şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seçmenin kişiliğine özgü nedenlerden dolayı seçmene birden fazla oy hakkının tanınmasıdır.
 • ingiltere'de xix. yüzyilda uygulanmis oy prensibidir...
  bu durumda üniversite mezunlarina fazladan bir oy verilmistir. belçika'da ayni hak zamaninda aile babalarina taninmistir.
  agirlikli oy prensibi elbette esitlik ilkesine aykiridir.
 • kütüphaneleri yalayıp yutmuş (!) olan eşitlikten bi haber milenyum gençliğinin isteğidir.
  (bkz: yıl olmuş 2014)
  (bkz: herkesin vatandaşlık puanı kadar oy hakkı olsun)

  bu bebeler de her yerde "biz gerici değiliz, biz ilericiyiz" diye geziniyor hee.
 • sadece zekaya orantılı hesaplama sistemi olduğunda adil olacaktır.
  (bkz: ortak zeka)
 • adalet ve eşitlik adına uygulanması gereken sistemdir. toplumun kendi kendine ileriye gidebilmesi, iktidar sahiplerinden bağımsız gelişebilmesi için bu veya benzer bir uygulama bence şart. tabi bu sistem kalıcı olmamalı, o yüzden belirli kıstaslara göre gelişmişlikte belli bir barajın üstüne çıkmayı başarmış ülkelerin yeniden eşit oy prensibine dönmesi gerekir. aksi takdirde cehaletin ezildiği ve haklarının korunamadığı bir toplum yaratılmış olunur. yani bir nevi kötü durumda olan bir ülkenin kendi kendini kurtarabilmesi için koruyucu seçim sistemi gibi bir sistem getirilmiş olunmalı geçici süre ile.

  diğer taraftan bu durumda bile iktidarlarını koruyabilmek adına bakkallara bile üniversite diploması dağıttıracaktır güç sahipleri, orası ayrı mesele.
 • uygulanması gerektiğini düşündüğüm oy sistemidir. ama amerika'da başkan ve başkan yardımcısı seçilirken kullanılan elector seçim sistemi gibi küçük bir grup yöneticiye değil, bütün halka genişletilecek şekilde olması itibariyle.
 • bu sistemin gelmesi için sistem ağırlıklı oy sistemi ile seçime sunulmalıdır.
 • herkesin oyu bir sayılmasa, vatandaşlık puanına göre ağırlıklı oy getirilse. bu vatandaşlık puanı içinde ne bilim eğitim seviyesinin dışında, çevreye ne kadar iyiliğin dokunduğu, okuduğun kitap sayısı, gün içinde yaptığın aktiviteler bile puanlansa.

  mesela okuduğu kitabın barkodunu sisteme tanımlatacak. orda ne okuduğu, ne kadar okuduğu görünecek. sistemin, rastgele kitap içinden sorduğu sorulara cevap verecek en az 20 tane. tanımlatmadı diyelim kendi kaybeder. kendi puanı düşer. insan olmak kolay değil azizim. yapacak.

  ülkenin refah düzeyi de artmaz mı? kendiyle rekabete girmek ve özellikle turklerde kendine yedirememe durumu insana bilinçsizce kendisini geliştirmesini sağlar. kimseye de haksızlık olmamış olur. herkes kendi emeğiyle alır puanını. ne keşfedilmemiş zekalar çıkar ortaya hem.

  *