şükela:  tümü | bugün
 • milletin eline su tabancalarini alip birbirini agir suyla islatmasi sava$indan cok, bu bir tarihi olaydir. ikinci dunya savasi sirasinda, atom bombasi yapimi yari$inda almanyanin yenilgiye ugramasina yol acan harekata verilen addir. 1940 yili ilkbaharinda, fransiz bakan dautry'nin giri$imiyle rjukan'daki (norvec) fabrikada bulunan agir su stokunun fransa'ya getirtilmesi, oradan da ingiltere'ye gonderilmesi saglandi. daha sonra, ingiltere'den norvec'e indirilen norvecli direni$cilerden olu$an bir komando grubu, once fabrikayi (1943), arkasindan da, kalan agir su stokunu ta$iyan araba vapurunu havaya ucurdu (1944).
 • gecen hafta discovery channel'de belgeseli yayınlanmış savaş. norveçli direnişçilerin batırdığı gemi içerisindeki ağır su varilleri, içeriklerini kaybetmeden hala gölün dibinde yatmaktadir.
 • norveç yapımı harika mini dizi. norveç dilinde dizinin adı "kampen om tungtvannet". bir dönem filmi olarak son derece özenli ve akılcı çekilmiş. keyifle izledim.
 • norveç'teki vemork şelaleleri'nin yanında bulunan vemork ağır su tesisi nazi almanyası tarafından ele geçirilmişti.ingilizler başta olmak üzere müttefik cephesi,atom bombası üretmek için gereken ağır suyun kaynağını ele geçiren hitler'i durdurmanın yollarını aramışlardır.bu sebeple birleşik operasyon karargahı 1942 yılında norveç'e bir ekip gönderip tesiste sabotaj gerçekleştirmek istemiştir.ilk girişim tesise dahi ulaşamadan hüsranla sonuçlansa da birkaç ay sonra ikinci ekip tekrar tesise saldırı düzenlemiş,27 şubat 1943 tarihinde tesisin bodrumundaki ağır su tüpleri imha edilmiş ve depolardaki sular kullanılamaz hale gelmiştir.

  fakat almanlar 6 ay sonra tesisi eskisinden daha fazla ağır su üretebilecek şekilde tamir etmiştir.

  16 kasım 1943 tarihinde amerikan hava kuvvetleri 460 uçakla tesisi bombardımana tutmuş,fakat tesis ancak ufak hasarlar almıştır ve bodrumdaki tüpler hiçbir şekilde zarar görmemiştir.son saldırı üzerine adolf hitler tesisin mevcut suyla beraber berlin'e taşınmasını emretmiştir.

  ağır su depolarını taşıyan gemi knut haukelid isimli bir direnişçi tarafından bir gün öncesinden dinamitlerle donatılmış,ve geminin içindeki ağır suyla beraber batması sonucu almanların atom bombası savaşı mağlubiyetle sonuçlanmıştır.

  bu konu gerçekten 2. dünya savaşı'nın pek dikkate alınmayan fakat bugün yaşadığımız dünyanın seyrini belirleyen konudur.diyebiliriz ki atom bombası gibi bir gücü elinde bulunduran adolf hitler gibi bir manyaktan bizi kurtaran,norveçli direnişçilerdir.

  atakan büyükdağ hesaplaşma adlı kitabında ayrıntısına kadar ağır su savaşını işlemiştir.
 • battlefield 5'te ana-kız hikayesi şeklinde anlatıldığı için bir miktar tepki toplamış olay.