şükela:  tümü | bugün
 • türkçe dublaja tahammülü olmayan biri olarak söyleyebilirim ki ; gönül rahatlığıyla türkçe dublaj izleyebilirsiniz çünkü belgesel gibi zaten ikili konuşma hiç yok neredeyse, anlatıcının anlattıklarını alt yazıda okumanın pek bi mantığı olmadığını düşündüm.

  tanım : herkesin taktik ve strateji uzmanı olduğu söylenen ve kaybedeceğini anlayan kumandanların hiç acımadan kendilerini öldürdüğü, japon tarihinin iç savaşları ve kendi içindeki hükümdarlık savaşını çok iyi anlatan bir netflix yapımı.
 • --- spoiler ---

  ilk bolumde tek basina icra edilen seppuku goruyoruz. bunun niye boyle gosterildigini merak ettim. o kadar tarihcinin konustugu yerde boyle bir seyi yanlis gostermis olamazlardi.

  acaba seppuku her zaman kaishakunin ile birlikte mi icra edilmisti?

  degilmis. seppuku rituelinin son halini almasi 17. yuzyilda gerceklesmis.

  bu baglamda eger ilk bolumdeki seppuku sahnesinde karnini kesen kisinin kafasini ucuran ikinci bir kisi niye yok diye merak ederseniz, sebebi bu.

  --- spoiler ---
 • benim japonya’ya ilgim pek çok insan gibi animeyle başladı. samuraylar, shinobiler, daimyo'lar derken dur şunun aslı neymiş bir öğreneyim dedim. zaten tarih okumayı da severim. daha önce avrupa, ve amerikan tarihi de araştırmıştım. ancak bu ülkelerin dünyaya etkisini sürekli konuştuğumuz için buradan edindiğim bilgiler çok farklı gelmemişti. işte rönesans, napolyon savaşları, amerikan iç savaşı falan derinlemesine öğrenmek keyifliydi ama yeni bir keşif de sayılmazdı. bu nedenle tarih konusunda japonya’nın bir maden olduğunu söyleyebilirim. birincisi japonya'ya genel dünya tarihi içinde çok fazla yer verilmiyor. bu nedenle öğrendiğiniz çoğu şeyi daha önce duymamış oluyorsunuz. ikincisi de japonya ada ülkesi olmasının da etkisiyle dışarıya çok açık değil. bu da tarih boyunca çok kendine özgü bir gelişim göstermesini sağlamış. sonuç olarak da dışarıdan bakan insanın hayret içinde kalacağı, tarihte pek görülmemiş olayların pratik haline geldiği çok acayip bir ortam oluşmuş.

  şimdi bahsedeceğimiz belgesel age of samurai da japonya tarihinde çok önemli yer tutan üç ismin dönemini ele alıyor. oda nobunaga, toyotomi hideyoshi ve tokugawa ieyasu adındaki bu üç daimyo, 1500’lü yılların sonunda, birbirlerinin selefi olarak çalışıyor ve japonya’nın tek bayrak altında birleşmesini sağlıyor. bu o dönem için muazzam bir olay çünkü 15. ve 16. yüzyılda japonya, büyüklü küçüklü pek çok daimyo’nun arasında bölüşülmüş durumda. kimin kellesi gidecek, kim kime ihanet edecek, kimin toprağına çökülecek hiç belli değil. hayat böyle sürüp gittiği için de çiftçi, köylü falan resmen kan ağlıyor. bu üç isim ise bu iç savaşa son veriyor.

  bölüm sayısıyla kıyaslarsak belgeselin bu tarihi akışı anlatmak ve önemli olayları izleyiciye aktarmak konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. çünkü bahsettiğimiz gibi bu savaşta rol oynayan pek çok insan var ve japonya tarihine aşina değilseniz yolunuzu kaybetmeniz çok olası. belgesel ise çok akıllı bir şekilde anlatım sırasında sadece tek bir olaya odaklanmış. mesela kore işgali sırasında olan diğer olayları tümden göz ardı etmiş. böylece gerçekte karman çorman olan tarihi olayları altı bölüme sığdırmayı başarmış.

  ancak kısa süren serinin bir dezavantajı var. o da hiç nefes alma anı verilmemesi. ben burada bir bütçe sıkıntısı seziyorum. çünkü dikkat ederseniz kurulan çok fazla set yok, ne bileyim bir pazar yeri, şehrin günlük hayatı falan görmüyorsunuz. mesela pazarda üstü başı dökülen karakterlerin diyalogları seriye çok güzel katkı sağlardı (bkz: akira kurosawa) filmleri. yine de böyle çekimlerin iç mekanlardaki planlardan daha pahalıya patlayacağını tahmin etmek zor değil. ancak bu tercih nedeniyle hem atmosfer kurulamamış hem de her dakikaya üç bilgi sıkıştırdıkları için bölümleri izlerken iki dakika bile dalsanız dünya kadar şey kaçırıyorsunuz. bu da bir süre sonra yorucu olmaya başlıyor. burada tercihin sebebini de konuştuk ki gördüğümüz zırhlara falan özenmişler baya ama en azından oyuncular arasında serinin ilerlemesine direkt katkısı olmayan birkaç diyalog ekleselerdi biz de tarih dersinde not tutmaya çalışan öğrenci gibi hissetmezdik en azından.

