideyoshinin gözünün oynamasını nasıl atlamış editörler çok enteresan.

  -en çok dikkatimi çeken, bir sürü tarihçi danışmanla çalışıp hiç birinin ismini cast'e koymamış olamaları. ımdb'de bile yoklar. onların da listesini çıkardım:

  *kazuhiro marushima(associate prof, tokyo city university)
  *david spafford* (associate professor, east asian languages and civilizations)
  *michael auslin*(historian and foreign policy analyst/author)
  *william de lange(yazar)
  *stephen turnbull* (teolog/tarihçi/danışman)
  *darren ashmore(professor of anthropology, yamanashi gakuin university)
  *tomoko kitagawa(ph.d history of mathematics,berkeley)
  *nethan ledbetter(phd student, east asian studies (japanese history),princeton university)
  *oleg benesch(senior lecturer in history, university of york)
  *philip garrett(lecturer in japanese history,newcastle university)
  *isaac meyer(humanities ınstructor, the northwest school)
  *elijah bender(assistant professor history, concordia college)
  *lesley downer(yazar)
  *kasaya kazuhiko(prof historian, osaka gakuin uni)
  *yuichi horikoshi(tarihçi ama hiç bir yerde bulamadım)
  *ethan segal(assistant professor historian, michigan state uni)
  *david eason(associate professor at kansai gaidai )
  *micael wert(associate professor historian, marquette uni)

  bunların arasından en çok stephen turnbull ile çalışıldığını görüyorsunuz diziyi izlerken. aslen teolog olup orta çağ japonyası üzerine yoğunluklu çalışmış olan bu adamın çalışma geçmişini inceleyince gördüm ki, shogun total war, total war shogun 2 oyunlarının ve keanu reaves'li 47 ronin filminin danışmanlığını yapmış.

  fakat danışmanlarla ilgili beni rahatsız eden 4 şey oldu:
  *danışmanların ağırlıklı batılı olması.
  *danışmanların çoğunun japonca telaffuzlarında hep yanlışlıklar olması; sanki hiç japonca bilmiyor gibiler. en basitinden isim telaffuzları ve bazı bölge isimlerinin telaffuzları yanlıştı. tennouzan kısmında durumun sıkıntısını anlarsınız muhtemelen.
  *kadın danışmanları sadece japon cariyelerle ilgili konularda dahil etmiş olmaları ve bu kısımlar da oldukça kısa. daha eşitlikçi bir politikaya gidilebilirmiş.
  *bazı noktalarda anlatımları önyargılı buldum. neticede batı prodüksiyonu diyip bu noktayı da geçiyorum.

  özetle; japon tarihinin en kaotik dönemi olan; ayakların baş olduğu sengoku dönemini merak edip de okumaya vakti olmayanlar için izlenebilir bir dizi. fakat tarihi içerik ve görsel içerik olarak oldukça eksik olması ve danışmanlık yönünden de yetersiz bulduğum için başarısız bir dizi olduğu görüşündeyim.
 • takeda klanın efsanevi lideri takeda shingen'i 2dk gösterip, "işte sonra da öldü ehe" deme fikrini kim buldu merak ediyorum.

  arkadaş madem sengoku jidai anlatıyorsunuz, uesugi kenshin'e girsenize, ikko ikki hareketini tırt cemaat yapılanması gibi göstereceğinize muazzam sayıda alt tabaka insanın isyanı olduğunu koyun gibi kesildiklerini anlatsanıza.

  biz üstünden yalan yanlış geçelim doğrusunu merak eden araştırır zaten demişler. shogun total war oynayarak daha çok şey öğrenilir bundan. 3/10
 • tanım: japon game of thrones'u...

hesabın var mı? giriş yap