şükela:  tümü | bugün
 • martı hayvanı hakkında engin bilgiye sahip buba.
  pek bi karizmatik felsefeci.
 • "dünyanın hiç de sanıldığı gibi olmadığını sürü insanına bir kez daha gösteren olay... vah vah'çıların insan hakları savunucularının, çevrecilerin, geyiklerin vs lavukların üzüntüler içinde kalmasına yol açan olay... insan nedir, dünya nedir, doğa nedir diye sorduran olay... kendini ve herkesi masum sananların yusuf yusuf olmasına sebebiyet veren olay... sen şöylesin ben böyleyim dedirten olay... bu ölümleri abartmanın gereksiz olduğu olay... tüm insanların suçlu olduğunu, yaşamın saçmalık olduğunu açık seçik ortaya koyan ve bazılarının göremeyip saçmaladığı, ürktüğü, korktuğu, kınadığı olay..."*

  yazarak durup dururken sinir katsayimi arttirmis nane. insan nedir doga nedir sorularina cevap ararken izledigi yolun ona yasam nedir, olum nedir, abartilmamis bir olum abartilmis bir olumden daha mi olumculdur gibi sorularin da cevabini buldurmasini dilerim.
  yazisini tekrar okuyunca takilmak istedigim diger bir nokta ise bu ise uzulmek icin on sart "vah vah'çı insan hakları savunucusu, çevreci, geyik" ama illaki lavuk olmak gereklidir. hayvanlarda bile olume uzulmek diye bir kavram varken bu seviyeye kadar bile gelisememis memelileri (durup dururken) aklima getiren yazar.
 • (bkz: bilinemezci)
 • ateizm-fundementalizm skalasinda, ateizmden bir once tanriyla ilisigi olmama durumu..her ne kadar genel kabul gormus bu sekliyle ateizm daha uc daha marjinal gorunsede bana gore kesinlikle en tanriyla ilisigi olmamanin en uc ornegidir..sonucta ateizm (bkz: ateizm) de bile tanrinin varligini kabul etmezken yine ondan bahsediyorsunuz..ama agnostikseniz bu durumu sorgulamiyorsunuz bile.. (bkz: birine verilebilecek en kotu ceza)
 • benden uzak allaha yakin ol derken, verilen adresin neresi oldugundan tam olarak emin olamama durumu...
 • georges politzer in, dünyayı materyalizm ve idealizm olarak ikiye ayırdığı* felsefenin temel ilkeleri adlı kitabında, "utangaç materyalistler" olarak adlandırılmaktadır bu kimseler..
 • bertrand russellın da içinde bulunduğu inanış biçimi. hatta kendisi hapse girdiği dönemde kendisine dinini soran hemşireye agnostik demiş, karşılığında "ne kadar çok din var, ama hepsinin tanrısı bir, tek değil mi?` cevabını almış, bunun üzerine yorum yapmamıştır.
 • tanrının varlığına akıl yoluyla ulaşılamayacağına, bu nedenle "tanrı var mıdır" sorusunun mantıksız değil, sorulması ve cevaplanması mümkün bir soru olmadığına inanan kişi.
  (bkz: mete tuncay)

hesabın var mı? giriş yap