şükela:  tümü | bugün
  • pek sözü geçmemiş sözlükte, biraz bahsedelim.

video sever çocuklar için özeti şu videoda:
    https://youtu.be/1nfkjue3lzu
    işte bu arkada görmüş olduğunuz insanlar

okurlar için devam ediyorum:

1- sizi sürekli arayan, sürekli mesaj atan, sizinle sürekli kontak halinde olmaya çalışan işletmeler. puanlamayı unutmayın diyen servis elemanı da vardır.

2- duyguları, kültürü, ideolojileri hedef alırlar.

3- bir ünlüyü, bir arkadaşı, hepinizden biri olanı ön plana çıkartırlar. merhaba ben şarkıcı bilmem kim, şu ürünü kullanmayı çok severim.

4- yeni bir tanesi daha eklendi arasına, veri analizi.

şimdi ilk üçü aşina olduğunuz şeyler, yani bir reklam size kendini göstermek için çırpınıyorsa anlayın ki satacağı şeyin alternatifi bol.

ürünün kendisinde alternatif yaratmak çok risklidir. örneğin bir ayakkabı pazarlamak istiyorsunuz diyelim, ayakkabılara pervane taktınız. pervaneli bir ayakkabı son derece ilginç, yalnız alacak müşteri de palyaço değil sonuçta. bu çok komik bir örnekti ama akılda kalması açısından etkin.

işte bu üründe yaratamadıkları alternatifleri reklamlarda sizlere sunmaya çalışırlar. bir ayakkabı dizaynı ile, konforu ile, dayanıklılığı ile sunuluyorsa bu agresif bir reklam çalışması değildir. çünkü bir ayakkabıda olması gerekenlerdir bunlar, reklam size görmeniz gereken şeyi gösterir. öte yandan ayakkabıyı arkada bin yıllık tarihi bir müzik ile sunduğunuzda ya da politik bir liderin baskısını yapıştırdığınızda bu agresif pazarlamadır. müşterinin dizayn ile ilgilenmesini, konforunu düşünmesini, dayanıklılığını sorgulamasını engeller.

rahatsız edici öyle değil mi ? daha rahatsız olacağınız neler neler var, fakat onları farklı bir başlık altında değerlendireceğim.

son maddeden de söz edip konuyu noktalamak istiyorum. veri analizi nedir, nasıl yapılır, çok basit bir dille anlatmak istiyorum. bu istatistik bilimi ile bilgisayar teknolojisinin evliliğinden meydana gelen bir çocuk gibi bir şey. internette tıkladığınız içeriklerden, açtığınız videolardan tutun hemen hemen her şey bir merkezde toplanır. bu toplanan veri ile sizin muhtemel ilgi alanlarınız tespit edilir. buna göre bir reklam algoritması tasarlanır. sistem nokta atışı yaparak hedef müşteriyi tespit eder ve reklam gösterilir. ellerinde devasa boyutlarda veri olduğundan dolayı yapacakları istatistiksel analizler de doğruya oldukça yakındır.
    https://youtu.be/bnqdr3hxmei

dünya bu teknolojilerin özel hayata ve insanın karar verme mekanizmasına bir tehdit unsuru olduğunu konuşurken biz şu 3 adet stratejiyi daha yaygın kullanıyoruz*
    biraz gerisindeyiz dünyanın fakat yeni teknolojiye böyle balıklama atlamamak da benim gibi şüpheci, paranoyak bir insan olmanıza yol açabilir. hayatı düşünmeden yaşadığım günleri çok özlüyorum.