şükela:  tümü | bugün
 • bir aracın tek kazada çok masraflı bir kazaya karışması sonucu kasko tarafından siciline işlenen statüdür.

  ağır hasarlı araçlar genelde tek kazada 15.000tl ve ya üstü kazalıdır.
  sahibinden'de ya da herhangi 2.el araba sstılan yerde aracı satarken kimse ağır hasarı kabul etmez. sorsan ya kasko abartısı ya da kaskodan para almak için yapılmış olay.

  oh ne güzel hem kaskodan para al hem de ağır hasarlı aracı hasarsız fiyatına koy.

  bunlara itibar etmeyiniz. ağır hasarlı araçlar sizi yarı yolda bırakır. dikkat ediniz.

  çoğunun özeti
 • 40 ile giderken buzda kayıp korkuluğa vurdum. yetkili servis çekicisi geldi çünkü karter delinmişti. 2 gün sonra yetkili servis 19 bin hasar kaydı olacak bilgisi verdi. takla mı attık ne bu amk diye hönkürünce geri vites yapıp 9.500 tl ye düşürdüler. kendi getirdiğim exper 5 bine tamam dedi. ama 5 bin ödeyecek durumum olmadığı için kaskoyu kullanıp yetkili serviste yaptırdım. aracı aldığımda da 5600 tl lik bir kazası vardı ve sahibinden öğrendiğim yandan sağ kapısına çarpıldığı ve yetkili serviste tamiri yapıldığıydı. araştırınca adamın "servis abartıyor" deyiminde haklı olduğunu anladım. 1.2 2013 model polo yu uyguna kapattım. şimdi ben satarken 9.500 + 5600 =15600 gözükecek. kimse kusura bakmasın, aracım ağır hasarlı değil. ee ben niye zarar edeyim? durumu idrak edebilecek kişiler gelmesi için ben de tabii ki "hasara takılmayın" yazarım. pireyi deve yapan servisler yüzünden neden aracımın değeri dibe düşsün? değerinin düşmesi tamam kazadır bu ama rakama göre iş yapılmaz.
 • ağa piyasa böyle arabalarla dolu, bunları alan var mı?
  direkler oynamamışsa bu tarz arabaları almak caizdir.
 • genelde sigortadan fazla para almak için şişirilmiş hasar kayıtlarıdır. yoksa bu araçlar dosta girer, pardon gider.
 • (bkz: ahkaydı)
 • hasarın olduğu tarihte; hasar tutarının, aracın ikinci el bedelinin %40-50 bedeline eşit olduğu durumda olan hasar kayıtlarıdır.çok karıştırılan tam hasar(pert)ise %70 ve üzeridir.
  ayrıca tek seferde 15.000 tl üstü vs tek başına bir şey ifade etmez.
  örn.porsche panamera stop lambası değişim,tampon,işçilik vs yetkili servis onarım bedeli 45.000 ile hasar kayıtlı olarak tramerde gözükür,ağır hasar kayıtlı değildir.
 • alma derim kardeşim. malum memleketimde araba yarın satacağım mantığı ile alınası bir şeydir. onu yarın satamazsın, bunu bil..
 • satılmamalı, devlet bu arabalar hakkında halkı bilgilendirmeli, bu arabalar ne kadar iyi toplansalar dahi , kullanıcısına ve topluma tehdit oluşturmaktadır.
 • bu kayda sahip araçları ilan sitelerinden banlasalar sanırım %10'luk bir kısım kalır.