şükela:  tümü | bugün
 • nam i diger cehalet bilimi .
 • (bkz: agnoioloji)
 • gıda lobisi, gdo savunucuları, emperyalizm, siyasal islam ve liberallerin bolca kullandığı bir yöntem.

  konuyla ilgili bir yazı:

  --- alıntı ---

  6 adımda agnotoloji yani cehalet yayma bilimi
  bugün dünyada kanserden sigaranın zararlarına, iklim değişikliğinden genetiği değiştirilmiş organizmalara kadar pek çok alanda gerçek ile gerçek olmayan arasında toplumun manipülasyonunun alabildiğine sürdüğü bir dönem yaşıyoruz. bu da “agnotoloji” denilen bilimin dünyada ve ülkemizde önemli bir uygulama alanı bulduğunu gösteriyor aslında.agnotoloji

  agnotoloji kısaca bilgisizlik bilimi demek. menfaat gereği cehalet yaymanın arkasındaki sis perdesini aralayan bir bilim dalı. neoklasik yunanca’da agnosis ‘bilgisizlik’, ontoloji ise varlık felsefesi anlamına geliyor. agnotoloji de ya bir ürünü satmak ya da çıkar elde etmek için kasıtlı olarak kafa karışıklığı ve yalan bilgi yaymanın incelenmesi oluyor. ya da daha açık söylersek, toplumun bilgi sahibi olmasını istemeyen güçlü kurumlar tarafından yaratılan bilgisizliği inceleyen disiplin.

  ülkemizde pek bilinmeyen bu bilim dalını daha yakından tanımak isteyenler için cehalet yaymanın prensiplerini adım adım inceleyerek agnotolojinin kullanım kılavuzunu oluşturduk. bu adımları uygulayarak siz de menfaatleriniz için cehalet yaymaya hemen başlayabilirsiniz.

  1- karşı tarafın doğru bilgi sahibi olmasını istemeyin

  agnotolojide temel amaç karşı tarafın doğru ve sağlıklı bilgi elde etmesini istememektir. yani öncelikle toplumun kafa karışıklığı ve yalan bilgi ile donanmasını istemeniz gerekir.

  2- çıkar elde etme amacı güdün

  eğer yayacağınız bilgi saf ve doğru bilgiyse tek çıkarınız karşı tarafın aydınlanması olacaktır. çıkarlarınız için bıkmadan usanmadan cehalet yaymaya devam ederseniz bir gün istediğiniz sonucu elde edersiniz.

  3- anlaşılamayan bir olgu bulun

  işin en önemli kısmı burasıdır. cehalet yaymak için öncelikle insanların kafasında yer etmiş, zaman zaman aklına takılan, intrusive thought (vesvese) kabilinden bir olgu bulmalısınız.

  4- dengeli tartışma zemini yaratın

  soru ne kadar dengesiz olsa da cevabınız mutlaka dengeli olsun.

  5- kendi başınıza uzman olun

  en iyi ben bilirim diyecek bir özgüvene sahip olmalısınız. psikoloji, biyoloji veya tıp bilme gerekliliği gibi bir kısıt sadece gerçek bilgiyle hareket edenleri bağlar. unutmayın, siz menfaat için cehalet yayan bir asılsız bilgi tüccarısınız.

  6- büyük resme bakmaya gerek duymayın

  burası en kolay aşama. asgari ücretle karnı doyan, kredi kartına dokuz taksitle ev ihtiyaçlarını karşılayan, 120 ay vadeli krediyle ev sahibi olan, hafta sonu avm’de alık gözlerle dolaşan ve çılgın projelerin ütopyasıyla tatmin olan toplum büyük resme bakmaya gerek duymaz. işsizliğe, yoksulluğa, cehalete, gelir dağılımındaki dengesizliğe, adalet sistemindeki çarpıklığa, rant için yok edilen doğal alanlara kafa yormaz.

  umuyoruz cehalet bilimini öğretebilmişizdir. bu adımları takip ederek artık siz de cehalet yayabilirsiniz.

  unutmayın, bilginin erişilebilir olduğu erişildiği anlamına gelmez. cehalet, sadece bilginin yokluğu değil, politik ve kültürel mücadelelerin doğal bir ürünüdür.

  irrasyonel sayfasından kısaltılarak alıntılanmıştır.

  matematiksel

  --- alıntı ---
 • aynı zamanda bilinen bazı bilgilerin paylaşımının neden ertelendiğini de inceleyen bilim dalıdır. örneğin, levha hareketleri hakkında bilinenler uzun bir süre su altı savaş stratejileri açıcından askeri sır kapsamına girdiği için paylaşılmamıştır.
 • ülkemizde çok meşhur olan bilim dalı.