• turkiyenin en yuksek dagi. bi de bunun turkusu var (bkz: enstrumantal). siirlerde falan (bkz: background) sekli yaparlar, guzel de olur.
  • nuhun gemisinin ustunde olduuna inanilan dag
  • büyük ve küçük iki tane vardır...
  • efsanesi tiyatrolarda oynanan dağ.
  • romantik (?) olmasının yanında huzunlu hikayeleride barindiran dag (bkz: recep catak)
    zamanında teror sorunsali nedeni ile dosenilen mayinlarin yerlerinin unutulmasi veya karistirilmasi nedeni ile uzun yillar tirmanisa kapatilmistir turkiyenin bu tek besbinlik dagi.son iki yildir tirmanisa acilmis dag hemen ardindan bir dagcinin talihsiz ve ekibindekilerin* sorumsuzlugu nedeni ile tekrar gundemlere gelmistir.
    ayrica bakınızda bakınız:
    (bkz: dogu beyazit), (bkz: ishak pasa sarayi)
  • (bkz: ararat)
  • her ne kadar ismi "ağrı dağı" olsa da büyük bir kısmı ığdır ili sınırları içerisindedir ve ağrı ile ığdır valileri arasında sorun bile yaratmıştır...

türkiye sınırları içerisinde gördüğüm en haşmetli dağdır diyebilirim...adına türküler yakılması, şiirler yazılması çok normaldir, zira o dağ(lar)a bakıp da etkilenmemek pek mümkün değildir...eğer farklı bir yaz tatili yapmak istiyorum diyen varsa, "ora"lara gitmesi ve görmesi, ve hatta yaylalarına çıkması tavsiye edilir...bildiğim kadarı ile ortalığın sakinleşmesiyle birlikte artık yaylalar tekrardan açıldı...gidin, görün, dinlenin, sonra da bana dua edin efendim...
  • 30 ağustos ağrı dağı 4. uluslararası zafer tırmanışı 2003 (terör azaldıktan sonra 200 yılından itibaren düzenlenen bi faaliyet.) faaliyeti ile türkiye'nin en yüksek noktasına çıkma gurununu kazandığım dağ.
    çıklması çok zor değildir ama kondisyon gerektirir.kışın çıkmanın daha zor olduğu söylenir. ağustos ayında 4000 m.de kırmızı olmasa bile kar yağışına şahit olduğum ve bu kar yağışından sonra güneşin açtığı , çadırımın içinden çıkarak belden yukarısı çıplak olarak güneşlenme fırsatını bana veren dağ.
    zirvesinde 30 ağustos 2003 günü bir teğmenin üsteğmenliğe geçiş ve bir çiftin evlilik töreninin yapıldığı ve bunun da aynı anda trt 1 den canlı olarak yayınlandığı ağ.
  • zirvelerinde dünya kurulduğu günden beri erimeyen buzların bulunduğu dağ.

aşağı yukarı 600 kilometre güneybatıya inin, yazın sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu şanlıurfa. türkiyenin çeşitliliği bu olmalı.
  • "perdemin ardında bıraktım
    dantelasından uykunun damladığı
    fesat bir gecenin ağlamaklı ağırlığıydı
    yollarına gelmiş de
    uykunu bölememiştim

perdemin yanında
    şimdi bir ıssızlık gibisin
    terk ettin biliyorum
    terk ettim nasılsa
    acını, ağırlığını

şimdi göçüyorsun kendin bile
    beyzadeler konaklarından

şimdisizsin biliyorsun
    sarı bir öksüzlük mavi kanatlar gri öksüzlük kırmızı çarpılı evler kalaşnikofun gri gözleri
    ha bitti derken

kaçakçı ağrısı, kaçakçı tütünü, kaçakçı tükrüğü ve otuz üç gülle don
    anmış
    donan bir sevda tatlısı gibi

çocukluğumu bıraktın
    yarım, yırtık bir cızlavetle
    elimde iki buçuk lirayla
    ekmeğini aradığım
    sokaklarda öksüz

yangınsız yanan
    acımsın

al