şükela:  tümü | bugün
 • idam cezasinin yerine ikame edilen hapis cezasi turu.
  her ne kadar idam cezasindan daha insancil gozukse de, bir tur olumdur.
  bu cezanin verilecegi kisilerin, belirli bir sure sonunda olumu tercih etmesi ihtimal dahilindedir.
  (bkz: cikmayan candan umut kesilmez)
  (bkz: olumden beter)
  (bkz: dogduguna pisman etmek)
 • 5237 sayılı türk ceza kanununun 47.maddesine göre :" hükümlünün hayatı boyunca devam eder.kanun ve tüzükte belirtilen sıkı güvenlik rejimine göre çektirilir."

  5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazi hakkinda kanunun 25.maddesinde yazıldığı gibi çektirilir.

  madde aşağıdadır.

  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı

  madde 25.- (1) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı rejimine ait esaslar aşağıda gösterilmiştir:

  a) hükümlü, tek kişilik odada barındırılır.

  b) hükümlüye, günde bir saat açık havaya çıkma ve spor yapma hakkı tanınır.

  c) risk ve güvenlik gerekleri ile iyileştirme ve eğitim çalışmalarında gösterdiği gayret ve iyi hâle göre; hükümlünün, açık havaya çıkma ve spor yapma süresi uzatılabileceği gibi kendisi ile aynı ünitede kalan hükümlülerle temasta bulunmasına sınırlı olarak izin verilebilir.

  d) hükümlü, yaşadığı yerin olanak verdiği ve idare kurulunun uygun göreceği bir sanat veya meslek etkinliğini yürütebilir.

  e) hükümlü, kurum idare kurulunun uygun gördüğü hâllerde ve onbeş günde bir kez olmak üzere (f) bendinde gösterilen kişilere, süresi on dakikayı geçmemek üzere telefon edebilir.

  f) hükümlüyü; eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi, belirlenen gün, saat ve koşullar içerisinde onbeş günlük aralıklarla ve günde bir saati geçmemek üzere ziyaret edebilirler.

  g) hükümlü hiçbir suretle ceza infaz kurumu dışında çalıştırılamaz ve kendisine izin verilmez.

  h) hükümlü, kurum iç yönetmeliğinde belirtilenlerin dışında herhangi bir spor ve iyileştirme faaliyetine katılamaz.

  ı) hükümlünün cezasının infazına, hiçbir surette ara verilemez. hükümlü hakkında uygulanacak tüm sağlık tedbirleri, tıbbî tetkik ve zorunluluklar hariç ceza infaz kurumlarında, mümkün olmadığı takdirde tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanelerinin tek kişilik ve yüksek güvenlikli mahkûm koğuşlarında uygulanır.

  ancak, uygulamada 30 yılını iyi halli olarak geçirirse şartlı tahliyeden (kosullu salıverilme) yararlanır. infaz kanunun ilgili maddesi aşağıdadır :

  koşullu salıverilme

  madde 107.- (1) koşullu salıverilmeden yararlanabilmek için mahkûmun kurumdaki infaz süresini iyi hâlli olarak geçirmesi gerekir.

  (2) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiş olanlar otuz yılını, müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiş olanlar yirmidört yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler.
 • kitaptaki haliyle kesinlikle pratik bir $ekilde uygulanmasi gereken, az biraz du$ununce de aslinda idam cezasindan cok daha agir bir ceza oldugu anla$ilacak ceza/i$kence turu..

  -- senaryo odur ki: --

  $ahis muhtemelen gidip, planli bir $ekilde cinayet i$liyor ve birinin ya$amini elinden aliyor. sonrasinda gelen yargi sureci, ve idam yerine gelen bir omur boyu agirla$tirilmi$ hapis cezasi; iyi gibi neredeyse ilk anda..

  sonrasinda ise,

  adamin elinde doktorali bir muhendis veya ihtisasli bir tip doktoru olmak icin gereken surenin 3, 4 kati sure var; ve kendisine verilen firsatlar sayesinde bu sureyi de geli$imine de ayirabiliyor; azicik bir verimle bile buna ugra$masi durumunda bu $ahis oyle bir yol kat eder ki, muhtemelen (okul, askerlik, evlilik, emeklilik) norm yolunu takip eden pek cok ki$iden daha yetkin bir $ekilde kendini donatabilir..

  nicin, veya daha dogrusu, ne icin sorusunu kendine sordugu zaman bu adam olur i$te bir kere..

  hic bir yerde i$ine yaratamayacagi, kendisine veya ba$kasina faydasi olmayacak $ekilde zamanini iyiye kullanmi$tir belki..

