şükela:  tümü | bugün
  • pilot - "efendim ayrıca uçakta aşırı derecede ağlayan bir yaşında çocuk var. mümkün olduğu kadar direkt rotayla antalya'ya gitmek isteriz."

kule - "anlaşıldı direkt rotayla devam edin."

türk hava yolları'nın istanbul antalya seferinin bir saat 15 dakika devam eden uçuş süresini 46 dakikada bitirten bebektir kendisi.

kaynak
  • uçaklar havada diğer uçaklarda olduğu gibi belli kavşak noktalarından geçen rotalar ile uçarlar. yani hiç bir uçak havada direkt olarak havaalanına giderek uçmuyor. mesela olaya konu olan uçuş için örnek vermek gerekirse, 35 pistini kullanarak havalandıysa önce yaklaşık 8 mil düz uçuş, sonra sağa dönerek bkz vor (beykoz), o noktayı geçtikten sonra yaa vor (yalova) ve sırayla diğer kavşak noktalarını (afyon vor) gibi. bazı uçuşlarda şartlar gerektirdiyse hava trafik kontrolörleri pilota "direct to ayt vor (antalya) komutu verebilir. flight radar 24 aplikasyonu ile uçuşların bir bölümünü canlı izleyebiliyorum ve direct komutu alan uçaklar arasında tc-ana başı çekiyor. olacak o kadar cumhurbaşkanı veya başbakanı taşıyor genellikle. ayrıca insani yardım uçuşlarında çoğu ülke hava trafik kontrolörleri hava sahasına giren uçakları bir uçtan diğer uca direkt olarak uçurabiliyor. tabii ki bunu yapabilmek için öncelikli olarak hava sahasında ki trafiğin buna izin vermesi gerekiyor. sadece sivi uçuşlar değil askeri uçuşlar ve hatta askeri operasyonlar sebebiyle bu zaman zaman mümklün olamayabiliyor. habere konu olana bebek çok ağladığı için pilotlar insiyatif kullanarak havalimanına en kısa rotayı talep etmişler ve bu gayet normal bir talep. ancak havada kıyasıya bir rekabet varken ve her havayolu şirketi yakıttan tasarruf edebilmek için apronda tek motor ile taxi yaparken kimi zaman uyanıklık yapmak isteyip direct komutu talep edebilecek pilotlar olabileceğini de dikkate almak gerekiyor.
  • antalya'ya gelen uçaklar olmak üzere birçok havalimanında bir üstteki entrynin belirttiği gibi uçaklar direk en kısa yoldan iniş yapmıyor.tahminim antalya'da yazın yoğun hava trafiğini kontrol altına almak için bir nevi havada uçak sırası oluşsun diye antalya'ya gelen uçaklar havalimanı yerine denize yöneliyorlar denizde bir miktar ilerledikten sonra deniz üzerinde bir u harfi çizip havalimanına iniş yapıyorlar.bu rotanın seçilmesinde torosları geçen uçağın bir anda irtifa kaybetmesi yerine deniz üzerinden daha kademeli olarak iniş yapması için bu şekilde düşünülmüş de olabilir.bu elimizdeki durumda pilot bu deniz üzerindeki yolu da kısaltmış aynı zamanda hava trafiğinde normalde kullanılmayan bir şekilde geçmesi gereken hava sahaları yerine bunlara uğramadan direk en kısa rotada uçuş yapmış da olabilir.
  • hollanda'dan aktarma yaptigimda, bes yasindaki gurbetcilerimizden birinin kizinin aglamasini hatirlatan konu. madem boyle bir imkan vardi da klm sen neden aheste aheste gittin? kraliyet havayollari sana laflar hazirladim, hala anilarimda cinlar o cocugun aglamasiydi, nasil tiz sesti arkadas o oyle