• kis. avrupa güvenlik ve i$birligi te$kilâti. eskiden agik olan hede.
  • kürtçe bir erkek ismi. anlamı yiğit.

zöge: yok lan yok anlamı aziz türk milleti demek.
  • latince "olmak" ** anlamına gelen kelime.
  • 2014 başkanlığı isviçre tarafından sürdürülen teşkilat. (bkz: avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı)
  • viyanayı akla getirmekte ve çok da iyi yapmaktadır. bununla birlikte 57 üyesi vardır halihazırda. siyasi ve askeri boyutu olmakla birlikte insan, ekonomi ve çevre boyutları ile çok yönlü faaliyet alanına sahip teşkilattır.
  • (bkz: #44665927)
  • merkel tarafından erdoğan'a referandum'da bulundurulması tavsiye edilen teşkilat. işlevini bilen suser'lar açıklarsa aydınlanacağız.
  • bana hüzünlü bir his veren sözcük. neredeyse benimle yaşıt kooperatifle edinilen yazlığımızın olduğu ayvalığın bir ilçesinde midye satan ve doğal olarak izmirde yaşayan bir mardinlinin kalbinin üstündeki dövmeyle tanıştım bu sözcükle. bu arkadaş ilk yıllar boyunca "midyecim" diye geçerken en son düğünüme de davet ettim. sormuştum zamanında ne demek diye, yiğit anlamına geliyormuş, vefat eden çok yakın bir arkadaşının ismiymiş. gözlerinin doluluğu da iç burkmuştu.

şimdi de referandum sonrası "avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı" ile kulağıma çalınmaya başlandı. hem abd, hem ab bariz bir şekilde bu kurumun raporunu beklediğini belirtti. burdan daha önceki seçimlerden farkı da aslında bu bence. daha önce de defalarca usulsüzlük vs belirttikleri olmuş bu abilerin ama kimsenin umurunda değildi sanıyorum. ancak şu anda uluslar arası düzeyde türkiyeye ya da erdoğana karşı gösterilecek duruşun kilit noktası bu rapor gibi duruyor.

bilmiyorum yabancı ülkeler, ab vs ne kadar billur gösterir de kardeşim bu nedir der, gerçekten bilemiyorum.. ama öyle bi şey olmazsa yurtiçinde 2 ihtimal var ya at-üsküdar ilişkisine binaen her zamanki gibi hile var hurda var ühüü denilerek seçimlerin sonuçlarına boyun eğilecek, ya da nasıl olacağı bilinmese de bu referandumda hile var ulan diye insanlar ortalığa çıkacak.. ikinci ihtimalin kendiliğinden olması artık imkansıza yakın olduğundan anca bu rapor vb.leri ile büyük bir kamuoyu yaratılabilir belki.. belki, bi umut? ha?

neyse kısacası %50den fazla olan ancak hile hurda şikeyle referandumda geride bırakılmış topluluğa, leş kabadayılığa karşı adı gibi yiğitlik aşılamasını umduğumuz rapordur.
hesabın var mı? giriş yap