şükela:  tümü | bugün
  • soğanı kestiğimizde içindeki adını hatırlayamadığım bir kimyasal çözünür ve proponal oksit denilen bir başka bir kimyasalın ortaya çıkmasına sebep olur. bu madde havada yayılır ve gözümüzdeki sıvıya ulaştığında suyla hidroliz denilen bir tepkimeye girip sülfürik asit oluşmasına sebep olur. sülfürik asit ise gözümüzü yaşartır.

bunu engellemek için uygulanabilecek yöntemler:

soğanı kesmeden önce ıslatmak ve keserken ıslak kalmasını sağlamak.
    gazı gözümüzden uzak bir yerlerde tutabilmek için ağızdan nefes almak.
    nefesteki sülfür gazını emmesi için ağza biraz ekmek, limon ya da küp şeker almak.
    kimyasal tepkimeleri yavaşlatmak için soğanı doğramadan önce buzdolabında soğutmak.
    lens-deniz gözlüğü kullanmak.
    soğanı suyun altında kesmek.
  • deniz gozlugu takilarak dogranan soan acitmas/aglatmas. sinorkelli gosluk tercih sebebidir.ben yaptim dogrudur.
  • soğan her ne kadar "if you make me cut/ i'll make you cry" diye yemin etmiş olsa da gözyaşı dökmeden doğramanın yolları mevcuttur. kendi icadım olan soğan doğrarken ıslık çalmak bunlardan birisidir. ayırca soğanı lavaboya yakın doğramak ve doğrama işlemi sırasında musluğu açık tutmak hanımlar tarafından tavsiye edilen bir başka tekniktir. soğan doğrarken kaynak maskesi kullanılabilir. astronotun karısı için zahmetsiz bir iştir soğan doğramak.
    ben soğan doğrarken hareketli bir karadeniz türküsü olan "dağlar gibi dalgaları ben aşarım aşarım" parçasını kullanırım. yöntemim dünya çapında kabul görürse "soğan doğrarken en iyi giden 100 parça" entrysinin açılmasından sorumlu tutulmak istemem.
  • gazetede okuduguma gore agza bir adet gumus kasik alinmasi
    (bkz: kahya gumus kasiklarimi getir)
  • dun aksam televizyonda taze taze seyrettigim japon tekniklerini hemen sizlere aktarayim efendim:

1) cok iyi kesen bir bicak kullanin. kor bicak soganin hucrelerini (sinirlerini ?) ezip daha cok goz yasartir.
    2) ilk basta sogani boylamasina kesin.
    3) soganin bir parcasini agziniza alip (ya da yiyip)kesin.
    4) kesmeden 15 dakika once buzdolabina koyun. (ustune degil ha; icine)
    5) vantilator tutun.
    6) burun deliklerinize mendil tikayin.
    7) lens takin.

benim en takdir ettigim ise:

8) mal gibi sogana ustten bakacak bir pozisyonda kesmeyin; vucudunuzu yana kaydirin.

not: 3,6 ve 8. maddeleri denedim ise yariyor. 7'ye de guveniyorum fakat gozlerim kunta kinte gibi gordugu icin lensim yok.
  • yalan lan bunlar. en korkunç, en enteresan, en ihtişamlı olanını denedim yine gözlerimden sakallarıma yol oldu. btk kapatsın bu başlığı, sansür uygulasın. yalan konuşuyorsunuz!
  • dil çıkarmak, soğandaki sülfürün gözden önce dile yapışmasını sağlar.
    mum yakmak, soğandaki sülfürü so2 ye çevirerek ağlatmayı keser ama sülfürdioksitten zehirlenebilirsiniz. bunun için de gaz maskesi takmak lazım gelir. aranızdan bazı sazan kardeşler diyeceklerdir "gaz maskesi takarsam mum yakmama ne gerek var" diye. ey gaflet ve dalalet içine düşmüş mahluklar! gaz maskesi sülfürü engellemez. so2 yi engeller*.
  • soyle katanayla uzaktan uzaktan.
  • soğanın üzerine bir paket kuru kahve dökülürse hiç ağlatmaz, lakin o soğan hiç bir i$e yaramayan abuk ve iğrenç bir olay olur.
  • "soğan yok"

(bkz: there is no spoon)