şükela:  tümü | bugün
 • arpin minyaturudur, agiz yardimiyla calinir, ilginc doing boing diye sesler cikarir, westernlerin degisilmez ogesidir*.
 • kalinca metal bir telin, titre$im sesinin agiz bo$lugu ve verilip alinan nefes yardimi ile yukseltilmesini saglayan muzik aleti. calmasi zevkli oldugu gibi, ta$inmasi da kolay oldugundan her daim zevkten zevke ko$turabilir sizi. ayrica ucuz bi calgi olmasi da cabasidir.
 • (bkz: dis ipi)
 • ak kedi kara kedi filminde esas oglanin mutemadiyen caldigi, sirin enstruman.
 • ingilizce karsiligi, jew's harp. orjinal ismi ise trump ya da gewgaw'dir. degisik kulturlerde jaw harp, khomuz, kubyz, drumbl'a, vargan diye adlandirilmistir.

  enstruman hakkinda ayrintili bilgi edinmek icin (bkz: http://www.jewsharpguild.org/)
 • bunun çıkardığı sesi boindididoindoyndingdonydididoyndoyn şeklinde örnekleyebiliriz.
 • kemer kilidine benzeyen agız kullanılarak ses çıkarılan vurmali bir sazdır.yarım daire olan kısım agza alınır bu dakikada önemli olan husus kemer kilidi benzetmesinde dile tekabül eden yerin tamamına yakının agzın dışında kalmasıdır aksi halde bir yerlere** temas edecek ve bu uç titreşime neden oldugu için aynen kanunda veya gitardaki gibi verimli ses alınamayacaktır, tabii ileri düzey çalgıcılar bu tekniği değişik seslerin çıkarılmasında ve şarkıda bir çeşitlilik yakalamak adına kullanabilirler.
  şimdi uyariya/lara dikkat etmisseniz, dışarda kalan bu eğimli tele vurarak ses elde edebilecek kivama gelmis olmalisiniz. artik ağız boşluğunuzu bilimum şekle sokarak farklı tonlamalar çıkarabileceginize gönülden inanmaktayim**. ağız içindeki ufak bi hareket seste hisedilir değişikliklere neden olmaktadir ve bu sayede ezgiler ortaya kolayca cikaracak, hatta ritmi tutturduğunuz takdirde her çaldığınızin hoş birer ezgi oldugunu farkedeceksiniz. tabi bu kısım biraz görecelirdir,her neyse..

  ecnebi memleketlerde jew's harp olarak bilinir.
  ayrica, soranlar olabilir bu aletin turkçesi yok mudur? fazla uzatmadan hemen yanıtlyorum; vardır. lakin bir adet değildir. aleti her eline geçiren onu sanki bir ev hayvanıymışcasına sevmiş, oynamış ve yine bir ev hayvanı gibi ona hoşuna giden isim/ler vermişlerdir. bunların arasında timur kamuzu, ağız arpı, ağız komuzu, kubing, cazzap (bkz: juice harp) da vardır.

  latincesi gumbartes'dir.
 • türkiye'de kopuz denince akla gelen telli çalgının pek çok varyasyonu bulunsa da, bu enstrümanın anavatanı sayılan orta asya'da kopuz ismiyle anılan çalgı, ağız kopuzudur. "ağız arp'ı", "damboi", "kupuz", "gopuz", "komuz", "kobuz" başta olmak üzre pek çok isimle anılır. nefesli - vurmalı bir sazdır. kopuz üstbaşlığında toplanan çalgılar arasında, yaşça en eskisi olduğu söylenegelir.

  (bkz: http://upload.wikimedia.org/…ns/b/b7/jew's_harp.jpg)

  görüldüğü üzere metal bir çatalın arasına yine metalden esnek bir dil yerleştirilmesiyle yapılan bir ağız çalgısıdır. çatal ön dişlere dayanır ve parmaklarla metal dil titreştirilir. ağız boşluğunun rezonans kutusu gibi kullanılması ile çalınır. ağaç ya da kamıştan da yapılabilir.

  günümüzde, orta asya da halen kullanılmaktadır. şamanizme ait bazı inanışlarda mistik bir öğe olarak da bahsedilir.
 • bir ismi de "damboi" olan saz. bildiğim kadarıyla bu ismi yakut türklerince kullanılır, yahut asya'daki farklı bir kavim tarafından. istanbul'da bir tane ney ustasında görmüştüm kısmetse "hocam bunlardan daha var mı" diye satın almaya kapısını çalıcam ama başka nerelerde satılır bulunur mu bulunmaz mı hiç bilmem. bir dolaşıp öğrenmek lazım...

  coğrafyalara göre şeklinin değişmesinden başka farklı notalarda ve akorlarda cinsleri de mevcuttur.