şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hastayı diş hekiminin muayenesine hazırlayan (anamnez kağıdı doldurma vs) ara elemandır. yani bir nevi hasta ve diş hekimi arasında köprü vazifesi görür.

ancak günümüzde bu meslekten insanlara bir haksızlık yapılmaktadır. normal şartlar altında teknik önlisanslar mühendisliklere geçebilirken, ağız ve diş sağlığı teknikerleri diş hekimliğine dgs ile geçememektedir.

işin aslı, 2 sene önce dalgasına sınava girip tutturduğum ama 1 kez gittikten sonra kaydımı sildirdiğim (yoğun işlerim nedeniyle kaydımı sildirdim yoksa bölüm cidden eğlenceli bir bölüm) bu bölümün neden diş hekimliğine geçemediği kafamı kurcaladı. ve kendimce bir değerlendirme yaptım ve bu insanların ciddi haksızlığa uğradığına kanaat getirdim.

1 - 2 yıllık teknikerlik okuyanlar kısmen mühendislik dersleri almaktadır. peki madem öyle bu insanlar mühendisliğe dgs ile geçiyorsa, diş hekimliğinden kısmen dersler alan ve hatta hocaları bile diş hekimi olan ağız ve diş sağlığı teknikeri neden diş hekimliğine dgs ile geçemiyor?

2 - diş hekimliğinin puanları çok yüksek amenna. ancak dgs kılavuzuna göz atan arkadaşlar dediğimi anlayacaktır. odtü gibi elektrik elektronik, bilgisayar mühendisliği gibi yüksek puanlı (diş hekimliklerinin çoğundan yüksek) mühendislik dallarına sahip üniversitelere dikey geçiş hakkı varken, bunalrdan daha düşük puanlı diş hekimliklerine geçiş hakkı neden yok?

işin aslı bu benim kafamı çok bozmuştu ve eğer bu bölümü bitirseydim bu durumu mahkemelere taşıyacaktım, eğer sonuç alamasaydım avrupa insan hakları mahkemesine bile taşıyacaktım. çünkü ortada ciddi bir haksızlık söz konusu.

diş hekimi veya öğrencisi arkadaşlar belki dediklerime kızabilir. "ya arkadaş bizler gece gündüz çalıştık diş hekimliğine girdik. beyzadeler 2 yıllığı bitirip sonra hoop 5 yıllık diş hekimliğine geçiyor olmaz böyle. şey" diye düşünebilirler.

peki misal odtü elektrik elektronik mühendisliğini kazanıp okuyan ne yapsın. adamın okuduğu bölüme dgs ile adam alıyorlar. inanmayan dgs kontenjan kılavuzuna bakabilir.

yani sonuç, ağız diş sağlığı teknikeri değerli arkadaşlar. size diş hekimliğine dgs ile geçiş hakkı verilmemesi çok ama çok büyük bir haksızlıktır. dilerim bu yanlış düzeltilir.

ha bu arada aynı haksızlık durumu diş protez adlı önlüsans bölümünü bitirenler içinde geçerlidir. sonuçta diş hekimleri protez ile ilgili dersleri de alıyor.

edit : dediklerime inanmayanlar varsa;
    https://dokuman.osym.gov.tr/…s/tablo-1_25052017.pdf
    adresten dgs kontenjan kılavuzuna bakabilir. odtüler, boğaziçiler, bilkentler, itüler havada uçuşuyor maşallah :))
  • tanım : hasta ile diş hekimi arasındaki iletişimi sağlayan, hocaları diş hekimleri olan, önlisans ayarındaki bölüm.

bir örnek istatistik yapalım:

yök'ün sitesindeki verilere göre 2017 yılında odtü bilgisayar mühendisliği (ingilizce) ile yeditepe diş hekimliğine (tam burslu) yerleşen kişilerin ortalama istatistikleri şöyledir:

odtü bilgisayar mühendisliği(ingilizce):
    ortaöretim başarı puanı :466,565
    ygs türkçe net : 34,6
    ygs sosyal net : 29,5
    ygs : matematik net: 37,6
    ygs fen bilimleri net: 35,8
    lys matematik&geometri net : 64,7
    lys fizik net : 24,3
    lys kimya : 28,0
    lys biyoloji : 23,5

isteyen arkadaşlar : https://yokatlas.yok.gov.tr/…tler-tablo.php?b=10024 adresinden bakabilirler.

görüldüğü gibi odtü bilgisayara giren kişi bir hayli yüksek net yapmış ve başarı puanı çok iyi. şimdi gelelim yeditepe diş hekimliğine (tam burslu) yerleşen kişinin istatistiklerine:

yeditepe diş hekimliği (tam burslu):
    ortaöretim başarı puanı : 469,767
    ygs türkçe net : 34,2
    ygs sosyal net : 25,0
    ygs : matematik net: 37,5
    ygs fen bilimleri net: 35,3
    lys matematik&geometri net : 62,6
    lys fizik net : 23,0
    lys kimya : 27,3
    lys biyoloji : 24,7

isteyen arkadaşlar : https://yokatlas.yok.gov.tr/…tler-tablo.php?b=10049 adresinden bakabilirler.

