şükela:  tümü | bugün
 • inek ama salak bi ogrencinin kesin kazancı.
  aynı ogrenci oys yi de kotaracaktır.
 • bornova anadolu lisesi öğrencisi ve ilk öss kobaylarından olarak rehber hocaların "senin okul iyi, ham puanın üstüne iyi bir puan gelir" gazıyla 15. tercihime girme nedenim.
 • 0.3 ve 0.8 katsayıları varmış bunun. ne işe yarar bilmem.
 • insanı 3 yıl sonraki sınav için bugünden eşşek gibi çalışmaya iten zıkım. neden ben 3 yıl sonraki 3 saat için bugünümü ders çalışarak geçireyim diye düşünenlerin bi tarafında patlayan giderek de önemi artan anlamsız puan. ayrıca bu konuda bilmem kimi ham puanda geçmiştim ama bu zırvalık yüzünden o benden iyi yerde formatında örnekler bol miktarda verilebilir.
 • tembel bir öğrenci olmanın en büyük dezavantajı, hala bu sistem var mıdır , yok mudur bilmem de, zamanın da, 20 puandan paşlayıp, 75-80'e kadar ek puan getirisi vardı. üniversite sınavında da adamın amına kordu. 3-0 geriden maça başmaka gibi durumlar yaratırdı, ya da 3-0 önde başlamak gibi..
 • katsayılarının kavgası bitmemiş olandır.

  şöyle ki önce milli eğitim bakanı "katsayı 2008'de kalkar" dedi: http://www.memurlar.net/haber/99915/
  sonra "katsayı 2008'e yetişmez" dedi:http://egitim.milliyet.com.tr/…er.aspx?haberno=5565
  sonra yusuf ziya dedi ki "katsayı kendiliğinden çözülür"(!?):http://www.nethaber.com/…iyi-artirabilirsek-katsayi
  sonra yök bir toplandı:http://www.ntvmsnbc.com/news/434734.asp

  ve bugün:http://www.radikal.com.tr/…=246861&tarih=08/02/2008

  anıtkabirlere gidildi gövde gösterileri yapıldı, toplanıldı "lan bir tayyip'e soralım sonra fişimizi çekerler" denildi mesele 14 şubat'a ertelendi.toplantıda "katsayı 2008'e yetişmez" diyen çelik "değişsin tabi yaa ben aslında değişsin istiyorum bak valllaa" dedi yerini belli etti.velhasıl icazet için 14 şubat'a ertelenen toplantının öss takvimini bozma ihtimali ünal yarımağan dışında kimsenin umrunda olmadı herkes kendi siyasetinin peşinde rolünü oynadı, ha bir de istifa oldu.
 • anadolu ve fen liselerine gitmenin ne kadar yanlış olduğunu gösteren puandır. anadolu lisesinde vasat bir öğrenci olmaktansa, düz lise birincisi olmak daha kârlıdır.
 • yeni sistemde ** akıbeti tam olarak bilinmeyendir.
 • yeni sistemde etkisi büyük oranda azaltılmış puandır. eskiden sınavdan max 300 artı olarak okul 1.si iseniz 80 puan aobp puanı alıyordunuz.şimdi ise sınavda max 500 alabilirsiniz fakat 200 puanlık bu artışın üstüne okuldan gelecek puan 75'e indirilmiştir.

  yeni aobp'ler hakkında biraz matematiksel konuşmak gerekirse obp sistemi ve sınav başarısına göre ağırlıklandırma(bu ağırlıklandırmayı ygs sınavına göre yapacaklar) aynı kalıyor.tek değişen katsayılar bu sefer imam hatip , teknik , fen , anadolu ve düz liseler 0.75 olan katsayıyı kullanıyorlar(danıştay itiraz falan ediyor bir olaylar oluyor takipteyiz..) eğer son bir değişiklik olmazsa 0.75 devam eder gibi gözüküyor şimdilik.he birde anadolu öğretmen liseleri öğrencileri öğretmen olurlarsa 0.75 olan katsayı 0.90'a çıkıyor sanırım ama tam emin değilim bundan

  tüm bunların dışında tabii ki bu puanın yüksek düzeyde mühendislik programlarına ve tıp fakültelerine girişte ne kadar kritik olduğuna değinmiyorum bile fakat ortalama 340 puan ve altı olan bölümler için bu puan pek gerekli değildir zannımca.
 • yeni sistemde etkisi azaldı sözü genele bakıldığında doğru değildir. aobp'si düşük olan öğrencilere büyük bir darbe vurmuştur. zira dönüşüm yapıldığında bu öğrencilerin düşüşü daha büyük olmuştur. söz gelimi eski sistemde 5-10 puan olan fark yeni sistemde 20-30 kadar çıkmıştır.

  (bkz: #19708224)