şükela:  tümü | bugün
  • dili sakin, zihni gürültülü kişisel gelişimcidir.

mesleğinin tahsilini yapmış olanları hariç tutuyorum, saygısızlık yapmak istemem.

ancak fark ettim ki geri kalanın çoğundaki ortak nokta hayatlarında travma yaşayıp, bunu aşmış olmaları. fakat nasıl aştıklarına dair kendilerinde biriken tekniklerini, düşünce yapılarını insanlığın derdi gibi paylaştıklarında durum samimiyetini yitiriyor. sanki hepimiz sıkıntılıymışız gibi yaklaşımları sadece bu tip kişilerde görüyoruz. analiz manaliz yok, bam bam bam. çevremdeki sonradan kişisel gelişimci olanların ortamlarında bulunmak acayip irrite ettiği için sanırım yazıyorum bunu. paso tavsiye paso tavsiye.

örnek vereyim. bu tiplerden birinin eğitimine gittim. "insanların vücut ve yüz ifadelerinden ne demek istediklerini bilen insanlar gerçekte insanların ne kadar çirkin oyunlar, yalanlar içerisinde olduklarını görür" dediii ben o gün olayı bitirdim. bir daha gitmedim abi gidilir mi atarlı kişisel gelişimci resmen. kahveyi yapıp gelen komşu ev hanımları gibi ne o.

başka birine gittim. daha görüşme sırasında nlp eğitimi de verdiğini söyledi. nlp eğitimim zaten vardı. binbir çeşit insanla oturup kalkmışlığım olduğu için uzun yıllar uygulama fırsatım da oldu. bunu dile getirmeye çalıştım kendisine ama dinlemeyi sevmeyen bir tipti. anlatamadım. iki kelime ettirmedi lafı ağzımdan çıkartmadı. ne güzel, iş neuro linguistic programming ama icraat sıfır.

dinlemeden napıyon sen?

bir de böyleleri var işte gelin program var der karşılıklı sohbet ortamı havası var imajı verilir. sanırsın ki karşılıklı oturup support group modunda konuşucaz, eğitmen ilham verecek iyi hissedip gidicez; ama yok bir başlıyor konuşmaya... iki kelime etmeden sadece sorulan sorularda onay için el kaldırarak aktif olup gidiyoruz. gittim bir kere. ilk ve sondu. vakit kaybı.

şimdi öz eleştiri yapıyorum:
    arkadaş tavsiyesine uyarak sorgulamadan gittiğim için hatalıyım.
    bu kişilerin geçmiş tahsillerini ve deneyimlerini sorgulamalıydım.
    (bir tanesi her ne kadar yıllardır bu işin içinde olmuş olsa da kalkış noktasında diğerleri gibi yine bir travma ve o travmadan çıkıp işin formülünü bulmuş da herkese parayla bu formülü satma güdüsü vardı.)

halbuki benim istediğim sadece "hocanın dediğini yap, yaptığını yapma" profilinde olmayan; tavsiyelerini hayatında özümseyip icra eden bir uzmanı bulmaktı. araştırmaya devam ediyorum.

not: psikolog vs değilim. amacım çıkar değil; gitmeden birinin geçmişini araştırın demek.