• kisinin agriya duyarliligidir. kimisi eline igne batsa veryansin eder, kimisi ameliyat olsa giki cikmaz.
  • halk arasinda 'cani tatli ,cani siki' diye isimlendirilen kisiye ozgu durum
  • nasıl ve nerden vuracağı çok kesin çizgilerle belli olmadığından kalıtsal iç hastalıklarda pek etkisi olmayan ibare.
  • ağrının üstünden atlayıp bilince eriştiği eşik. eşik yüksekse ağrının da o ölçüde yüksek olması gerekir kişinin hissetmesi için. kalp krizi geçirdiğini farkedemeden ölen bir insanla, gaz sancısını kalp krizi sanan insan arasındaki farkı bu eşik belirler.

ağrı eşiği yüksek bir insan olarak yaşadıklarım:
    - doktorun zonanın izini görüp, "zona geçirmişsiniz, geçmiş olsun, çok ağrılıdır" demesiyle zona geçirdiğimi fark etmem. oysa, ben sadece garip bir sızı hissediyordum ama sürekliliği tuhaf gelmişti.
    - ayak başparmağımın (tırnağımın) üstüne düşen bavulu denize atmamam ama nedense gözlerimden yaş gelmesi. bir süre sonra ayni tirnaği yanlişlikla kanirtan ve 90 derece açiya getiren insana kızmamam ama nedense yine gözlerimden yaş gelmesi. kalçadan yapılmış bir ağrı kesici ile (lokal anestezi yapmadan) tırnağımı çeken doktorun boğazını sıkmadan, teşekkür ederek hastaneden ayrılmam.
    - yürüyerek ve tek başıma doğum servisine çıkmam, 10 dakikada 1 kasılıyorum neden acaba demem üzerine ebenin beni doğumhaneye davet etmesi ve yarım saat sonra bebeğin ağlaması.
  • yüksek olması durumunda en derin çürükleri doldurturken diş hekiminizle narkozsuz dayanabileceğiniz konusunda bahse girebilirsiniz. işlem tamamlandığında "vay be, gıkın bile çıkmadı, sen ne dayanıklıymışsın, canavar gibisin maşallah" gibi iltifatlar duyarsınız, ben neymişim dersiniz. allah vergisidir, mutluluk vericidir.
    düşük olması durumu ise o oranda acı olsa gerek. diş ölçünüz alınırken öğürdüğünüzü düşünsenize. o da allah'tan gerçi. (bkz: empati)
  • yüksek olanına sahip olduğum zımbırtı. iyi mi kötü mü halen karar veremedim. milleti kıvrandıran gastrit sancısını hafif bir yanma olarak hissedersiniz. ayağınıza basıldığını ayakkabılarınızdaki ayak izlerinden farkedersiniz yalnızca. bunlar iyi de mesela dişiniz çürür, kabuk gibi kalır sızlamaz bile. çatır çatır çekerler sonra, dişsiz kalırsınız. her yanınız anlam veremediğiniz morluklar içindedir sürekli. belirtisi ağrı sızı olan hastalıkları farketmekte genelde çok geç kalırsınız. o yüzden çok yüksek olması o kadar da iyi değil bence.
  • kadınlarda sürekli değişendir. (bkz: regl dönemi hassasliği vs.)
  • şiddet artmasına bağlı olarak yükselir.

(bkz: lazer epilasyon)
    aslında bu ağrı değil acı ama neyse işte...
  • ağrı böbrek ağrısı ise ağrı eşiği çok güçlü olan insan bile kıvranır. gözümle gördüm.