• ateizmin "ya varsa" versiyonu, "yok galiba ama ben yine kesin bisey soylemiyim" de denebilir.
 • psikolojide,kendini diğer insanlardan saklayan,kesin davranışlarda ve ifadelerde bulunmayan,çevresindeki insanların kendisini merak etmesini sağlamaya çalışan insan tipinin gösterdiği davranış biçimi.
 • "ya tanri varsa" dersen agnostik olursun belki, ama bu agnostiksen "ya tanri varsa" diyorsun anlamina gelmez. dinle ilgili her turlu du$uncenin (tanri var ya da yok, $u peygamber dogru, bu yanli$ vs) anlamsiz (irrelevant) oldugunu du$unmektir agnostik olmak.
  agnostik, tanri ya var der, var ama kari$miyor dunya i$lerine, salmi$ cayira hesabi (ki mukemmel bir tanri, fikrimce, yok orasi egri olmu$, yok burasi gunahkar olmu$ diye zirt pirt mudahele etmez yarattigi $eye), ya da yok. ikisi de ayni kapi. o zaman soru anlamsiz der.
  ateistinki ise bir inanc oluyor sonucta donup dola$ip anladigim kadariyla. sen tanriya inaniyorsun, ben tanrinin olmadigina inaniyorum gibi.
  agnostisizm ise bir inanc degil, bir tavirdir. cozmemiz gerektigi du$unulen ama aslinda oyle olmayan soruyu atlayip diger sorulara gecer. (bkz: bilinemezcilik) (bkz: laedriye)
 • bilginin bagintili olduğuna ve bundan dolayı salt olmadığına inanan olgu...
 • tanrı var mı... dunyayı kim veya ne yarattı.... insanlar nasıl oluştu.... uzay boşluğu nedir.... vs... vs... vs... gibi cevapsız sorular öbeği...
 • gelecek.
  bekleyen zamanı ve karşımıza ne çıkacağını bilememek.*
 • tanrının varlığının -ya da yokluğunun- bilinemez olduğu savı.
 • agnosticism sozcugu ilk olarak 1869 yilinda th huxley tarafindan kendi inancini tanimlamak icin kullanilmis. oysaki kavram, cok cok eskilere dayaniyor. eski yunan filozoflarindan protogoras "tanrilarin ne var olduklarini, ne var olmadiklarini, nede var iseler neye benzediklerini biliyorum" der...buna gunumuzda kati agnostizm denir...
 • tanrının varlıgı probleminde su iki yargıdan birine varan ve bu problemin sonucsuz kalacagı fikrindeki felsefe disiplini.. 1) tanrının varlıgı hakkında hicbir kanıt yoktur. tanrının yoklugu hakkında da hicbir kanıt yoktur. 2) tanrının varlıgını gosteren kanıtlar, yoklugunu gosteren kanıtlara esittir.
 • bazi yanlis bilgilere karsin bu bir din degil, bir felsefedir, akimdir. butun hayati kapsamamasi gibi bir eksigi vardir. "tanri varsa demek ki bunlari dusundurebilecek kadar emin kendinden, diilse bosver zaten" tadinda takilma durumu olarak ozetlenebilir. agnostigin sikinde diildir eternal force, o sonraki gune vermesi gereken essayiyle ugrasabilir tatil icin dua etmektense.
  (bkz: tanimi daraltmak)
hesabın var mı? giriş yap