şükela:  tümü | bugün
 • agizda cikar. vitaminsizlikten oldugunu soyleyen doktorlara inanmayin, agir stresli bir gunun sabahinda bende hep bir tane cikmistir. zaten boyle bir sey icin doktora da gidilmez. artik uretimde olmayan "şanodolin" adli gargara yapilacak bir ilac bu hastaliga birebirdir.
  ama turkiyede birkac eczanede bulunur. biri izmir bornova'da, ege universitesinin karsisindadir.
  yemek yerken, konusurken ve opusurken tarifsiz acilar verebilir. tukuruk yoluyla asla bulasmaz. surekli bakismak hic opusememek de bu hastaliga bir nedendir. agiz yaralari genellikle leblebi buyuklugundedir. ama ceviz buyuklugunde agiz yaralari olan insanlar gordum. dogduklarina pismandilar. stresin allahini cekenlerde gorulur. ceviz buyuklugune erismis yaralari olan kimselerle ayni evde yasadigim da oldu hatta. hic tavsiye etmem. cunku birlikte yasayani da dogduguna pisman ederler bunlar.
 • aft da denilen bu yaraların kesin nedeninin ne olduğu bilinememekle birlikte (çünkü doktorların bahsettikleri sebepler hatalı çıkmaktadır genelde) stres, vitamin eksikliği, soğukalgınlığı gibi sebeplerden başgösterdiği tahmin edilmektedir. pyralvex adlı ilacın bu derde derman olduğu rivayet edilse de tecrübelerim bunun doğruluğuna destek vermeyecektir. ömrü genelde bir hafta-on gün dolaylarında olan ve gerçekten acı veren bu yaralar bazen hayatı işkence`ye çevirebilmektedir.
 • bir de şu var, doktorların el atamadığı (bkz: dil yarası)...
 • agiz içindeki dokuyu sürekli isiran rahatsiz bünyelerde de çokça rastlanir. parçalanan doku yaraya dönüsür. kendi eder kendi bulur..
 • oluşması durumunda insanın "ben bu geçene kadar yaşamıyım, dondurun beni, bu geçtikten sonra uyandırın geri" şeklinde isteklerde bulunmasına neden olan hede.
  bu yaraya sahip olan bünye mümkün olduğunca az konuşmak ister. ancak, yaranın maksimum büyüklüğe ulaştığı gün kendisine ayarlanmış bir toplantı olması durumunda bu toplantıya ağlayarak gider. yolda elini yaranın üzerine bastırır durur ki bünyesi acıya alışsın.
  bu çalışmalar fayda verir, ve toplantıda konuşurken ağzındaki iğrenç ağrıya rağmen hiç kimseye belli etmez.
  ayrıca, vitaminsizlik vb. tamamen yalan, asıl neden direk strestir. her gün one a day alan bir kişi, stresli geçen 3 günün ardından direk bir ağız yarası ile uyanır.
  (bkz: illet)
 • c vitamini eksikliginden cikabilecegi gibi, damaginizi yakmaniz suretiylen de cikabilir. bir de psoriasis hastalarinda dudakta cikabilir, ancak damakta cikmaz.
 • (bkz: aft)
  (bkz: pamukcuk)
  (bkz: behcet hastaligi)
 • b vitamini eksikliğinden veya aşırı şeker yüklemesinden çıkabilmektedir ayrıca. benim gibi çok tatlı yiyen insanlarda sıklıkla olur
 • bünyenin barındırdığı stresi atmadan vücuttan atmadığı yaradır. kişinin acıya zamanla alışabildiğinin önemli bir göstergesidir.
  bünye stresi atmak yerine yeni stresler ile karşılaşıyorsa, yara gittikçe büyür, hiç bir tedavi fayda etmez.
 • dil yarasinin yaninda esamesi okunmaz.