  bunun dışında seri ele aldığı kişilerin karakterlerini yansıtmak konusunda da başarılı diyebiliriz. oda nobunaga gerçekte de bu kadar acımasız, diplomasiyi umursamayan bir insan. eğer bir kapı kilitliyse kapıyı kırar içerideki herkesi öldürür sonra istediği ne varsa alır gider. toyotomi hideyoshi ise daha diplomatik, eğer istediği bir şey varsa kapıyı çalıp içeridekilerle konuşur, onları kapıyı açmaya ikna eder, istediği şeyi alır ancak kapıyı açmak konusunda direten insanları da asla unutmaz, ilk fırsatta da defterlerini dürer. tokugawa ieyasu’nun ise diğerlerine göre çok farklı bir taktiği var. ieyasu, içeride istediği bir şey varsa gelip bunu istemez. evin yakınlarında gezer ancak istediği şeyi almaya çalışmaz. ta ki eşyanın sahipleri kapıyı bir gün açık unutana kadar.

  sonuç olarak seri genel olarak başarılı. ancak biraz fazla hızlı ilerliyor, atmosfer konusunu çoğunlukla görmezden geliyor ve kostüm konusunda bazı sıkıntıları var. çünkü kostümlerin gerçekçi olabilmesi için eskitme yapılması gerekiyor normalde. ancak eskitme demek ayrıca iş gücü demek bu çaba da bütçeye bir yük olacaktı. bu nedenle bu konuyu da es geçmişler ve köylüsünden, dağda gezen askerine kadar herkes pırıl pırıl kıyafetlerle gezmek zorunda kalmış. yine de anlatım olarak bakarsanız çok kısa sürede çok geniş bir zaman aralığını neden sonuç ilişkisini çorba etmeden aktarmayı başarmışlar. bu kısıtlama nedeniyle pek çok detayı atlamışlar gerçi ama japon tarihine ilgi duyuyorsanız ve fazla karışık olmayan bir kaynakla giriş yapmak istiyorsanız bu belgeseli izleyip temeli atabilir daha sonra işleri daha detaylı öğreneceğiniz alanlara yönelebilirsiniz.
 • çok ucuz belgesel. kattıkları görsellikler berbat.
  anlattıkları tarih, tarih değil.

  oda nobunaga mı cüneyt arkın'ın şeytani üvey kardeşi mi ne olduğu belli olmayan bir tane adam 3 bölüm boyunca içiyor, milleti azarlıyor siz de onu izliyorsunuz. adamın taktiksel dehasını sadece anlatanın laflarında duyuyorsunuz onun dışında saçı başı dağınık geziniyor.

  bu ne olm. bari japon tarihçilerle falan anlaşsaydınız 2 tane japon dede ya var ya yok orada. ne anlattığınızı kendiniz anlıyor musunuz?

  10 tane adama kostüm alıp belgesel çekmişler aq
  keşke netflix yapımlarının maliyetini açıklasa
 • nobunaga concerto denen televizyon dizisinin kostumleri ve ortam tasarimlari bundan cok daha iyi.

  oyle bir belgesel...
 • tarih meraklıları için on numara beş yıldız belgesel.. tokugawa hanedanlığının kuruluşunu anlatıyor.. kendileri 1603'ten 1868 meiji restorasyonuna kadar devam edecek..

  1551' den 1616'ya kadar geçen 65 yıllık süreç çok iyi özetlenmiş.. sadece önemli kırılma noktalarına yer verilmiş.. harita ve kronoloji kullanımı muazzam. not ala ala izledim..

  drama kısmından kaçınılmış çünkü önemsiz detaylara yer vererek 6 bölümde yaşananları anlatamazsınız.. yer verilen drama ile kitap okuyarak öğrenebileceğiniz ve unutmaya daha meyilli olabileceğiniz konular biraz daha kalıcı hale getirlmiş..

  diğer taraftan dönemi merak etmeyen, hiç bilmeyen tarihle yüzeysel ilişkisi olanlar için sıkıcı gelebilir.. eğlencelik bir şey değil açıkcası..
 • henüz bitirmedim ama beğendiğim dizi.

  yalnız bir eleştiride bulunmak istiyorum. anlatılan savaşlarda kullanılan belli başlı taktikleri de kısaca anlatsalar ne güzel olurmuş. ha bir de anlatıcı şişman abimize göre her savaş bir katliam, dünyanın gördüğü en kanlı savaş tarzında anlatıyor istisnasız, her birine.

  onun dışında sengoku dönemi ile bilgilenmek isterseniz gayet hoş olan bir yapım. sonuçta bir film ya da drama değil daha fazla şey beklemiyorum.
 • gayet basarili buldugum bir docu-series. japonya tarihini hic bilmeyen bir kisi icin bile gayet aciklayici ve bilgilendirici olmus.

  --- spoiler ---
  japonya’nin zamaninda nasil hircin bir asya devleti oldugunu gozler onune seriyor.
  --- spoiler ---
 • atom bombası yedikleri güne kadar asya'ya kan kusturan japonların bu kadar aşırı olmalarının sebeplerini az da olsa anladığımız bir yapım. canlandırmalar pek hoşuma gitmese de hafta sonu boş yapmak için birebir.
 • güzel belgesel dizi karışımı. age of olunca beklentim biraz değişik olmuştu ama samuray, shinobi gibi birliklerin açılımımı görmek anlamak güzel oldu. oradaki haritalar shogun total war oyunundan esinlenmiş gibi sanki.

hesabın var mı? giriş yap