şükela:  tümü | bugün
 • kuzey londrayi, cehenneme cevirmis, bizleri evlere kilitlemis hadisedir.

  olay polisin zencinin birini vurup oldurmesiyle baslar (catisma olur ve zenci orada olur). bu herhalde onemli bir sahis olacak ki, sehirde bir isyan baslar, tottenham high road civarinda, aldi, carpet right basta olmak uzere bir cok ev, belediye otobusu, polis arabasi yakilir, jd sports ve bazi turk dukkanlari yagmalanir. high road daki barclaysin camlarinin kirildigi ve bir cok bankomatin da kullanilmaz hale getirildigi twitter dan gelen haberler arasinda.

  normalde siklikla adam oldurulen bir mahallede, olen birinin ardindan bu kadar hadise cikmasi olen kisinin ortamlardaki forsunu gosteriyor bir bakima.

  edit: ortalikta hala bir duman kokusu hakim.
 • (bkz: entry ve nick uyumu) banko maç varsa tüyo almak istediğim isyandır.
 • isyana katilan beyazlarin, zenci gibi, sakat sakat yurumeye calisan beyaz zenciler oldugunu dusunmekteyim. sozkonusu beyazlar jamaica aksani konusurlar genelde. *
 • içeriden hain destekli dış güçlerin işidir, milli bütünlüğü hedef almıştır, ilacı milli birlik ve beraberliktir...

  bi de: "zencinin biri" ne la?...
 • olayin baslangicini gozlerimle gormus olarak soyleyebilirim ki, hayir, olaylari baslatan (ya da en azindan isyani baslatan) millet degil polisin ta kendisi oldu.

  o sahsin (kim oldugunu bilmiyorum ama kendisi polis tarafindan vurulan bir taxi soforuydu) oldurulmesinden dolayi gordugum kadariyla yaklasik 200 - 300 kisi yuruyus yapip protesto ediyordu. yaklasik 15 - 20 kadar polis de karsilarinda, ellerinde kalkanlariyla bekliyirdu. bu ana kadar hic bir olay, satasma vs. olmadi.

  sonra gostericilerden 15-16 yaslarindaki bir kiz one atilip polislerin yanina gidip birseyler anlatmaya basladi. tam o anda o. cocugu polislerden biri once kiza yumruk atti sonra kalkaniyla vurup dusmesine yol acti. bu bardagi tasiran son damla oldu. bunu goren gostericiler polislere dogru kosup saldirmaya basladi. cok zor durumda olduklarini goren polisler bildigin kacmaya basladi. gostericiler de polislerin arabasini yakmakla mesguldu.

  evet olaylar tam bu sekilde gozumun onunde basladi. ama inanin polislerin igrenclikleri bununla sinirli kalmadi.
 • kuzenimin evini tamamen küle çevirmiş olan isyan. yıllarca karı koca çalışıp, sıfırdan para biriktirip alınan, içinde yüzlerce hatıra olan ev kül edilmiş hak, hukuk isteyenlerce. kimse özgürlüğü kimsenin yaşam hakkını elinden alarak yapmamalı. kuzenim son anda don paça kaçmasaydı yanarak can verecekti belki. ama tabii her zamanki gibi ateş düştüğü yeri yakar, varsın isyancılar hak, hukuk alsın.
 • (bkz: pics or it didn't happen)

  ekleme: göt olmanın değeri, paha biçilmez.
 • bizi gatwicke götüren pakistanlı taksicinin anlattığına göre, yasadışı silah satıcılarını yakalamak için bir operasyon düzenlenir, polis alıcı kılığında elemanla buluşur deal tam gerçekleşirken polis kimliğini açıklar; fakat silah satıcısı teslim olmak yerine ateş açar polis yaralanır ve çıkan çatışmada silah satıcısı hayatını kaybeder. yine taksicinin beyantalarına göre, ölen herif baya taşaklı çete lideri kıvamında birisiymiş ve polis tarafından vurulmasını protesto etme amacıyla böyle bir olay birkaç gündür planlanıyormuş.