şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asliye ceza mahkemelerinin bi dalı olan hüküm mahkemesidir.(bkz: cumhuriyet savcisi)da katılır.
 • 5235 sayılı teşkilat kanununun 12.maddesine göre :

  "kanunların ayrıca görevli kıldığı hâller saklı kalmak üzere, ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren suçlarla ilgili dava ve işlere bakmakla ağır ceza mahkemeleri görevlidir."

  bu mahkemeler toplu mahkemelerdir.yani bir başkan ve en az iki üye bulunur.

  (bkz: organize suçlar ağır ceza mahkemesi)
  (bkz: adli yargı mahkemeleri teşkilatı)
 • kapısında duruşma beklediğim esnada yanıma yaklaşan yaşlı vatandaşın, duruşma listesindeki sanıklar ve suçlarını işaret edip, "buraya da çok temiz insanlar geliyormuş, hepsi ya sahtekar ya dolandırıcı ya gaspçı ya da tecavüzcü hepsi de birbirinden temiz" diyerek tarif ettiği bir çeşit ceza mahkemesidir.
 • kısa süre öncesine kadar ağır para cezaları da veren mahkemedir. 5 milyon (eski para ile) ağır para cezası verildiği görülmüştür.
 • eski devlet güvenlik mahkemesi (cmk. 250 maddesi ile görevli)
 • suçu meslek edinenler hariç, bir çok sanık ve tanığın tir tir titrediği, seslerinin çıkmadığı heyecandan ve stresten saçma sapan cümleler kurduğu yerdir. ayrıca yağma, irtikap, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, hileli iflâs gibi bazı fantastik suçlara ve ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren suçlarla ilgili dava ve işlere bakan yargı mercidir.
 • salonu icerisinde korku ve endise tasan, kapisinda ise genellikle saskinlik, ofke ve buyuk hayal kirikliklariyla dolu gozlerle bakan insanlarin oldugu yer. keske olmasa, ama iyi ki olan yer.
 • alt sınırı 10 yıl üstü olan bütün tck suçlarına bakar. adliyelerde en baba mahkemeleridir. adli yargı komisyon başkanı hsyk tarafından atanan bir ağır ceza reisi dir ayrıca.
 • bence bu mahkemelerde sanık aleyhine alınan kararlarda oy birliği şartı aranmalıdır. bakınız çilem doğan davasında mahkeme reisi meşru müdafaaya hukmederken üyelerin oylarıyla sanık cezalandırıldı. görev ve yetkileri bakımından ağır ceza mahkemeleri alt sınırı 10 yıl ve üzeri olan davalara bakıyor. 10 yıl mahkemeye de adını veren ağır bir ceza. bu kadar ağır ceza kararlarının çıktığı mahkemelerde oy birliği olmalıdır. oy birliği saglanamiyorsa sanığın %100 ceza alması gerektiği ya da %100 suçlu bulunduğu kabul edilemez.

  bir insanın özgürlüğü kisitlanacaksa oy çokluğunu yeterli bulmuyorum.
 • haftanın iki gününü geçirdiğim mahkeme. fantastik hayat hikayeleri, psikolojisi bitik insanlar, uyuşturucu müptelaları ve kaçakçıları, gaspçısı, dolandırıcısı, tecavüzcüsü kapıda beklerken biz mahkeme heyetiyle aralarda çay içip, cemal safi şiirlerinden, kitaplardan ve müzikten bahsediyoruz. ara bittikten sonra yine önümüzdeki adama verilen 12 yıl hapis cezasının az olup olmadığı ile ilgili fikirler yürütüyoruz. biz de böyle insanlarız işte.