şükela:  tümü | bugün
  • tanrı olabiliritesine inananların düşünce şekli.
  • uyduruk bir söylem.

agnostik tanrının var olup olmadığının bilinemeyeceğine inanır. deist ise dinlere inanmaz ama tanrının varlığına inanır sadece tanrının evrene müdahale etmediğini savunur. dolayısıyla agnostik deizm diye bir şey olamaz.
  • er yada geç ateizmi kabullenecek kişi söylemi.
    hep böyle başlar arkadaşlar. sigara gibidir aklında oldumu bu sorunsal hep düşünürsün sonrası malum başlarsın.
    hee ben başlamadım başlayan arkadaşlarım var.
  • evet tanrının var olup olmadığını bilemeyiz fakat evrenin ve içindekilerin belli kurallar dahilinde hareket etmesi ve ölçülebilmesi bende tanrının varlığı ihtimalinin, yokluğundan daha yüksek olduğu izlenimini yaratıyor.

agnostik deizm'in tam olarak tanımı da budur sanırım.
  • bu görüşteki bireylerin zamanla ateizme geçmesi gibi bir şart yoktur, saçma falan da değildir. agnostik deistler, ateistlerden daha rasyoneldir, bir tanrının varlığının veya yokluğunun henüz kanıtlanamayacağının farkında olup kendileri belirli sebeplerden dolayı inanan tarafta yer alırlar. dinlere inanmadıkları için düşündükleri tanrı figürünün özelliklerini ve sınırlarını bilimden ve felsefeden yararlanarak hayal ederler. bu görüşe geçmeyip ateist olan insanlar "dinlerin tanrıları gerçek değilse hiçbir tanrı gerçek değildir" gibi rasyonel olmayan bir düşünceye sahip oldukları için garipsedikleri çok olur, ben de dahil garipseyip saçma bulmuştum geçmişte.