şükela:  tümü | bugün
1484 entry daha
  • "atleti bulunmuş!.." a) "elbiseleri bulundu", elbiselerden bir iki gün sonra; b)"atleti bulundu." merak uyandırma amaçlı haberler. bakın bir avukat, facebook sayfasında konuyu araştıran bir haber kaynağından aldığı bir yazının içinde facebookta çocuğun iki fotografını paylaştı, fotografın birisi korkunç diyorum, şiddet içeriyor diyorum, insanlar görmek istemeyebileceği için fotograf sansürlü paylaşılıyor, görmek isteyen açabiliyor. diyorum. içim parçalanıyor facebooktan buraya taşımayı bağlantısını almayı başaramıyorum. bu fotograf varsa ve gerçekse eğer, çocuğun giysileri bulundukları yere sonradan getirilip bırakılıyor demektir. (tövbeler olsun ben de haber kaynağı gibi akıl yürütmeye başlıyorum galiba) 3-4 yaşındaki çocuk bayramın ilk günü kaçırılıyor, on gün sonra ölü bulunuyor hiç bir şey bilmiyoruz. "elbiseleri bulundu", " atleti bulundu" "kolyesi aranıyor" dışında kapandı, bitti, gitti. yer demir gök bakır. konu yasaklı mı yoksa? onu da bilmiyorum.
  • eski yazarlardan , lisbethsalander'in face profilinde yazdiği analizleri buraya eklemek istedim. eski bir polis olan lisbethsalander'in analizlerini bu gözle okumanızı tavsiye ederim.

ağrı bölgesinde 'derin' bir faaliyet yürütüldüğünü öngörerek ağrı ilimizin demografik yapısıyla ilgili genel bi araştırma yaptım ve ilginç şeyler buldum.

ağrı ilinde kaybolan kız çocuğunun ailesi feryat feveran evlatlarını ararken kendi köylerindeki hanelerin aranmasına belli bir süre 'yapan kişi aramızdan çıkmaz' gibi bir gerekceyle izin vermemişti. soyadını araştırdım; köyde bu soyadının mensup olduğu bir aşiret buldum. başimi aşireti. ağrı ili iran'la aramızdaki sınır. iran'la ilişkilerimizde osmanlı döneminden beri hep bu aşiretlerin faaliyetleri belirleyici olmuş. 1821'de çıkan osmanlı-iran savaşında her iki sınıra da rahatlıkla geçen bu aşiretlerin kayda geçen provokasyonları var. cumhuriyet döneminde de ağrı üzerinden sınırlarımıza, sınırlarımızdan iran'a kolaylıkla geçen teröristlerin yarattığı gerilimden dolayı bizim doğu anadolu'yu kapsayan kürdistan projesine sıcak bakan iran'a sık sık nota vermek durumunda kalmışız.

kaybolan küçük kız leyla aydemir. başımi aşiretinin başında akpyle uzun zamandır içli dışlı olan reis ahmet aydemir var. bizimkilerin koyduğu 'kanaat önderi' türü bir nitelemeyle muhtelif organizasyonlarda adı geçmiş. oğluna partide etkin konum verilmemesine kızıp bir ara ismi bdp'yken hdp'ye geçmiş görünmüş. sonrasında bir taraftan akp'yle faaliyet yürütmeye devam etmiş filan. lideri olduğu başımi aşiretinin facebooktaki gizli grubunun kapak fotoğrafı leyla.

2015'de ohal devam ederken ağrı bölgesinde polisin infaz ettiği söylenen 15 yaşında muhammet aydemir adında bir çocuk var. tutanaklarda silahlı çatışmaya girdiği söylenmiş, fakat sonradan yapılan soruşturmada olay yerinde çatışma izine rastlanmamış. vuran polislerin fetöcü olduğu iddia edilmiş.

görünen o ki; kökenleri iran'a dayanan ve asırlardır sınırda bi şekilde gizli bir misyonu bulunan bu aşireti kışkırtmaya dönük bir operasyon var.

akpli bir vatandaş elektrik direğine bağlı biçimde kafasına sıkılmış halde bulunmuş. çekirdek kadrosu uzun zaman önce ele geçirilen pkk güya bu adamı 'düşman' tarafa ajanlık ettiği için öldürdüğüne dair not bırakmış.

evinde kendini asan, konuyla alakası bulunmayan başka bir adamın gene pkk tarafından infaz edildiği iddia edildi.

dolayısıyla son seçimlerde 3 hdpli vekil çıkarmasına karşın akp'den bir vekil çıkaran ağrı'da akp tarafı kendini birilerinin çocuklarını kaybedip kurtarmak, birilerini öldürüp kefen giymek suretiyle hem mağdur müttefik, hem kahraman yapmak istiyor.

