şükela:  tümü | bugün
  • çûme serê çîyayê gabar, der kalırım, elim yetmez gayrısına... gönlümde yeri koma amed'den hemen sonra gelir, ilk kez anadilimi dinleme imkanına kavuştuğum welate xo'nun yerini başka hiçbir şey dolduramaz... kürt müziğinin en sağlam müzikal altyapıya sahip gruplarından olan agire jiyan "mamoste lenin" der ya... hiçbir karşılık beklemeden, anlamsız bir yasağa karşı çık, herşeyi göze de al ama bir de iyi müzik yap. olacak iş mi yahu!
  • (bkz: zer mircan)
  • benim nickin kürtce anlamını isim olarak kullanan kürt müzik grubu:)((bkz: yasam atesi)
  • ilk albümleri "adare" ile harika bir çıkış yapan ikinci albümleri "helin" ile beklenileni verememiş,türkiye'de kurulmalarına rağmen "malum sebeplerden" dolayı yıllarca yurtdışında verebildikleri konserleri şimdi türkiyede sürdüren,çıktıkları turne kapsamında mersin,adana,van,diyarbakır,mardin,batman ve şırnak illerinde konserler veren grup. (bkz: agire jiyan diyarbakır konseri)
  • kurucularından biri nail yurtsever'dir. grubu ayakta tutan ise vokalisti (bkz: ali geçimli)'dir.
  • (bkz: adare)
  • (bkz: #16409319)
  • (bkz: helin) diye çok güzel bir şarkıları var bunların. "roniya rojê derew e"* diyorlar..

edit: mio caro'ya teşekkürler*
  • nuran' ın gözleri bal köpüğü ama içine bir avuç sim atmışlar gibi parlıyor. otobüste tanıştım, bizim oralar pek uzak. haliyle giderken sohbet ediyorsun. milliyetçilik, ana dilde eğitim derken söz geldi agire jiyan' a. dedim cehaletime ver bilmiyorum. sayesinde bildim, bildim diye kendimi şanslı hissettim. ne güzel söylüyorlarmış, tek kelime anlamadan dinleyip duruyorum. bir de garip olan şu ki aklımda türkçe manası değil kürtçe kalması. yabancı kelime hafızam yoktur oysa.
  • kürt müziğinin başarılı grubu (eskiden grup daha kalabalıktı ancak son albümlerde neredeyse tüm şarkıları ali geçimli seslendiriyor.) grup;adâre,bêhna adâre,helin,harbiye konseri,de were gibi 5 ayrı albüm çıkardı şu zamana kadar.bana göre grubun en iyi albümü adâre'dir.grubun son albümü de were ise ilk albümlerine göre vasat kalmakta.eski üyelerinin de içinde bulunduğu yeni bir albüm yaparlarsa çok başarılı bir albüm olur deyip daha önce bu grubu hiç dinlememiş olanlar için şu şarkıyla sizi başbaşa bırakayım:
    agire jiyan - be be

edit : son albümleri aşti de çıktı.eski şarkılarını ve bilindik birkaç parçayı da albüme koymuşlar.dinlediğim parçaları başarılı bulduğumu söyleyebilirim.