*

şükela:  tümü | bugün
 • sigaranin kicina takilan, katrani suzen bi cins filtre
  minik plastikten olur, bi bok anlamazsiniz bunla icilen sigaradan
  50 lik veya 100 luk veya oyle kalabalik kutularda satilir, igrenctirler
 • şeffaf olur, sigara içtikçe şeffaf kısım turuncumsu siyahımsı bir renk almaya başlar..
 • tekel bayiinden isterken ruh calkalanmasi yasatan urun.
 • trombon trompet gibi nefesli calgilarin dudaklarla uflendigi ek parcasi.
 • oral fiksasyon objelerinden biri.
 • nargile kafelerde, "hocam bi agizlik verir misin" cumlesi arkadaslarin pis siritislarina, cumlenin farkli anlamlara cekilmesine neden olabilir. sipsi deyin sipsi, bir yere cekilmez o zaman..
 • ev arkadaşımın sigarayı bırakması için yapmadığımız şebeklik kalmamışken, bir akşam alışveriş yaparken kendisine, "bir de bununla dene" diyerek aldığımız şeffaf plastikten yapılan katranı ciddi seviyede süzen aparat. işin ilginç tarafı, "ben sigarasız yaşayamam" diyen adam gitti, sigarayı bırakmaya karar verdi. sırf bir tane sigaradan çıkan katranı gözünüze sokan aparat "bıraksam mı?" sorusunu soranlar için ciddi motivasyon kaynağı oluyor.
 • (bkz: stem)
 • ağızlık kemik ve kehribardan yapılır. ahşapta yasemin, kiraz, pelesenkağacı tercih edilir. kuka, fildişi hatta yeşimden yapılan pahalı ağızlıklar da vardır. tek parçalısına som veya yekpare, iki parçalısına geçme denir. ağza giren ucu başlık, sigaranın takıldığı ucu etek'tir. bazısının başlığına dişle tutulabilmesi için çentik atılır, bunlara da damaklı ağızlık denir.
  https://upload.wikimedia.org/…/cigarette_holder.png

  çubuk; ortası delik, tek ya da çok parçalı bir gövdenin ucuna oturmuş, lüle adlı, içine tütün konulan bir başlığı bulunan uzun ağızlıktır. 30 cmden 2.5 metreye kadar değişen boylarda yapılmıştır. kışın kiraz, yazın yasemin ağacından çubuklar tercih edilir.
  http://i01.i.aliimg.com/…-b-font-font-b-tobacco.jpg

  piponun ortaya çıkışı ise tütünden de öncedir hatta insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenir. kazılarda demir cevheri veya pişirilmiş kilden pipolar bulunmuştur. bugüne kadar bulunan en eski pipo, kuzey amerika'da çıkarılmış ve i.ö 5000-6000 yılları arasına tarihlenmiştir.
  http://www.chesapeakecigar.com/…4/02/pipeshapes.png

  lületaşı 19. yy başlarında avusturyalı tüccarlar tarafından keşfedilip pipo yapımında kullanılmıştır ve birçok avrupa diline onlardan alınan, deniz köpüğü anlamına gelen meerschaum sözcüğü kullanılır. lületaşının yüksek soğurma özelliğiyle, içene ahşap pipolardaki gibi tahta tadı vermediği için çok tutulduğu bilinir.
  http://www.diliminucunda.com/…letasi/luletasi11.jpg
 • "çullunun hacı'nın bütün mintanları suni ipektendi. belinde kuşağı, hakiki buhara şalıydı. güneşte parladığı zaman bakmamak imkansızdı. elindeki tespih ve ağızlığı sahiden siyah kehribardı. tespihin kamçısı ağızlığın -malatyalılar buna emzik derler- işlemeleri dağıstan gümüşüyle yapılmıştı. tabakası da van işi savatlı* gümüştü." kemal tahir - karılar koğuşu