şükela:  tümü | bugün
  • sene oldu 2020 hala bu muhabbet bitmedi.
    avukatın motivasyonundan sanane amına koyayım ben düşünüyor muyum her gün yemek yapan aşçının motivasyonunu.
  • "suçu sabit olana ve kanıtlanana kadar herkes masumdur" kuralına göre savunma yapan avukatlardır.

örneğin çok yakınım olan bir avukat; çelişki sezdiği ve mağduriyetin hiç olmadığı davaları kesinlikle almıyor.

yapmasaydın diyor, çekiliyor.
  • para ve reklam
  • avukat ne suçu ne de suçluyu savunur. avukat suçlu olduğu iddia edilen kişinin hukuki durumunu ve haklarını savunur.
  • başka bir hukuk sisteminde başka öğeler kullanarak işin özü olan adaleti,
    the hateful eight filminde tarantino şöyle tanımlamıştı:

....şimdi, sen cinayetten aranıyorsun. kelle avcısı seni red rock’a cinayetten yargılanman için götürmek istiyor. eğer suçlu bulunursan red rock halkı seni kasaba meydanında asacak. cellat olarak idamı ben gerçekleştireceğim. eğer bunlar olursa medeni toplumun “adalet” dediği şey yerini bulacak. ancak öldürdüğün kişinin akrabaları ve sevenleri şu an bu kapını dışında olsa kapıyı kırıp seni bu karda dışarı sürükleseler ve seni boynundan assalar buna başına buyruk adalet denir. başına buyruk adaletin iyi yanı oldukça tatmin edici oluşudur. kötü yanı ise yanlışı doğruyla karıştırmaya meyilli oluşudur. senin durumunda değil tabii. senin durumunda bunu hak ettin. ama diğerleri belki de hak etmemiştir. fakat nihayetinde ikisi arasındaki asıl fark nedir? asıl fark benim, cellat. benim için ne yaptığının önemi yoktur. seni astığımda ölümünden tatmin olmam. bu benim için bir iştir. seni red rock’ta asarım, başka bir kasabaya giderim, orada da başkasını asarım. senin boynunu kıran kolu çeken adam serinkanlı bir adam olacak. işte bu serinkanlılık, adaletin özüdür. serinkanlılıkla yerine getirilmeyen adalet adalet olmama tehlikesi içindedir her daim...
  • anayasa md: 36 (bkz: adil yargilanma hakki)

ayrıca yukarıda belirtildigi gibi, avukat sucu savunmaz.
  • 1) mesleki gereklilik
    2) para kazanmak
  • idam mahkumunun bile hakları vardır, suçu ne denli ağır olursa olsun günümüz hukuk sisteminde herkesin savunma kullanmaya hakkı vardır.

sosyal medyanın gazına gelip temel hukuk ilkelerinin altını oymak kimseye bir şey kazandırmadığı gibi, bu gibi faciaları da engellemeyecektir.

o yüzden işini yapan avukatları zan altında bırakacak bu gibi söylemlerin yanlış olduğunu düşünüyorum.
  • avukat suçu değil suçluyu savunurmuş.

öldürdüğü kadına iftira atıp az ceza almayı planlamanın nesi suçluyu savunmak? ceren damar davalarında atılan iftiraları ne çabuk unuttunuz?

bu resmen yalan dolan senaryolarla katilleri gaspçıların tecavüzcülerin ceza almadan yırtmaya çalışmasını sağlamak.
  • başlık altında yapılan yorumlara bakınca insanlığın neden geri kaldığına dair fikirler dolaşıyor kafamda.

müvekkil suçu kabul etmiş. neyini savunacaksın ? niye savunasın ? burada bir iftira veya şüpheden bahsetmiyoruz. itiraf edilmiş bir suçla alakalı suçlunun müdafaa edilmesini sorguluyoruz.

suç itiraf edilmiş, delillerle sabit. avukatın burada devreden çıkıp hakim karşısına savunmasız çıkarılması gerekiyor. en azından bence öyle. hakimin vazifesi ise yasalarla konulmuş hükmü tarafsız olarak verebilmesi.

yani suçun cezası kanunda 10 yıl ama ben sana 15 yıl veriyorum kabul edilemez. yasalar önünde herkes eşit olmalı.