şükela:  tümü | bugün
 • kürtçe bir erkek ismi. anlamı yiğit.

  zöge: yok lan yok anlamı aziz türk milleti demek.
 • bir diğer islandman harikası

  montreux jazz band ödülünü kazandıran performansı
 • bana hüzünlü bir his veren sözcük. neredeyse benimle yaşıt kooperatifle edinilen yazlığımızın olduğu ayvalığın bir ilçesinde midye satan ve doğal olarak izmirde yaşayan bir mardinlinin kalbinin üstündeki dövmeyle tanıştım bu sözcükle. bu arkadaş ilk yıllar boyunca "midyecim" diye geçerken en son düğünüme de davet ettim. sormuştum zamanında ne demek diye, yiğit anlamına geliyormuş, vefat eden çok yakın bir arkadaşının ismiymiş. gözlerinin doluluğu da iç burkmuştu.

  şimdi de referandum sonrası "avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı" ile kulağıma çalınmaya başlandı. hem abd, hem ab bariz bir şekilde bu kurumun raporunu beklediğini belirtti. burdan daha önceki seçimlerden farkı da aslında bu bence. daha önce de defalarca usulsüzlük vs belirttikleri olmuş bu abilerin ama kimsenin umurunda değildi sanıyorum. ancak şu anda uluslar arası düzeyde türkiyeye ya da erdoğana karşı gösterilecek duruşun kilit noktası bu rapor gibi duruyor.

  bilmiyorum yabancı ülkeler, ab vs ne kadar billur gösterir de kardeşim bu nedir der, gerçekten bilemiyorum.. ama öyle bi şey olmazsa yurtiçinde 2 ihtimal var ya at-üsküdar ilişkisine binaen her zamanki gibi hile var hurda var ühüü denilerek seçimlerin sonuçlarına boyun eğilecek, ya da nasıl olacağı bilinmese de bu referandumda hile var ulan diye insanlar ortalığa çıkacak.. ikinci ihtimalin kendiliğinden olması artık imkansıza yakın olduğundan anca bu rapor vb.leri ile büyük bir kamuoyu yaratılabilir belki.. belki, bi umut? ha?

  neyse kısacası %50den fazla olan ancak hile hurda şikeyle referandumda geride bırakılmış topluluğa, leş kabadayılığa karşı adı gibi yiğitlik aşılamasını umduğumuz rapordur.
 • valla dediklerinin tamamı doğru:

  * anayasa referandumu eşit olmayan bir ortamda gerçekleşti.

  * oy sayım prosedüründe son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdı.

  * ziyaret ettiğimiz sınırlı sayıdaki sandık referandum gününde düzenli ve verimliydi.

  * referandum genel olarak standartları tutturamadı, hukuki altyapı gerçekten demokratik bir süreç için yetersizdi.

  * anayasa referandumunda idari kaynaklar "evet" kampanyası lehine uygunsuz olarak kullanıldı.

  * medyada tarafların eşit şekilde yer almasına izin verilmedi; ysk'nın tarafsız içeriği engelleme yetisi ortadan kaldırıldı.

  he haddini aşmış, fütursuzca falan filan.
  neyse reyiz bir eeeeeeeyyy çeker, sorun kalmaz. sözlük temsilcisi hemen koşup gelmiş zaten, o da akşama çıkar.
 • rte'nin meşru ya da gayrimeşru lider olarak tanımlanmasına sebep olacak rapor hazırlamakta olan kuruluştur.

  üye devletler arasında türkiye de vardır. dünkü seçimden sonra abd ve ab, bu kuruluşun değerlendirmesini beklemektedir.

  bu değerlendirme önemlidir. eğer ki olumsuz sonuçlanırsa; ülke içi başkanlık geldi gözükse de ab ve abd, bu kararı tanımayacaktır ve diktatör yakıştırması yaparak hukuksuz bir devlet olduğumuzu söyleceklerdir. daha sonrasında "demokrasi getirmek" istemeleri işten bile değildir.

  böyle bir duruma sebep oluşturmamak adına, yüksek ihtimal olumsuz sonuçlanacak olan rapor sonrasında seçimde gerçekleşen usulsüzlüklerin çözüme kavuşturulması gereklidir. aksi bir inat, ülkemizi diplomatik ve ekonomik bir kaosa sürükleyecektir.

  ek: muhtemelen yarın belli olacaktır.

  edit: abd'nin türkiye'yi aramasının tebrik ile alakalı olmadığı ortaya çıktı ve bu şekilde açıklama yaptılar. agit ise hala sessiz.
 • fetöcü falandır amk. tabi lan manyak mısın. alt tarafı küçük bir unutkanlık var. o küçücük, sevimli unutkanlık yüzünden kimse haddini aşmasın. yasa falan önemli değil. ysk dilediği gibi delebilir yasaları ne olmuş yani?

  diledikleri yasayı delip kafasına göre karar verebilir bizim değerli yüksek yargıçlarımız. osmanlı tuğralı doblo'su olanların oyu 2 sayılabilir mesela bunlar isterse. adam vatandaşlık görevini yapmış oy veriyor ve büyük resimi görüyor. sıradan vatandaşla aynı değerde mi olacak adamın oyu? bunu da değerlendirin bence.

  konu türkiye olunca haddini aşıyormuş. sizin yaptığınız her iş düzgün ama "lan?" diyen herkes orospu çocuğu amk.
 • kis. avrupa güvenlik ve i$birligi te$kilâti. eskiden agik olan hede.
 • merkel tarafından erdoğan'a referandum'da bulundurulması tavsiye edilen teşkilat. işlevini bilen suser'lar açıklarsa aydınlanacağız.
 • türkçede egit olarak yazılması daha doğru olur diye düşündüğüm kürtçe bir isim ve hatta egid şeklinde. çünkü, gırtlaktan söylenen baştaki harfe en yakın harf "e" harfidir. kürtçede, latin alfabesinde, bu harfi tam olarak karşılayan bir harf yok, pek uygulanmasa da gırtlaktan olan sert harfler için o harften önce kesme işareti konulabilir. kürtçede en doğru yazılışı şu şekildedir: 'egîd
  başka bir örnek:
  ali ismi, 'elî, şeklinde yazılır.
  ali ismi kürtçede eli diye yazılıyor, egît ismindeki e harfiyle telaffuzu aynıdır.
 • 2014 başkanlığı isviçre tarafından sürdürülen teşkilat. (bkz: avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı)