şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikan yapımı bir havadan karaya mühimmat. jassm kısaltmasının açılımı joint air to surface standoff missile "birleşik havadan karaya standoff mühimmat"tır. 370 km den fazla menzili ve 450 kglik bir harp başlığı vardır. tsk envanterinde olduğu düşünülmektedir (janes 'e göre). adet maliyeti 700.000 dolardır. kızılötesi arayıcısı, veri bağı ve turbojet motoru vardır. jsf uçağına uyumlu olması da cabasıdır.
 • agm-158 jassm (joint air-to-surface standoff missile) abd yapımı, havadan ateşlenen kanatlı standoff cruise füzesi. bu füze, türev ve muadilleri çok tehlikeli silahlardır. durdurulmaları çok zordur. patriot, thaad ve s serisi gibi uzun mesafe sam bataryalarına karşı kullanılabilir. lrasm isimli bir anti gemi türevi vardır. ıır(imaging infrared seeker) güdümü kullanan jassm-er en son varyantıdır. füze b-2, b-1, b-52, f-18,f-15 ve f-16'yla uyumludur. b-1 ve b-52'de 'missile revolver' platformunda çoklu olarak kullanılabilir. wvr füzelerinin sam versiyonları, iron dome, pantsir-s2 veya aim-9x'in sam versiyonu gibi sistemler bu standoff füzelere karşı en iyi çözümdür. bir de agm-154 jsow vardır, ki aslında bir nevi jdam'dır, jassm kadar komplike değildir. jsow tsk envanterinde de vardır.
  jassm, hem fırlatıldığı uçak, hem de başka bir uçaktan ateşlenen mald-j isimli jammer(sinyal bozucu) füzeyle data link'i sayesinde kordineli olarak hareket edebilir.
  miniature autonomous search and strike missile isimli prototip olarak üretilmiş bir amerikan füzesi vardır, bu füzenin önünde ıır vardır, patlayıcı yada hasara sebep olmakla maksatlı herhangi bir materyele sahip olmayan füze, uçağın radarının yetersiz kaldığı noktalara kadar ilerleyip, aldığı bilgileri fırlatıldığı uçağa, başka bir uçağa, fırlatıldığı uçaktan fırlatılmış bir füze veya başka bir uçaktan fırlatılmış bir füzeye iletebilir. ama bu füzenin seri üretimi iptal edilmiştir ve kullanımda değildir. ıır ve missile revolver kullanımı dahil olmak üzere jassm-er'in kh-59mk2 isimli rus bir muadilli vardır.
  tomahawk ve kh-101, fiziksel boyutları nedeniyle yapımlarında daha fazla madde kullanıldığından jassm ve kh-59mk2'den daha pahalıdırlar.
  ama standoff cruise füzeleri, daha komplikedirler ve tomahawk tarzı cruise füzelerine göre daha az üretilmişlerdir. jassm geliştirilmeye 1995'te başlanmıştır. üretime 1998'de girmiştir. başta usaf olmak üzere amerikan envanterine geniş çaplı olarak 2009'da girmeye başlamıştır.
  kh-59mk2 ve jassm-er'in data linkleri agm-88 ve kh-35 gibi anti radar füzeleriyle uyumlu olmadığından, jassm ve kh-59mk2 anti radar füzeleriyle koordineli olarak hareket edemez.
 • bu gunku operasyon ile ilk kez gercek bir gorevde kullanilmistir.