• annem psoriasis atağı geçirip de gözünün içinde dahi lezyon çıktığında kendisine çalışan mümessil bir arkadaşıma annemi muayene ettirmek için rica etmiştim. ben de o zamanlar çapa çalışıyordum ama hem oradaki dermatoloji hekimlerine açıkçası annemi emanet etmek istememiştim hem de hocamızın öğrencilerinden olan dr. ayşe özboya o vakitler ilk muayeneyi yapmış ve agop hocamıza yönlendirmişti.

agop hoca kime nasıl davranacağını çok iyi bilen biriydi. deli ücretlerle tedavi ettiği hastalar olduğu gibi ücretsiz tedavi ettiği hastalarda vardı, annem gibi. 6 ay boyunca cerrahpaşa'da tek kişilik özel odada kaldı annem. agop hoca sayesinde.

dermatoloji konusundaki ismini, tabi ki çoğu idiopatik olan cilt hastalıklarının semptomlarını, meslektaşlarına göre daha çabuk ve uzun süreli giderebilmesiyle yapmıştır. kendisi cerrahpaşa tıp fakültesi'nden ayrıldıktan sonra da dermatoloji kliniği bir daha eskisi gibi olmamıştır açıkçası. başarılarının ötesinde de biz iyi bir adam, iyi bir arkadaş, iyi bir eş olarak tanıdık. onun gibisi bir daha gelir mi bilinmez lakin engelini aşarak hekim olma azmini gösterecek yeni nesiller olacağını hiç zannetmiyorum. ışıklar içinde uyusun.
  • mekanı cennet olsun. eski bir hastası olarak üstümde emeği çoktur.
  • hey gidi agop hey. bundan 25 yıl önce gitmiştim kendisine. cerrahpaşadaydı. kızmıştı bana. neden geldiniz, geldiğiniz yerde cildiye uzmanı yokmu demişti.

allah rahmet eylesin büyük bir hocaydı. şahsına münhasır biriydi.
  • kendisini 5-6 sene önce saçkıran belası yüzünden osmaney’deki yerinde ziyaret etmiştim. randevuyu 1 ay önceden almıştım ve muayene ücreti 350 tl denmişti.

neyse gün geldi gittim. akvaryumlarla kaplı, huzur veren bekleme salonunda beklemeye başladım. yaklaşık 20 dk sonra sıra bendeydi. içeri girdim, derdini anlat dedi.

konuya girmemle şöyle bi yaklaş demesi bir oldu. yakından baktı ve bana kalk git senin ilacın günde 20 defa aynaya bakıp kötü düşünmemek, kafaya takmamak dedi. bu sözün üzerine hiç bir şey diyemedim. teşekkür edip çıktım. tam çıkarken de bana herhangi bir şey ödemene gerek yok dedi.

huzur içinde yatsın. güzel insandı.
  • ‘evet doğrudur: ülkemde çok acı çektim. sefaletin dibinde yaşadım. doğrudur: dedemi, çocukluğumu, kolumu kaybettim. ama yolumu kaybetmedim. bu ülkede yaşayan milyonlarca insandan hiçbir zaman farklı olmadığımı düşündüm. bu topraklarda yaşayan tüm insanları kardeşim olarak benimsedim. bir ülkeyi sevmek demek, bu topraklarda geçirdiğin güzel ve iyi günleri sevmek demek değildir. iyi günde ve kötü günde burada olmak, vatanın yanında kalmak demektir yurt sevgisi. '

ruhun şad olsun.
  • islâmcı literatürde bir söz vardır. "âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir." muhammed'e dayandırılan bir söz de “bir âlimin ölmesi, bir şehir halkının ölümünden daha büyük ziyândır.” der.

ben ne yalan söyleyim agop reisi tanımıyordum hatta daha önce de duymamıştım ismini hiç. fakat buradan okuyunca, biraz da gazetelerin haberlerine bakınca büyük bir âlim ve hekim oldugunu anladım. işte gazali gibi kerameti kendinden menkul meczuplar değil agop kotoğyan gibi yüce gönüllü, insanlara esenlik ve şifa dağıtan büyük isimlerin ölmesi yüz binlerce insanın ölmesinden daha acı galiba.

huzur içinde uyusun.
  • günümüzde sözde milliyetçilerden daha çok hizmet etmiştir bu vatana. başımız sağolsun.
  • 30 yıl kadar önce hastası olarak tanışmıştım.
    neden bu kadar ünlü neden bu kadar çok seviliyor? çok iyi bir insan ve çok iyi bir doktordu da ondan. iyi insanlığını anlatamam tanışmanız gerekirdi. iyi doktorluğunu şöyle tarif edebilirim hayatım boyunca eczanede hazırlanan tek ilacı kendisi yazmıştı. hastanın yaşına, hastalığının durumuna göre ilaç hazırlatan kaç doktor varki?

ölümden sonra gidilecek huzurlu bir yer varsa umarım oradadır.
  • (bkz: hocaların hocası)

büyük insandın, rahat uyu. sevgiler..
  • çok büyük bir insanı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim.bilgisi,duruşu,insanlığı ve hastalarına olan esprili yaklaşımını özleyecektir tüm sevenlerin. güle güle efsane mekanın cennet olsun... :(
hesabın var mı? giriş yap