• seker kamisindan yapilan, rakiya benzer tadi olan, latin amerika ulkelerinden bircogunun (bkz: kolombiya) yerel ickisi.
    nitekim antonio banderas el mariachi sarkisinda da guzel bir icecek olduguna deginmis:
    ...me gusta tomar mis copas,
    aguardiente es lo mejor....
  • icimi cok rahat, kafayi aninda guzellestiren icki. dogum yeri kolombiya'nin and daglarina yakin kismidir, yerel * kabilelerin bulduguna inaniliyor.
  • bizim rakiya gore daha tatli oldugundan kelli pek bir kolay icilmekte. alkol miktarinin 20% - 40% arasinda degistigi yesil, kirmizi, mavi gibi farkli etiketlere sahip siselerde satiliyor memleketinde. kolombiyalilarin yalancisiyim mavi etikete sahip olani en geleneksel olaniymis. ayrica eskiden sadece erkeklerin icebildigi cok sert bir ickiymis bu meret fekat satislari arttirmak icin yumusatmislar icimi kolaylassin deyu.
  • ispanyolca agua ve ardiente kelimelerinin birleşimi. yüksek alkol oranlı içkilere verilen ortak isim...
    ayrıca (bkz: agua ardiente)
  • isp. "ateşli su", "yanan/yakan su" gibi bir anlamı vardır.

kolombiyalıların şöyle serttir böyle çarpar diye abarttıkları, shot bardakla servis ettikleri yerel içkisi. mesela balkan kökenli bir türk'e dokunması söz konusu değil ama alışık olmayanı gerçekten fena çarpar. tadı güzel, bizim rakıya epey benzer. içimi daha hafiftir ama ağır ağır muhabbetle içme kültüründen ziyade arka arkaya çakma adetlerinin sonucu biraz daha ağır kafa yapıcıdır. suyla karıştırılmaz ama suyla servis edilir, bir shot yapılır üzerine su içilir. tarz olarak baba bir içkidir. içimi keyiflidir.

desperado, cancion del mariachi'de de ismi şöyle geçer:

me gusta tomar mis copas, aguardiente es lo mejor!
    içmeyi severim, en iyisi aguardiente!
  • kolombiya'da pek sevilen bir içkidir. kolombiyalılar ile arkadaşlık kurduğunuz zaman ilk iş size aguardiente içirmeye çalışırlar. amaç, içkiyi yudumladıktan sonra yüzünüzü buruşturmanızı, ıyy bu neymiş böyle demenizi görmektir. ancak küçük shot bardağını hık diye dikip yüzünüzü buruşturmadığınızı görünce "nasıl yani" diye şaşırırlar.bizde rakı var, biz o yüzden şerbetliyiz bu tip içkilere karşı der, hava atarsınız.

bir de şiyiri var şöyle;

bu aguardiente senin şerefine emmoğlu
    o cumbia'yı bir daha çal gene çal
    playaları duman aldı pus aldı
    uzun ömrüm yar yolunda kısaldı
    akordeon çalan eline kurban
    jesus'una kurban emmoğlu...
  • şekerlisi ve şekersizi ayrı ayrı olan kolombiya içkisi. ben tadı arasındaki farkı çok çözemedim. benim içtiklerim hep %29 alkollüydü, o yüzden rakıdan sonra çok sert gelmedi. antioqueño marka olanını önerdiler bana. anason içerdiği için belki rakı gibi suyla karışınca beyaz olur diye düşündüm ama o sanırım bizim rakıya özgü.
  • aguardiente, distirilize edilmemis romdur.

daha önce de yazıldığı üzere kolombiya menşeili bir içkidir; ancak diğer latin amerika ülkelerinde de çok sık tüketilir.

özellikle, kokteylin anavatanı olan küba'da, içine bal, limon suyu ve buz atarak tüketilir.

türkiye'de ise, malesef kendileriyle tanışma imkanım henüz olmadı.
  • kolombiyalı'nin yerli ve milli içkisi olduğu kadar , alkol oranı yüzde 29 ila 60 arası olan içkilere verilmiş genel bir admış.

kaynak
  • anosondan yapılmasından dolayı kokusu ve tadı hafif rakıyı hatırlatıyor.kolombiyalılara göre sert bi içki olmasına rağmen bizim rakıya göre baya hafif, tekila gibi shot olarak içiliyor.kavunla içilmesini öneririm sevgili kolombiyalılar.
hesabın var mı? giriş yap