şükela:  tümü | bugün
 • roma imparatoru germanicus 'un kizi, imparator caligula 'nin kiz kardesi ve imparator neron 'un annesi.
 • elimizde iki adet agrippina vardir:

  1)iulia agrippina (genc): i.s. 15-59 arasinda ya$ami$; germanicus ve vipsania agrippina 2'nin en büyük kizidir. akrep burcu kadinidir*. 28 ya$inda ilk evliliginden bir oglu olmu$tur, nero(37 yilinda). amcasi claudiusla 49 yilinda evlenmi$tir. hirsi sonu olmu$tur aslinda. kendisine augusta lakabini almi$tir. oglu neroyu tahta gecirmek icin claudiusu zehirlettigine inanilir. nero'nun ilk yillarinda neredeyse iktidara ortak iken, 55 yilinda pallas'in dü$mesiyle seneca ve burrus`un destegini yitirip, gücünü kaybeder. 59 yilinda ise oglunun tuttugu bir adam tarafindan öldürülür.

  2) vipsania agrippina 2 (ya$li): `: vipsania agrippina 1 de var ama dikkate almiyoruz bu bahiste` i.ö. 14-i.s. 33 yillari arasinda ya$ami$tir. augustus'un kizi iulia ile m. vipsanius agrippa'nin kizidir. germanicusla -büyük ihtimalle i.s. 5 yilinda- evlenmi$, ve dokuz cocuk yavrulami$tir.
 • handel'in ilk donem operalarindan
 • george frideric handel tarafından bestelenmiş üç perdelik opera seria janrında bir opera eseridir.
 • çaylak modunda onay alacağı günü bekleyen yazar. hoş gelmiş, sefalar getirmiş.
 • "öldürmek için en çok uğraştığı agrippina oldu. neron ona minnettardı, çünkü onun karnının meyvesiydi; çünkü evlatçığı*, yani o, tahta çıkabilsin diye kocası imparator claudius'u zehirlemişti. ancak sevgili anneciği* agrippina imparatorluğu yönetmesine izin vermiyor ve her fırsatta onun odasına girip uyuyormuş numarası yapıyordu. ondan kurtulması kolay olmadı. neyse ki insanın tek bir tane anası oluyordu. neron ona daha önce köleler ve hayvanlar üzerinde denenmiş çok güçlü zehirler ikram etti, odasının tavanını yatağının üstüne çökertti, bindiği teknenin gövdesine bir delik açtırdı... en sonun onun ardından gözyaşı dökebildi*" eduardo galeano - espejos una historia casi universal

  (bkz: gripin)
 • germanicus'un kızı, neron'un annesi olan julia agrippina net bi şekilde şeytan yahu. neron'u başa getirmek için elinden gelen her türlü şeytanlıkları yapıyor kadın. yaşadığı acı son haricinde game of thrones'taki cersei lannister karakterine benzetiyorum.

  --- spoiler ---

  joffrey'in cersei'yi öldürttüğünü düşündüğümüzde benzeşiyorlar.
  --- spoiler ---
 • julia agrippina veya genç agrippina, yalnızca roma imparatorluğu’nun değil, tüm insanlık tarihinin görüp görebileceği en hırslı ve en güçlü kadınlarından biriydi. aphrodisias'taki bir heykelde oğlu nero'ya taç giydirirken tasvir ediliyor ki oğlunun imparator olabilmesi için öz amcası ile evlenmiş, adamın oğlunu evlat edinmesinden sonra imparatoru zehirleyerek öldürmüştü. kaderi farklı olmayacak kendisi de oğlu nero tarafından askerlerine öldürttülecekti.
 • "roma imparatoriçesi"
  (ms 15-59)
  " acımasız ve ne yapacağı belli olmayan bir kişiliği vardı"
  " önce aristokrat bir adamla evlendi ve ondan neron adında bir oğlu oldu."
  "üçüncü kocası claudius'tur. kocasını sürekli küçük düşürmüştür."
  " oğlu neronun tahta geçmesi için sürekli baskı yaptı. claudius'un oğlu britannicus'u ise hep dışladı ve hor gördü"
  "sonunda cladius'u 54 yılında zehirleyerek öldürdüğüne inanılır."
  "oğlu neron ise imparator olduktan sonra kendisini dinlemeye niyetli değildi. 59 yılında da neron annesi agrippina'yı öldürdü." (bkz: #131480483)
 • yaşlı agrippina (mö 14-ms 18) ve kızı genç agrippina (ms 15-59), roma tarihinin taht oyunlarıyla ünlü kraliçeleridir.
hesabın var mı? giriş yap