şükela:  tümü | bugün
  • tanıdıklara soruyorum kimse böyle bir araç almıyor. sarı sitede satılan “kesinlikle airbag açmamış “ tertemiz çıtır ama ağır hasarlı araçları hangi keskin zekalı arkadaşların satın aldığını düşündüren sorunsal.
  • bu arabaları kimin aldığını ben de çok merak ediyorum. demek ki satın alınıyor ki ağır hasarlı araçlar bile bu kadar pahalı. arkadaşım siz mal mısınız? niye ağır hasarlı arabaları alıp bu dolandırıcaların kıçını kaldırarak piyasanın içine sıçıyosunuz?
  • alıp yeniden yapıp müthiş fiyatlara satan arkadaşım var. bu işten geçiniyor adam
  • hataylı girişimci kardeşlerim alıyor. iki araba pert ettim ikisi de hatay'a satıldı.
  • “ulan bu adam bu arabayı nasıl almış” dediğiniz kişilerin araçları genelde ağır hasarlı araçlar oluyor
  • alıp tamiratını yapabilecek veya ucuza yaptırabilecek tanıdığı olanlar alıyor. sen ben yaptırsak yirmi bin tutacak tamiratın içinden adam on bine çıkıp satıyor. bir güzel de kar ediyor.
  • pert ile ağır hasar kayıtlı araç farkını bilmeyenleri de gördüğümüz başlık.

örneğin: 2012’de aracım park halindeyken, karda başka bir araç kayarak vurdu. sol lastik yerinden çıktı, kaskodan çamurluk, lastik çelik jantlar vs. 9bin tl karşılığında orijinal serviste yapıldı. hasar 9bin tl olduğundan ağır hasarlı oldu. bu araç alınabilir.

eğer tek seferde 30 bin, 50bin vs gibi ağır hasarlıysa uzak durmakta veya detaylı araştırmakta fayda var.

sigorta şirketi pert olarak ayırmadığı sürece araç ağır hasarlı olur ve hasar türüne göre ağır hasarlı araç alınabilir.

gelen mesajlar sonrası edit: https://www.milliyet.com.tr/…e-anlama-gelir-6207008

link özeti: pert ve ağır hasar kaydı aynı şey değildir.

ayrıca hasar kaydı sorgulamasında pert veya ağır hasar kaydı diye yazar.

edit 2: mesaj kutum çöplüğe dönmüş. her kafadan ayrı ses çıkıyor. hepiniz haklısınız. artık mesaj yollamayın :)
  • .. al - sat zihniyetinden uzak, yatırım amacından daha çok kullanıcı olan ya da ilk arabasına çok para (kendi standartlarında) yatırmak istemeyen kişiler almış oluyor!
  • bir kere yaptığım eylemdir. 2002 model polo almıştık lpg'li, kardeşim ile üniversiteye gidip gelmek için.

bu araçtan sonra 2 farklı 2. el araç aldık. hiç birinde ağır hasar yoktu fakat hepsi 2002 polo'dan daha sorunlu oldu.

aracı alırken 15 seneden fazla süredir müşterisi olduğumuz özel bir volkswagen servisine gösterdik. bu aracı seçmeden önce de birkaç araç göstermiştik; hepsine bir kulp bulmuştu. bunda baya baya zorladı kulp bulmak için ama en sonunda al dedi.

aracın hasar durumu, hasarı nereden aldığı, tamir edenin satıp para kazanmak için dandik işçilik ve ucuz parça ile mi yoksa kullanmak için mi tamir ettiğine göre değişiyor ağır hasarlı araçlar.

bana sadece ağır hasarlı araçlardan direkt olarak korkmamayı öğretti.

eğer araç bakarken hasarı ve sonrasındaki tamiri detaylı anlatan ilan varsa es geçmiyorum.
  • el cevap: arabadan anlayan adamlar alıyor. ağır hasarlı aracın pestile dönmüş araç anlamına geldiği günler çok geride kaldı. ağır hasarlı araçların satıldığı yerlere gidin bakın. büyük çoğunluğu "bu arabada hiçbir şey yok ki" diyeceğiniz araçlar.

yetkili serviste onarım maliyetleri çok yüksek olduğu için aracı o haliyle satmak sigorta şirketi için çok daha karlı oluyor. aracın hasarı çok az, o haliyle bile iyi para edecek belli. ancak servis araç kaskolu olduğu için her şeye değişim yazacak doğal olarak. bir de yetkili servis işçiliği eklendi mi fatura kabarıyor. airbag açtıysa zaten kafadan 40 bin masraf var. sigorta şirketi de cebimden az para çıksın diye aracı satma yoluna gidiyor. alıcısı da anında çıkıyor zaten. hem de sizin sandığınızdan çok ama çok yüksek meblağlara.

zaten sarı siteyi takip ediyorsanız eskiden ağır hasarlı araçları piyasadan yüzde 25 gibi daha ucuza alabilirdiniz. şimdi %10-15 daha ucuza alabilirseniz öpüp başınıza koyun. insanlar ağır hasarlı aracın pestil olmuş araç olmadığını anlayalı çok oluyor. ağır hasarlı araçlara talep hiç olmadığı kadar yüksek şu sıralar.

şunu da belirtmek gerekir ki ağır hasarlı araçta büyük ihitmalle airbag açmıştır. canını seven ve riske girmek istemeyen adam arkadan kazalı hurda araçlardan çıkma hiç açılmamış torpido-airbag-kemer seti bulur ve o araca takar. normal bir ikinci el araçmış gibi sıfır riskle biner paşa paşa. canına az daha önem veren airbagleri tamir ettirir, canını hiç önemsemeyen bmw olsun da airbagsiz olsun diyen de direnç attırır :) sizin işiniz airbagleri sağlamıyla değiştirilmiş yahut hiç açmamış olanı bulmak.