  30 yil veya daha sonra iyi halden saliverilmesi durumunda da kimseye zarar veremeyecek bir fiziksel durumda, hic bir sosyal ve ekonomik dayanagi olmaksizin hayata birakiliverecektir..

  -- senaryo buydu --

  insanin en temel ve kutsal hakki ya$ama hakkidir; ve agirla$tirilmi$ muebbet hapis cezasi pek cok durumda sadece bu hakkin tecavuzunun failine verilecek bir cezadir..

  kendisiyle terbiye edilen insan, ama bir gunde ama on yilda illa ki geli$ecek ve boylesi bir $eye ihtiyaci varsa islah olacaktir; bu cezada islahin sonrasi i$kencedir i$te..

  $ahsi kanaatim odur ki; ki$i her zaman en buyuk kotulugu kendine yapar ve bu da en temel hakkini bizzat, kendi eliyle bir kenara itmesidir..

  i$te bu ceza uzun vadede, yava$ yava$ ki$iyi buna ittigi icin; birine verilebilecek en mantikli, en uzun ve en agir cezadir..

  adil bir $ekilde, kesinlikle uygulamasi olmasi gereken bir cezadir..
 • her zaman ve herkes için idamdan beter olduğu söylenemez. bazıları için öyle olabilir. bazıları için ise ödül bile olabilir.
 • türk ceza kanunu 82. maddesinde bu cezanın verilmesine neden olacak hallerden bazıları düzenlenmiştir
 • değerli ceza hukukçusu hocam ümit kocasakalın da idam yerine savunduğu cezadır. sebebi çok basit; trilyonda 1 ihtimal bile olsa, o kişinin tüm suçları işlemiş olduğunun düşünülmesine rağmen aklanma ihtimali vardır. işte bu sebepten ötürü kişinin hayatı ile telafisi imkansız bir ceza vermek yerine, yine onu ömür boyu özgürlüğünden alı koyacak fakat küçük bir ihtimal bile olsa masumiyet halini göz önüne alarak hapis cezası ile cezalandırmak çok daha doğrudur*. ben ise ne kadar ceza hukuku, evrensel hukuk bıdı bıdısı okuyayım, teröristlerin ve çocukların ırzına geçen canilerin idamla cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum, bu noktada duygusallıktan kopamıyorum.
 • "ölmeden cezaevinden / hücreden çıkmak yasak" , koşullu infazı ile beni benden almış ceza türü.

  yok, tamam idama karşıyım elbette. ancak, yahu o kadar sene insan ilişkilerine dair yazı, roma ve daha derini anayasa hukuku, ticari işletmeler hukuku daha olmadı ceza infazı ve uygulamalarına ilişkin yığınla prosedür okuyorsunuz... üstelik tüm bunları hani, "bilinmeyen bir dil"'de değil anadilinizde okuyorsunuz. be insafsızlar, be izansızlar, be konuştuğu dili dahi doğru dürüst anlamı ve bağlamı dahilinde kullanmaktan aciz insanlar!.. bir insan hem ölü olup hem de bir başına yasağa direnerek nasıl çıksın o hücreden de çıkmak için ölü olmak şartını koyuyorsun!!?? üstelik ölü olan bedene nasıl oluyor da çıkma hürriyeti tanıyorsun?

  ölülerle dahi kavga ede ede getirdiğiniz ortam ve siz, busunuz!

  yaşayana hürriyet vermeye niyetiniz yoktu ki sizin... iki eliniz kanda yakalandınız işte!

  yuh! diyorum başka da bir şey demiyorum!..
 • lcd televizyon, kütüphane, aynı kafadan arkadaşlarla adada gezme, sağlık bakımı, kaliteli kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği servisi, oda temizliği servisi, eş-dost ile günde saatlerce muhabbet edebilme gibi avantajları olan ödül...
 • (bkz: idam)