şükela:  tümü | bugün soru sor
 • twitter’da yavaş yavaş dillendirilmeye başlanan iddia. kaynak pek güvenilir değil baştan söyleyeyim. (bkz: ali ihsan göker)

  400 puan diyorlar.

  kaynak: https://twitter.com/…tatus/1027570081692348417?s=21

  fitch de bugün o yönde bir açıklama yapmıştı.

  (bkz: 9 ağustos 2018 fitch'in türk lirası açıklaması)
 • keşke yapsada şöyle en babasından bi 400-500 puan dipten toplasak dolarları.

  şaka bir yada yapsa en geç 1 aya aynı seviyeye gelir. ayrıca yükselen faiz ekonomiyi durdurma noktasına getirir. o yuzden inanmayınız efenim.
 • dolar fırladıktan, ekonomi ebesininkini tersten gördükten sonra faiz arttırmak, araba uçurumdan uçtuktan sonra el frenini çekmeye benziyor. araba uçurumdan düşmeden önce çekilecekti o fren.
 • 400 baz puan çok ciddi bir artış. doların düşüşü sonrası toparlanmaması büyük umudumuz.
 • bunu yaptıkları an çöken çökene olacaktır. buna gerek kalmadan çözmeliler bu işi. 10 yıldır batıya entegre ekonomiyi 3 günde doğuya entegre hale getiremezsiniz. günümüz siyasetine 1. dünya savaşı siyaseti mantığı ile bakamazsınız. kimse tutup 'manda' olalım demiyor. dünya ekonomisi globalleşti artık. bırakalım bu çocuklukları.

  bu inat öyle bir yere gidiyor ki erdoğan mı yönetmiş muharrem mi valla çok fark etmeyecek.
 • sadece 16 gün önce yapılacak 400 puan artış doları 4 tl’ye düşürürdü.

  bugün yapılsa 5’e düşürür mü muamma.

  1 hafta sonra yapılırsa doları 5 kuruş düşürür mü o da muamma.

  işin bilmeyen çavuşlar sıçıp bokunu avuçlar.

  iyi avuçladınız helal olsun.
 • hükümetin ekonomi konularında tükürdüğünü yaladığı bu kaçıncı olay olacak bakalım. tcmb konusuna girmiyorum bile çünkü artık tcmb'nin bağımsız olduğuna civcivler bile inanmıyor ama insanın artık siniri bozuluyor. faiz artırımı hiçbir zaman tedavinin çaresi değildir ama ateşi olan hastayı da soğuk suyun altına sokmak gerekir. bizim hükümet her seferinde piyasalara dikleniyor, sonra şamar oğlanına döndükten sonra da faizi veriyor ama birkaç hafta önce yapabileceği etkinin %10'unu bile sağlayamıyor.

  o koruduğunuz inşaatçılar ve büyüme rakamlarını eninde sonunda tersten göreceksiniz. öncelikle bir kriz olduğunu kabul etmeli ve artık piyasalar ile inatlaşmaya gitmemek gerekiyor. yapıcı bir ekonomi programı yapmayı başaramazsak bu aptalların yönettiği ekonomik olarak batık ülkede kriz yok diye diye titanic batarken içinde eğlenen insanlara döneceğiz.
 • simdi halk gerizekali ve cahil oldugu icin her “faiz artisinda” dolar dusecek saniyor. normalde dogru ama turkiyede yanlis.
  reel faizin artmasi gereklidir.
  reel faiz=piyasa faizi-enflasyon
  basit matematikle reel faiz ne sekilde artar belli zaten.
  mb ne yapiyor habire az az piyasa faizi arttiriyor ama enflasyon anasinin ami gibi oldugu icin reel faiz yani dolari dusurecek faiz artmiyor.
  enflasyonu dusurse oysa ki piyasa faizi ekonomik dengeyi sikecek kadar arttirmasa bile reel faiz artacagi icin dolar yine dusecek.
  he bunu mevcut hukumet yapabilir mi? bok yapar.
  ayrica ulkeye sirf faiz yuksek diye de uluslararasi yatirimci gelmez de iste bunlar hep tumdengelim konulari.
 • olmalıdır, olmamalıdır kısmına girmiyorum. olacaktır. 400 baz puan altında bir artış herkese “keşke yapmasaydın” dedirtir.