iran ve türkiye arasında tetiklenmeye çalışılan savaşın aktörleri gene bu aşiretler olacak belli ki. aşiretleri angaje etmenin yoluysa bölgede epey sempatizanı bulunan pkk'ya vahşi, kalleş operasyonlar yaptırıp kendini mağdur etmek suretiyle sempati ve güven kazanmak. güven kazanabilsin ki, nasıl bu aşiretler asırlardır iki ülke arasındaki gerilimi tırmandırmak için batı planı doğrultusunda kullanılıyorlarsa; aynı biçimde o da dümeni devralıp iran'a dönük yeni hamleler için kullanabilsin.

sadece bu manzaradan bile kimin abd'nin hesabına çalıştığı ayan beyan ortada.

faaliyetin çapına, öncesine ve sonrasına bakarsak müstakbel reisin seçim dolayısıyla makam kaybetme kaygısının aslında hiç olmadığını net biçimde görebiliriz. bir taraftan sırtını dayadığı adamlarla kavgalı gibi davranıp, bir yandan uzun vadeli planlar için uzun vadeli psikolojik yatırımlar yapmaya vakti var. abd'nin 'olağanüstü' projeler için 'olağanüstü' yetkilerle donattığı bu adamı kolay kolay kimseye yedirmeyeceği ortada. hele bir muhalefet partisine. işte bu yüzden bana kaybetmenin anatomisini ve muhalefetin terör örgütü ilişkisini ağzınızı yayarak anlatmaya kalkmayın. hdp sadece doğudan onyillardir oy alamayan muhalefetin matematik hesabıydı. muhalefeti yok sayan, özde pkkyla aynı merkezden yönetilip aynı projeyi takip eden iktidarın parlamentodaki ağırlığını azaltmaktan başkası değildi amaç. parlamentoda chpyi destekleyeceği sözü vererek muhalefet taklidi yapan hdp bu stratejiyle chpnin diskalifiye olmasına, kamuoyunda güven kaybetmesine yol açtıktan sonra bölünme anayasası konusunda iktidardan yana saf tutarak aslında kimle kolkola hareket ettiğini gösterecek eninde sonunda. korkarım o vakit geldiğinde de kimseyi ikiyüzlülüğüyle, karanlığıyla, aptallığıyla yüzleştirmeyi başaramayacağız.

https://m.facebook.com/…56409427134174&id=819084173

çocuğun ailesinin köyün aranmasına bin dereden su getirmesi üzerinden bölgedeki girift siyasi ilişkiler yumağına değinmiş, ailenin çocuğun başına ne geldiğini biliyor olduğu olasılığına dikkat çekmiştim ama haftalardır düşünmekten çatlayan kafamda şimşek anca bugün çaktı.

ailenin jandarmanın tüm köyü aramasına dönük tereddütü sınırdan rahatlıkla iran'a girip çıkan aşiretin yasadışı silah ve kaçak ürünleri evlerde muhafaza etmesinden !

dede tefeci. çocuğu kaçırıp köyün içinde saklayan kişi alınan yoğun güvenlik tedbirinden dolayı çocuğu kapadıkları yere gelip çocuğu besleyememiş. leyla kapalı kapılar ardında, ailesi aşiretinin kaçak malları bulunamasın diye bin dereden kıvırırken, tek başına açlıktan ölmüş !

https://m.facebook.com/…56422312514174&id=819084173

evet, devlet büyükleri arayıp taziye dileklerini bildiriyor, baba gazetecilere çıkıp 'idam istiyorum' diye röportaj veriyor, güvenlik güçleri ihbar telefonlarından hoca kehanetlerine kadar hepsini değerlendiriyor fakat failin tespit edilebilmesi için hala küçücük bir kız çocuğunun aç susuz alıkonulduğu yerin tespitiyle ilgili tüm köyü kapsayan bir arama kararı yok ! toplam nüfus 207. hane ve müştemilat sayısı kaç olabilir ki ?

çocuğu kaçırtanlar ailenin olayın tamamen araştırılmasını önleyen bir gocuntusu olduğunu en baştan biliyordu ve cocuğun bir müddet sonra sağlıklı biçimde aileye teslim edileceği vaadiyle gene sülaleden birini kullandı diye tahmin ediyorum. aile de bunu öngörüp 'her kimse çocuğumuzu getirsin, şikayetçi olmayacağız' sözü vermişti. kişi yoğun güvenlik tedbirleri arasında çocuğun bulunduğu yere gidip kendini deşifre etme riskini göze alamadı.

bu olay yıllardır sülale boyu iran güdümünde faaliyet yürüten aşiret içinde ciddi bir güven sorunuyla kırılmaya yol açtı. olayda maşa olarak kullanılan kişi deşifre edilmek tehditiyle kontrol altına alınacak. dolayısıyla aşiret, tam da kırılmış olduğu yerden ayrılarak farklı istihbarat grupları tarafından farklı amaçlarla kullanılabilecek.

https://m.facebook.com/…56426552679174&id=819084173
    (bkz: leyla aydemir) (bkz: #79232908)
    ( edit: bknz )