görüldüğü gibi yeditepe diş hekimliğine (tam burslu) giren kişi de bir hayli yüksek net yapmış ve başarı puanı çok iyi. ancak odtü'ye giren arkadaşın netleri daha yüksek (yakın sayılır ama yüksek, sadece ortaöğretim başarı puanı ve biyoloji netinde yeditepe dişe giren arkadaş yüksek. ancak onunda puana etkisi çok değil).

peki dgs'de durum nedir. odtünün bu bölümüne iki yıllık teknikerlik bitiren kişiler gerekli puanı aldığında yerleşiyor. peki hal böyleyken neden bundan daha düşük olan diş hekimliklerine (yeditepe örneği en yüksek puanlı diş hekimliği diye onu verdim) böyle yerleşme yapılamıyor.

peki ortada ciddi bir haksızlık yok mu? odtüyü emeğiyle kazanıp giren kişiye haksızlık yok mu? iki yıllık ağız diş sağlığı bölümünü bitirene haksızlık yok mu?

mühendisliklere ilişkin teknikerlik bölümlerini bitirenler en yüksek puanlı okullare bile yerleşme hakkı elde edebilirken. diş hekimliğininde teknikerliği sayılabilecek ağız diş sağlığı ve diş protez bölümlerinden neden diş hekimliğine geçiş yapılamıyor. neden diş hekimliklerinde bunalr için kontenjan açılmıyor.

işte arkadaşlar haksızlığın boyutunu gördünüz. odtüyü kazanan kişinin günahı ne. o da hiç çalışmadan bilgisayar teknikerliği bitirip sonra hoop dikey geçiş sınavı ile bilgisayar mühendisliğine geçmeyi bilmez miydi?

benim ağız diş sağlığı ve diş protez bölümü bitiren arkadaşlara tavsiyem, bir avukatla konuşup bu durumu emsal ile (mesela tekniker- mühendislik geçişi durumu, derslerini de çıktı alıp bir kıyaslama yaparsanız daha iyi olur) durumu yargıya taşımalarını öneririm. çünkü diş hekimliği okumak sizin en doğal hakkınız. mühendisliğin teknikeri mühendisliğe dikey geçişle geçip okuyabiliyorsa, diş hekimliğinin teknikerliği sayılabilecek bu bölümlerde pek tabi diş hekimliklerine geçiş yapabilmelidir.

ben olsam zaten avrupa isnan hakları mahkemesine kadar görütmeyi düşünürdüm işi. ama bu bölümü bitirecek vaktim olmadı, olamadı. ama bitirseydim kesinlikle bir avukata danışıp bu duruma dava açardım ve gerekirse aihm'ye kadar taşır hakkımı alırdım.
  • yeditepe diş hekimliğine girebilecek puanın hayli üstünde bir puan alıp mühendisliklere alınlarının teriyle, bileklerinin hakkıyla,zekalarıyla yerleşen kardeşlerimize de kazık atılmaktadır.

not : burada yeditepe diş hekimliğinin örnek alınmasının sebebi, ülkemizde mevcut durumda en yüksek puanlı diş hekimliği fakültesidir. yoksa bu fakülte ile ilgili herhangi bir sorun olamaz. çünkü bu okuldan yetişen hekimler genelde çok başarılı ve dalında çok iyi işler yapıyorlar. daha doğrusu benim karşılaştıklarım öyle.

buyrun size bir vahim tablo;

boğaziçi üniversitesi elektirk ve eletronik mühendisliği (ingilizce) bölümünün de dgs kılavuzunda kontenjanı var. şaka yapmak isterdim ama malesef doğru.

peki bu bölüme giren kardeşlerimizin istatistiği nasılmış bir de ona bakalım :

boğaziçi üniversitesi elektirk ve eletronik mühendisliği (ingilizce)
    ortaöretim başarı puanı : 485,769
    ygs türkçe net : 36,2
    ygs sosyal net : 34,1
    ygs : matematik net: 39,3
    ygs fen bilimleri net: 37,9
    lys matematik&geometri net : 70,7
    lys fizik net : 26,4
    lys kimya : 28,5
    lys biyoloji : 25,9

bakmak isteyen olursa : https://yokatlas.yok.gov.tr/…tler-tablo.php?b=10056

başka bir bölümü kıyaslama için yazmayacağım. neden biliyor musunuz. çünkü bu bölümden fazla puanlı 4 tane bölüm var. onlarda medipol tıp(tam burs), koç tıp(tam burs), koç elektrik ekletronik müh.(ingilizce)(tam burs) ve koç bilgisayar müh.(ingilizce)(tam burs)

yani dgs'de kontenjan açılan bu bölüme giren kişiler, aldıkları puanla türkiyedeki neredeyse tüm tıp fakültelerine girebilmektedir.

kaldı ki bu puanı alan kişi en yüksek puanlı diş hekimliği fakültesi olan yeditepenin de hayli üstünde puan almış olmaktadır.

yani zeka küpü olan kardeşimiz gecesini gündüzüce katıp, çoğu tıp ve diş hekimliğine selam çalıp boğaziçi elk.elek. müh. bölümüne girecek. ancak doğru dürüst dersle alakası olmayan kardeşimiz 2 yıllık teknikerlik bölümünü kazanıp bitirecek ardından dgs sınavına girip hooop "boğaziçi elek. elkt. müh. bölümüne" geçecek.

bunun adı nedir sizce? ben yorum yapmak istemiyorum. ve yazıklar olsun diyorum. :((

hatta dgs kalkmalı diyorum. olmamalı diyorum.